Készült: 2024.03.29.11:16:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2000.12.04.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó János (FKGP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÁNOS honvédelmi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mint önök előtt is ismeretes, a kormány 2000. május 16-án megtárgyalta és elfogadta a Magyar Honvédség átalakításának és új szervezeti struktúrájának 2000 és 2010 közötti időszakra vonatkozó tervét. Ezzel egyidejűleg elrendelte az ezen időszakra vonatkozó részletes végrehajtási tervek kidolgozását is. 2000. június 20-án az Országgyűlés - önök előtt jól ismerten - elfogadta azt a két határozatot, amely a végrehajtást megalapozta.

Az országgyűlési, valamint a kormányhatározatok elkészítésével párhuzamosan sok irányú tervező és szervező munka folyt a Honvédelmi Minisztériumban és a honvéd vezérkarnál. Az országgyűlési, valamint a kormányhatározatok végrehajtására kiadásra került a 40/2000. HM-utasítás és az MH hosszú távú, 2000-2010. közötti időszakra vonatkozó átalakításának megtervezéséről és a végrehajtásával kapcsolatos feladatokról szóló rendelet. Ennek megfelelően elkészült a Magyar Honvédség 2006-ig szóló korszerűsítési terve, valamint az első három év feladatait konkrétan, mindenre kiterjedően tartalmazó, a Magyar Honvédség átalakításának 2000 és 2003 közötti időszakra szóló részletes végrehajtási terve is. A terv átfogja az átalakítás első ütemét, kiemelten a 2001. június 30-áig tartó meghatározó időszak feladatait.

A honvédelemmel nem szorosan összefüggő tevékenységet folytató szervezetek átalakítása már megkezdődött július 15-ével. Ennek során közhasznú társasággá alakult a kulturális és médiaigazgatóság; a közeljövőben hasonló átalakításra kerülnek a kijelölt üdülők is. Ismeretes, hogy az elhelyezési központ törlésre került a Magyar Honvédség hadrendjéből, és egyben átadásra került a Honvédelmi Minisztériumnak.

A szervezeti változások keretén belül 2000. augusztus 1-jével a hadrendből törlésre került 29 M-szervezetű katonai alakulat, amelynek következtében a Magyar Honvédség M-létszáma 36 458 fővel csökkent. Megszűnt három dandár, tíz ezred, nyolc zászlóalj, három század és négy tisztképző iskola. A Magyar Honvédség békében élő szervezeteinek változása során 2000. október 1-jével átalakításra került a honvéd vezérkar szervezete, a készenlétét október 30-ára elérte. Az újonnan felállításra kerülő parancsnokságok, az összhaderőnemi logisztikai támogató parancsnokság, a hadműveleti központ, valamint a hadkiegészítő és kiképző parancsnokság a működési készenlétüket december 1-jével elérték. Ismeretes önök előtt is, hogy a hadosztály-parancsnokságok megszűntek.

Az október 1-jén életbe lépett új állománytáblák alapján a Magyar Honvédség vonatkozásában a tábornokok rendszeresített létszáma 49 főről 35 főre, 14 fővel csökkent. A rendszeresített tiszti létszám 8340-ről 6693-ra, a tiszthelyettesi 9785-ről 9059 főre csökken; ezzel együtt jelentősen megváltozik a tisztek és tiszthelyettesek belső állományaránya is. Az átalakítás végrehajtásának eredményeként 2001. június 30-ra a Magyar Honvédség béke hadrendi elemeinek száma a tervek szerint a jelenlegi 140-ről 71-re csökken. Jelenleg mintegy 2500 tiszt, 1400 tiszthelyettes, 6 ezer fő közalkalmazott kiválása prognosztizálható, ez utóbbiak egy része a közhasznú társaságokhoz kerül; túl magas azonban a szerződéses állomány fluktuációja. Bár a kiválók létszáma magasabb a tervezettnél, ez azonban nem befolyásolja a haderő működőképességét.

Megkezdődött a haditechnikai eszközök átcsoportosítása. Igen jelentős feladatot képez ez, eddig több mint 1200 vasúti kocsit és 104 közúti szállítóeszközt kellett igénybe venni.

További feladataink: a Magyar Honvédség és a vezérkar tervezett integrációjának végrehajtása, a haderőnemi vezérkarok átalakítása hadtest jogállású parancsnokságokká, az egészségügyi intézmények átalakítása, a hat hónapos sorkatonai szolgálatra történő áttérés, valamint a területvédelmi koncepció kidolgozása és nem utolsósorban perspektivikus állománytáblák elkészítése.

Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Honvédség átalakítása megkezdődött, a végrehajtása döntően a jóváhagyott tervek szerint halad.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai