Készült: 2024.03.28.13:33:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2005.06.01.), 24. felszólalás
Felszólaló Sisák Imre János (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:53


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SISÁK IMRE JÁNOS, az MDF képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! A szociálpolitikában és a családpolitikában rendkívül fontos az állandóság. Ugyanis a gyermekvállalás szempontjából ha négyéves ciklusonként változtatjuk a szociál- és családpolitikát, az bizonytalanságot szül, és a gyermekszületésszám csökkenéséhez vezet.

(10.50)

 

Sokszor elmondtam már ebben a Házban, 2003-ban 94 647 gyermek született, ez 1945 után a második legrosszabb év, és az, hogy 2004-ben 95 100 gyermek született ebben az országban, csakis annak köszönhető, hogy a szélesebb, termékeny '70-es korosztályok éppen most jutottak el ide.

Miért mondom azt egyébként, hogy a bizonytalanság rendkívül rosszat tesz a gyermekvállalás szempontjából? Nos, azt gondolom, ezeket mindenképpen alá kell támasztani megfelelő indokokkal. Mielőtt azonban ehhez hozzákezdenék, azt hiszem, egy dolgot pozitívumként mindenképpen el kell ismerni. Valóban, 1998 és 2002 között a családi pótlék nem emelkedett. Ez 2002-t követően jelentős mértékű növekedést mutatott.

Mi az, ami egyébként negatív tendenciaként mutatkozik? Volt egy sikeres iskolatejprogram a polgári kormány időszakában. Önök 2002-ben ennek véget vetettek. Az ellenzéki pártok, akár a Magyar Demokrata Fórum, akár a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség hiába tett kísérleteket, önök csakis 2004. szeptember 1-jén voltak hajlandóak bármit is lépni. Mit léptek? Az iskolában az iskolatejprogram az egypoharas tej vonatkozásában 26 forint, az önkormányzatokkal fizettetik meg a 15 százalékos áfáját. Az óvodában sokkal rosszabb ettől a helyzet, hiszen csakis a 8 forint 80 filléres európai uniós támogatást biztosítják, minden óvodás gyermek részére 21 forint 20 fillért fizetnek meg az önkormányzatok akkor, amikor a szociális kiadásokra szánt összegek nem növekednek megfelelő módon.

Önök azt mondták, hogy jelentős mértékben javítják a rászorult gyermekeknek járó juttatásokat. Azt mondták, a polgári kormány időszakában csak átkereszteltük a szociális juttatásokat. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez nem felel meg a valóságnak, és mindjárt számadatokkal is alátámasztom. 1998 előtt rendszeres nevelési segélyről beszéltünk, majd pedig kiegészítő családi pótlékról. Ez a jelenlegi rendszeres gyermekvédelmi támogatás elődje. Mennyi is volt 1998-ban, az önök kormányzása végén ez az összeg? Havonta a rászorult gyermekek 2740 forintot kaptak. 2002-ben mennyivel zártunk? 4200 forinttal. Milyen nagyságrendű emelkedés ez, tisztelt képviselőtársaim? 53,2 százalék. Önök rendkívül büszkék arra, hogy a rászorult gyermekek támogatását növelik. Mennyi most a rendszeres gyermekvédelmi támogatás összege? 5434 forint. Mennyivel növekedett az önök kormányzása időszakában? 1234 forinttal. Milyen nagyságrendű emelkedés ez? 29,3 százalék. Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor értékelünk dolgokat, akkor tessék mindenről korrekt módon beszélni! Ki vezette be egyébként az egyhavi kiegészítő családi pótlékot? A polgári kormány. Milyen nagyságrendű volt ez az összeg? Megegyezett a kiegészítő családi pótlék egyhavi összegével. Mikor vezettük ezt be? 2000-ben, mégpedig a 134/2000-es kormányrendelet nyomán.

Tisztelt Képviselőtársaim! Volt már száznapos program, és most van száz lépés programja. Önök azt mondják, hogy duplájára emelik a családi pótlékot. Én azt gondolom, hogy korrekt módon el kell mondani és meg kell magyarázni a magyar társadalomnak, hogy tulajdonképpen mi is történik. Egygyermekes család esetében 2006. január 1-jétől 11 ezer forint lesz a családi pótlék. Azt mondják önök, duplájára emelkedik. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha korrektek akarunk maradni, akkor elmondjuk, hogy ez nem így van. Mennyi az egy gyermek után járó családi pótlék? 5100 forint. Mennyi a rendszeres gyermekvédelmi támogatás összege? 5434 forint. Mennyi ennek a kettőnek az összeget, tisztelt képviselőtársaim? Bizonyosan összeadták: 10 530 forint. Mennyivel is emelkedik, kérem tisztelettel, a családi pótlék ezek szerint? 470 forinttal.

Ha megnézzük, hogy milyen nagyságrendű adókedvezmény jár, akkor tudjuk, hogy egy gyermek után 3 ezer forint. Tisztelt Képviselőtársaim! Mi is derült ki egyébként a napokban? Hogy nem a felsőközéposztály jár csak rosszul, hanem a legrászorultabbak is, és egy rétegről, az alsó középosztályról végképp ne feledkezzünk el: ők borzasztóan rosszul járnak, tisztelt képviselőtársaim. És arról se feledkezzünk meg, hogy a rászorultaknak az aktív foglalkoztatottak termelik meg azt az összeget, amiből a szociális juttatásokat lehet finanszírozni. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Kétgyermekesek esetében mi a helyzet? Itt már 370 forinttal emelkedik csak egyébként ez az összeg, a három- és többgyermekesek esetében 770 forinttal. De ha egy alsó középosztályba tartozót nézünk a három- és többgyermekeseknél, akkor megint modellezhetjük a dolgot: a családi pótlék 7800 forint, a rendszeres gyermekvédelmi támogatás 5434 forint, a családi adókedvezmény pedig 10 ezer forint. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha ezt összeadjuk, ez több mint 23 ezer forint. És önök most tulajdonképpen ezt a többszörösére emelt családi pótlékot hogyan is változtatják? 7800-ről 14 ezer forintra, plusz, ha 4 ezer forintot hozzáteszünk a megmaradó adókedvezményből, akkor 18 ezer forint. Hány ezer forinttal is csökken egyébként mindezek után a három- és többgyermekes családok támogatottsága, tisztelt képviselőtársaim? Adják össze a számokat, vonják ki, és aztán megbizonyosodhatnak róla, hogy igazat mondtam-e vagy sem.

Úgy gondolom egyébként, ezen hibáikat már elismerték, hiszen a Nagycsaládok Országos Egyesülete jó néhány javaslatát befogadták. Nekem az a véleményem, hogy minden egyes, a gyermekeket képviselő civil szervezettel le kellene ülni tárgyalni, meg talán a parlament négy pártjának is egy asztalhoz kellene ülni, mert, tisztelt képviselőtársaim, a gyermekvállalás és a gyermekek nevelése nem négyéves ciklusonként változik, az egy húszéves befektetés. Ha a pékek nem sütnek, akkor azonnali intézkedés szükségeltetik, mert az embereknek szükségük van a kenyérre. De ha egy gyermek nem születik meg, azt csak húsz év múlva fogjuk észrevenni, és tisztelt képviselőtársaim, tudjuk, ugye, hogy ennek beláthatatlan következményei lesznek. Mert, ha kevesebb az aktív dolgozók, az aktív foglalkoztatottak száma, akkor valószínűleg kisebb az a jövedelem, amit meg tudunk termelni az életkor kitolódásával egyre nagyobb számban országunkban élő nyugdíjasok részére. Ez pedig egyértelműen a nyugdíjkorhatár emeléséhez és hasonló intézkedésekhez vezet, tisztelt képviselőtársaim.

Önök több programot is megfogalmaztak. Többek között azt mondták, hogy a kormány a családi adókedvezmény intézményét úgy fejleszti tovább, hogy ez a jelentős támogatás eljusson azokhoz is, akik ma ezt még kisebb jövedelmük miatt nem élvezhetik. Ha ez a vitanap két héttel ezelőtt van, akkor azt mondhattam volna, hogy jó és rossz dologról is számot adhatunk, mert a családi adókedvezmény, a gyermekek után járó adókedvezmény intézményét nem törölték el, mint a Bokros-csomag idején, de az elmúlt három év alatt teljesen elinflálódott ez az adókedvezmény. Ma már nem erről szól a történet. Önök Bokros Lajos nyomán járva a gyermekek után járó adókedvezményt csak töredékesen tartják meg, és rendkívül nehéz helyzetbe hozzák a családokat.

Önök rendkívül büszkék az ingyenes étkeztetésre és az ingyenes tankönyvjuttatásra. Tisztelt Képviselőtársaim! Ha korrektek szeretnénk maradni, akkor mindent tisztességesen mondunk el. Ma az általános iskola 1-8. osztályában 12 602 forintba kerül átlagosan a tankönyv. Ha ehhez az iskolai könyvtáraknak juttatott 2400 forintos normatív támogatást is figyelembe vesszük, összességében 7800 forintot juttatnak. 4262 forintot vagy a családoknak, vagy az önkormányzatoknak kell megfizetni. Tisztelt Képviselőtársaim! Ez nem ingyenes tankönyv! Az ingyenes étkeztetés ugyanígy levezethető.

Én azt gondolom, ha a szociálpolitikában és a családpolitikában ténylegesen a gyermekszegénység ellen akarunk küzdeni, akkor a kormányzó pártoknak a civil szervezetek és az ellenzéki pártok véleményét is meg kell fogadni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai