Készült: 2024.04.19.21:37:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2009.10.05.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Ujhelyi István (MSZP)
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. UJHELYI ISTVÁN, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Képviselő Úr! Polgármester Úr! Rektor Úr! Elnökhelyettes Úr! Tisztelt Ház! Magyarország sikert ért el egy nemzetek feletti kutatóintézet hazahozatalában, és ez pártok feletti együttműködést igényel a jövőben ennek a kutatás-fejlesztési programnak a végigvitelében. Hiszen az a dolgunk, amire polgármester úr, képviselő úr utalt, hogy a pályázat benyújtásához, a tudományos szféra kinyújtott kezéhez mi partnerséget adjunk, hogy rektor úr és az egyetem együttműködését, együttműködési készségét elfogadva közösen egy diplomáciai offenzívát indítsunk, és hogy Magyarországra hozzuk ennek a kiemelkedő jelentőségű bázisnak a megépítését és ezen eredményeknek az itteni publikálási és hasznosítási lehetőségét. A kormány ezt a munkát elvégezte, de a program igazából csak most indul.

Nem tudom, önök tudják-e, mi a C napi. Lehet, hogy ez a kifejezés így ismeretlen önöknek, hiszen a gyermekszleng - lehet az is, hogy csak az én gyermekeim szlengje - használja. Ez a napi adag C-vitamin betevőjük, amit oly nagy természetességgel adunk mindennap a reggelijük mellé. Ez az a C napi, amit mintegy 80 évvel ezelőtt vagy még ennél is régebben Szent-Györgyi Albert és kollégái Szegeden, a tudomány egyik akkori és mostani fellegvárában hosszas kutatások után nyertek a szegedi paprikából, és amely azóta nemcsak Szent-Györgyi Albertnek hozott Nobel-díjat és ismertséget, hanem Magyarország számára óriási töretlen sikert a kutatás-fejlesztés, a tudományos innováció és az egészségügy területén.

Abban bízom, hogy Szent-Györgyi Albert példáját követve nemcsak a szegedi, hanem az ország más részén élő, dolgozó, tanuló, mostani és leendő kutatók, tudományos szakemberek érzik majd annak a jelentőségét, amit akkor Klebelsberg Kunó közvetített Szent-Györgyi felé: jöjjön haza és folytassa itthon azokat a kutatásokat, amelyeket korábban külföldön végzett. A mostani siker, hogy Magyarország építheti fel a lézerkutató központot, hogy partnerségben persze Prágával és Bukaresttel, de mégiscsak a projekt 40 százalékát Szegedre telepítve olyan lehetőséget biztosítunk, amely kutatók százainak, hosszú évek alatt ezreinek adhat ahhoz muníciót, eszközt, tudományos hátteret, hogy hazánkat ismét a kutatás-fejlesztési élvonalba hozza a világ előtt.

Hölgyeim és Uraim! A kormány elmúlt évekbeli tudatos fejlesztési stratégiája nemcsak a kutatás-fejlesztés hazai felvirágoztatásáról szól, hanem a tudástőke kiterjesztése érdekében nagy figyelmet fordítunk az oktatás fejlesztésére is. Csak ezekben az években, az európai uniós forrásoknak és a hazai önrésznek köszönhetően mintegy 650 milliárd forintot fordítunk különböző oktatásfejlesztési programokra. És csak a 2010-es évben mintegy 180 milliárdot költünk majd K+F projektekre. Ez kötelességünk. Kötelességünk a jövő érdekében, hogy újabb Szent-Györgyi Albertek, újabb feltalált és a világ minden pontján hasznosított itthonról induló tudás vívja meg a maga sikerét.

Nem tudom, tudják-e, hogy pontosan mit hoz ez a lézerkutatási központ a napi eredmények terén. Az energetikai kutatásokhoz hasznosítható, a nukleáris hulladékok ártalmatlanítása területén hasznosítható, és talán ami minket, hétköznapi embereket a legjobban izgat, a gyógyítás, a gyógykezelés terén hasznosítható, hiszen a sugárterápiás eljárásoknál a nagyobb, az eddigiekhez képest sokszoros felbontású röntgenfelvételek készítésénél, a rákbetegségek felismerésénél és gyógyításánál mind-mind ez a kutatási központ lesz a világ első számú tudományos műhelye a következő években.

Köszönöm szépen a városnak, köszönöm szépen az egyetemnek, az NKTH-nak, miniszteri biztos úrnak és kollégáinak és azoknak a tudósoknak, akik lehetővé tették, hogy Szeged történelmének ezen újabb fordulópontján és a hazai kutatás-fejlesztés egy nagy sikere lehetőségének a kapujánál itt voltak, és segítették, támogatták a döntést. A magyar kormány mintegy 50 milliárd forintos kormánygaranciát, pénzügyi garanciát vállalt a projekthez, és ezen túl az intézmény 25 évig való működtetését. Pártok felett, nemzetek felett alkotunk olyan programot, amely minden egyes magyar embernek eredményt, hasznot és büszkeséget hozhat.

Köszönöm szépen, és gratulálok mindenkinek, aki ebben a programban részt vett. (Taps az MSZP soraiban.)

(13.40)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai