Készült: 2024.03.28.09:24:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 175. felszólalás
Felszólaló Kapronczi Mihály (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAPRONCZI MIHÁLY (MIÉP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Miniszter Úr! Reménykedve szemlézték a nyáron a gazdák a szépen fejlődő kukoricacsöveket az egészséges zöld száron. Bíztak abban, hogy jó lesz a termés, és a téli, tavaszi árhoz hasonlóan az őszi felvásárlási ár is elfogadható lesz, és marad is belőle valami kevés a költségeken felül. Még el sem múlt a nyár, máris összevonta szemöldökét a gazda, pedig az ő termése jó: 8 tonna hektáronként. Az országos átlag 5,4 tonna. Ő jól gazdálkodott, eső is volt. Betakarításkor földjének hátat fordítva számolgat. Számoljunk mi is vele, mibe kerül a kukorica előállítása hektáronként és tonnánként. Gázolaj, vetőmag, műtrágya, gyomirtó szer 93 ezer forint/hektár. Levonva 12 ezer forint földalapú támogatás. Ez 81 ezer forint/hektár kiadás a betakarításig. A betakarítás költsége 15 ezer forint. A szemszállítás 8 ezer forint/hektár. Ez már 104 ezer forint költség a szárítóhoz való szállításig, ami 13 ezer forint költség tonnánként 8 tonna termésnél.

De hol van még a munkadíj és járadékai, a gépek beszerzése és javítási költsége, a föld árának hozadéka, az esetleges bérleti díj és az esetleges bérmunkák költsége? Ez mind költségnövelő. A kukorica rostálása 800 forint/ tonna, szárítása 350 forint vízfokonként. Ha csak 5 vízfokot kell szárítani, ez 1750 forint. Ez már 15 500 forint/tonna 8 tonna termésnél, országosan 6 tonnás átlagnál mintegy 20 ezer forint. Jelenleg 5,4 tonnánál 22 ezer forint tonnánként. A 15 500 forint költségre még legalább 6 ezer forint amortizáció és munkadíj társul tonnánként. A gazda megélhetése semmiképpen sincs biztosítva, mert az előbb felsorolt költségek miatt még 50-60 ezer forint bevétele kellene hogy keletkezzen.

Magyarországon nem létezik valódi piaci ár, csak érdekcsoport által megállapított keretár, katasztrófafelvásárlás, melynek alapja az állami garantált ár, mely a közvetlen költségek 70 százalékának felel meg. Ráadásul a felvásárlók - akik általában a volt téesz vezetői, övék a szárító, a rosta, a magtár - 5 százalék levonással 14 ezer forintot ígérnek tonnánként a gazdának. Ez 13 300 forint árbevétel tonnánként, 1 tonna kukorica bruttó bekerülési költsége valójában 21-28 ezer forint, ami az egyszerű újratermelés mellett is csak végtelenül szerény megélhetést biztosítana számára. A gazda kétségbeesetten ki akarja használni a szalmaszálként odadobott 18 ezer forint/tonna intervenciós árat, amely nem megoldás, csak hitegetés. A gazda így végül eladja a földjét, beül a kocsmába ő is - úgyis ezt akarják. Így megyünk az Európai Unióba?!

Tisztelt kisgazda miniszter úr, tényleg ezt akarják? Kérdésem: kell-e nekünk ilyen garantált ár? Miért hitegetik a gazdákat az intervenciós árral, amely majd csak akkor lesz, ha fagy? Addigra az eke is kifagy a földből, így elmarad a jövő év alapját biztosító őszi szántás. Miért ilyen későn és miért csak néhány százalékos termésre van intervenciósnak nevezett, de annál alacsonyabb ár?

Miniszter úr, várom a válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai