Készült: 2024.04.19.21:26:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2005.06.15.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársam! Amikor ön azt mondja, hogy a kialakult szociális rendszer védelme az alapcélja ennek a törvénymódosításnak, a kormány szándékának, akkor bennem az a kérdés merül fel, hogy ki akarja veszélybe sodorni azt a kialakult szociális védőrendszert, amely eddig is jól működött. (Dr. Vadai Ágnes: Önök, képviselő úr!) Ki veszélyezteti ezt? Talán mi, ellenzékből próbáljuk meg veszélyeztetni? Talán mi, ellenzékből fenyegetjük a Bolyai János Főiskolát vagy a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemet? Talán mi fenyegetünk bárkit is? Szó sincs erről! Ellenzékből mire van nekünk jogunk és lehetőségünk? Maximum arra, hogy elmondjuk a magunk jó tanácsait, és önök vagy megfogadják, vagy nem fogadják meg azokat. A kormánypárti többség, a szavazógép pillanatok alatt leszavazhat bármit, amit akar vagy amit nem akar. Ha valaki a kialakult szociális jóléti rendszert fenyegeti és veszélyezteti, az pontosan a kormányoldal, nekik áll ez jogukban, nekik van erre lehetőségük, hiszen a szavazati többség náluk van.

Kedves képviselőtársam, tudom, hogy mi a különbség a kibocsátás és az elbocsátás között. De én tegnap is beszélgettem ott tanuló hallgatókkal, és úgy éreztem, úgy tapasztaltam, hogy akár ez a módosítás is fenyegeti őket egzisztenciálisan, és bizony félnek attól, hogy nem lesz állásuk.

Egyébként azokra a kérdésekre sem kaptunk választ, amelyek a módosítás kapcsán jogosan fogalmazódtak meg bennünk. Úgy látom ugyanis, hogy kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülnek a katonák, a hallgatók, hiszen megadja a jogot a Honvédelmi Minisztériumnak, hogy következmények nélkül felmondja az ösztöndíjszerződést. Eddig nem volt ilyen lehetősége a minisztériumnak. Ráadásul miért van szükség arra, hogy ez a módosítás kivegye a hallgatókat a katonai státusból? Eddig katonaként voltak hallgatók a tisztiiskolások. Ugyanakkor pedig egy sajátos esküre kötelezi őket, nem akkor, amikor elvégezték a főiskolát, hanem már az elején. Ennek se sok értelmét látjuk, hiszen ha nem katonák, akkor miért tesznek katonai esküt.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai