Készült: 2024.03.29.08:27:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2009.10.07.), 114. felszólalás
Felszólaló Domokos László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:51


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Hallgatva is egy picit a vitának ezt a részét, szögezzük le, a Szocialista Párt most már több mint hét éve ezért az országért felelősséget vállalt, időközönként az SZDSZ is ebben vállalta a maga felelősségét és feladatait. De azért, ha ennek a végeredményeként ide jutottak el, hát ne haragudjon bármelyik képviselő is, ha ez egy vállalkozás lenne - ahogy egyébként a volt miniszterelnökük azt mondta, hogy tulajdonképpen a kormányzás egy vállalat vezetését jelenti -, akkor a tulajdonos már rég elzavarta volna ezt a vezetést, amely ma Magyarországot ebbe a helyzetbe juttatta, amihez a Szocialista Párt adott hozzá képviselői többségével szavazatokat.

Tegyük világossá, mert Vígh Ilonának azt mondták, hogy tessék folytatni... - bocsánat. Lehet, hogy nem önökön fog múlni, hogy az ellenzék folytatni fogja, de hogy önök most még folytatják, ez nagy gond. Önök a múlt szerkezetét és a múlt költségvetését nyújtották be ebben az előterjesztésben. Az a legfontosabb kifogásunk, hogy nem értették meg a finanszírozó bankok, nem értették meg a pénzpiacok, nem értették meg a gazdaság szereplőinek az üzenetét, hogy önök egy hibás költségvetési politikát és egy hibás gazdaságpolitikát folytatnak.

Nincs munkahelyteremtés ebben a költségvetésben. Ehelyett mi van? Fenntartják a múlt intézményi szerkezetét. Hallhattuk, hogy dicsérik azt az egy államreform-szerkezetet, ami a kistérséghez kapcsolódik, amiről mindenki tudja, hogy nem államreform-szerkezet, hanem politikai döntés volt Lamperth Mónika javaslatára, aminek hatására egy még drágább rendszer jött létre, hiszen több középszintet hoztak létre. Három középszintet hoztak létre, az alkotmány által jogilag is védett megyei szintet, és ezen kívül önök kreáltak egy kistérségi meg egy regionális szintet, amely ma állami hivatalnokokkal teletömve hatalmas pazarlást folytat, hatalmas kiadásokkal, kistérségi megbízottakkal, és sorolhatnánk tovább azokat a jól fizetett állami alkalmazottakat, akik vidéken, ott, ahol 20-30 százalékot meghaladó munkanélküliség van - akár Békés megyében, Battonya környékén -, irritálják az embereket, és felháborítja őket, hogy amíg azt mondják, hogy nincs pénz erre meg arra, azt látják, hogy bizony azért van mire pénz.

Csak zárójelben - ha azt mondják, hogy eddig nem vettem részt a vitában -, a költségvetési bizottság ellenőrző albizottságaként éppen a főváros közlekedéséről tájékozódtunk. Világosan látjuk, hogy igen nagy felelőtlenség körvonalazható abban, hogy bizony az állam, a központi költségvetés több mint 50 milliárd forintot adott olyan tömegközlekedési szerveződésre, amely a mostani vezérigazgató szerint is vízfejjel rendelkezik, túlméretezett, és ideje lett volna, ha ehhez hozzányúltak volna; mindenféle államreform nélkül, több tíz milliárd forint évenkénti megtakarítására nyílt volna lehetőség, akár ezen szolgáltatás szintjének megtartásával is.

Tehát szomorú híreim vannak, képviselőtársaim. Ha kimennek az utcára, elmennek a különböző településekre, hogy mi a helyzet, akkor azt kell tapasztalni a Dunántúltól Békés megyéig, hogy bizony nagyon nehéz helyzetet hoztak létre, és nem a világgazdasági válsághoz köthető ez, hanem bizony már nyugodtan mondhatjuk, hogy a 2004-es európai uniós csatlakozástól kezdve. Míg a szomszédos országok ettől szárnyakat kaptak, a másik kilenc csatlakozó ország előrejutott, addig Magyarország lefékeződött, lelassult, 2006-ban pedig, amikor gyakorlatilag elkezdték a költségvetés korrekcióját is végrehajtani, akkor elindultak egy jelentős adóemelés és egyébként pedig egy egyre inkább megszorító korrekció irányába, amit aztán 2007-2008-ban tovább erősítettek. Nem most kezdődött el a megszorítás, amiről önök beszélnek, hanem ha visszatekintünk, már a múlt évben megtörtént, aztán az év közepén már az áfához is hozzányúltak, ami ma egy általános szegényedés irányába viszi az egyébként is gazdasági recesszióban szenvedő családi költségvetéseket, vállalati, intézményi költségvetéseket, és a magyar költségvetésnek is megvannak a maga gondjai.

Ez a költségvetés, ahelyett, hogy munkahelyeket teremtene, munkanélküliséget teremt. Munkahelyteremtés pedig az, hogy az állam a választásokig, jövő májusig újabb száz-egynéhány milliárd forintot el kíván költeni, mint ahogy egyébként tették 2005-ben. 2005. november 15-étől 2006. május 15-éig volt egy hasonló közmunkaprogram, ezt reformnak hívni, munkahelyteremtésnek nevezni - nem az. Buzás képviselő úrnak felhívom a figyelmét: ez egy választási költségvetés. Vannak olyan elemei, mint ez is, amely kimondottan egy olyan megoldást keresett, amely látszólag megoldást hoz, de véglegesen nem lesz belőle munkahely. Márpedig, ha gazdasági szempontból nézzük - és valóban, mint ahogy a Pénzügyminisztérium azt mondja, hogy jövő félévtől egy felemelkedést ígér, ahhoz meg kellene alapozni ezt.

Ezek a megalapozások hiányoznak a munkahelyteremtésben, de ha továbbmegyünk, akkor bizony ezek a megalapozások hiányoznak a tömegközlekedés átszervezéséhez kapcsolódóan, és hiányoznak az önkormányzati iskolák átszervezéséhez kapcsolódóan, hiszen minek tekintsük azt, ha az önkormányzati iskolák szemszögéből nézzük, hogy eddig az volt a szempont, hogy minél kisebb osztálylétszámban, minél vegyesebb képességű emberek együtt próbáljanak meg fejlődni, ehhez képest most 43 főig felemelik az osztálylétszámok lehetőségét. Igaz, hogy nem finanszírozzák, de megteremtik a lehetőségét, tehát újból egy nagy tömegiskolai osztály lehetőségét teremtik meg.

Önmagában nem ez a probléma, hogy ezt csinálják, bár az oktatási szakma ezen is elvitatkozik, de az előző hét év folyamataiban pont az ellenkező irányt próbálták előírni. Pénzt nem adtak hozzá - csak még mielőtt azt mondanák, hogy de jó, megdicsértük önöket -, hanem felelőtlenül határoztak meg feladatokat, és hozzá pedig a pénzügyi háttért nem teremtik meg. Ezért mindenkor az történik, hogy a költségvetést ki kell pótolni hiánnyal. Ha ezt úgy oldják meg, hogy lefelé, az intézmények felé egy kicsit többet adtak, akkor a kormánynál vagy a magyar költségvetésnél nőtt meg a hiány, és ezt kellett finanszírozni, ha pedig most éppen úgy gondolták, hogy csúnya önkormányzatok - akár a makói önkormányzat -, akkor pedig oda fogják nyomni a hiányt, amit hitellel kell majd kipótolniuk akár az iskoláknak, akár a kórházakban dolgozóknak ahhoz, hogy éppen fenntartható legyen még az a munkahelyi béke és az a szolgáltatás, amelyre az állam mint megrendelő feltételeket szabott, hogy hogyan kell működnie.

Ezért azt tudjuk mondani, hogy nem elég, hogy a kormányzat tovább növeli az ország eladósodottságát, hanem most már lejjebb tolja az iskolák, a kórházak, a szociális intézmények és persze az önkormányzatok irányába is, és gyakorlatilag jövőre az eladósodottak országa fog kialakulni, hiszen mostanában az intézményrendszereknek egy széles hányada is sajnos veszteségbe és hiányfinanszírozásra kényszerül.

Ezért mondjuk azt, és ezt értsék meg, hogy ez a költségvetés, amit nyugodtan nevezhetünk Bajnai-csomagnak, egy felelőtlenség költségvetése; átgondolatlan, szakmailag teljesen megalapozatlan számok sora, tömege, amiből, ha úgy tetszik, ha szerencséjük van, akkor nem lesz nagy baj, de ténylegesen mindenki látja, hogy a következő kormányra tolják át az egész problémát.

Az egészségügyben azt a megoldást találták ki, hogy a jövő évi támogatást majd ez évre áthozzák decemberben, és a következő kormánynak majd legfeljebb egy hónappal kevesebb pénz áll rendelkezésre. Ez nem reform, ez nem megoldás, ez egy kapkodás és egy választási költségvetés elkészítése, amelyben néhány ponton önök igyekeznek a Bajnai-csomagon keresztül túlélni ezt a rendkívül blamázs helyzetet, amelyet önök hoztak létre az elmúlt években.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

(ELNÖK: Kétperces hozzászólások következnek. Elsőként Szabó...)

BB/Világosi-Móring-/pa

(12.20)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai