Készült: 2024.04.25.00:07:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

121. ülésnap (2020.04.21.), 64-66. felszólalás
Felszólaló Nunkovics Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:47


Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NUNKOVICS TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Ígérem, megpróbálok nem olyan hosszú lenni, mint Bencsik János képviselőtársam, bár nagyon örülök az ő felszólalásának, mert előremutató gondolatokat hallhattunk itt az elmúlt fél órában…

ELNÖK: Bocsánatot kérek, képviselő úr, csak azért szeretnék egy dolgot megjegyezni: önnek is 30 perces az időkerete (Nunkovics Tibor: Nyilván…), tehát nyugodtan kifejtheti a gondolatait. Parancsoljon!

NUNKOVICS TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, hogy erre emlékeztetett, elnök úr. (Derültség az ellenzéki pártok padsoraiból.) Azért örülök annak, hogy ez a javaslat ide került a Ház elé, és tudunk róla vitázni. Abban egyetértek Bencsik János képviselőtársammal, hogy valóban jó lenne ezt a vitát megfelelő mederben lefolytatni, és végül egy olyan közös döntést meghozni, teljesen mindegy, hogy most azzal ellentétesen, hogy ez most egy ellenzéki indítvány, amelyet, tudjuk, a kormánypártok nem nagyon szoktak szeretni, de reméljük, hogy ezúttal befogadóképesek lesznek. Mi is befogadóképesek leszünk majd szerintem az ő javaslataikkal kapcsolatban.Két oldalról közelíteném meg a témát. Az egyik a kormány hozzáállása. Elnézést, képviselőtársam  valószínűleg el fogom rontani Bencsik János képviselőtársamnak a hangulatát , de azért az mégiscsak szembetűnő, hogy itt szépen felsorolták, hogy az elmúlt tíz év alatt miket tettek a környezetvédelem oltárán és a klímavédelem oltárán, de azért mégiscsak leépült ennek az intézményi rendszere. Vagy mégiscsak azt látjuk, hogy az elmúlt két évben előretörtek az önökhöz köthető oligarchák  lásd Mészáros Lőrinc vagy Tiborcz István, aki most a napelemparkok bizniszébe vágott bele , tehát mégiscsak vannak ilyen előrelépéseik önöknek, amelyek mellett nem tudunk elmenni szó nélkül.

Nekem az a problémám az önök klímavédelmi javaslatával vagy csomagjával, hogy ez már sokkal hamarabb megvalósulhatott volna. Tartalmilag azt mondom, hogy majdnem teljesen rendben van, de mégiscsak lássuk azt, hogy ezeket a javaslatokat, amelyek ott szerepelnek benne, az elmúlt, mondjuk, öt-hat vagy nyolc évben az ellenzéki képviselők sorra nyújtották be, és akkor ezekkel a mélyenszántó gondolatokkal, amelyeket most ön is elmondott, Bencsik János képviselőtársam, nem találkozhattunk itt a Parlament falai között, amit én nagyon sajnálok, hiszen akkor már valószínűleg egy mindenki által elfogadott javaslatcsomaggal állhatnánk szemben, és például ez a mostani vita sem valósulhatott volna meg, hiszen történtek volna olyan lépések, amelyekben, én azt gondolom, mindannyian egyetértünk és mindannyian támogatjuk.

A jelenlegi helyzeten a koronavírus-járvány viszont rengeteget változtat, és azt gondolom, hogy figyelembe kell vennünk a klímaváltozás terén, amikor a klímaváltozásról beszélünk, a koronavírus-járvány hatásait is, hogy egyébként miért súlyosbodott el ennyire ez a járvány, és miért lett világszintű. Nagyon sok ember hal meg naponta ebben a járványban, és nem tehetjük meg azt az ő emlékük miatt sem, hogy nem foglalkozunk azzal, hogy milyen összefüggései vannak egyébként a járványnak, az emberiségnek, az emberiség gazdálkodásának és életformájának, valamint a klímaváltozásnak, ugyanis a klímaváltozás és a járvány, ha nem is közvetlenül, de közvetetten mégiscsak összefüggő jelenségek.

Azt láthatjuk most a járvány hatásaként, hogy csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása, csökkent a légiforgalom, ami a klímavédelem szempontjából egy jó dolog, de amint elmondtam, a járványnak van egy másik oldala is, hogy itt emberek halnak meg, és emberek kerülnek kórházakba. Tehát arra kell nekünk felkészülni, és arra kell hosszú távú célokat kitűzni, hogy miután a járvány elmúlik  és azt gondolom, hogy egyébként a magyar újságírói szakmában is egyetértés van ebben, hiszen például pont nemrég a Demokratában olvastam erről egy cikket , igenis változtatni kell majd az emberi hozzáálláson, az emberi életvitelen ahhoz, hogy a járvány után, miután ezt sikerült leküzdenünk, ne térjünk még brutálisabban vissza azokhoz a megszokott, az életünket, a napjainkat kitevő eseményekhez, amelyek egyébként előidézik a klímaváltozást, és hogy ne legyen még nagyobb CO2-kibocsátás. Egyébként több szaklap is figyelmeztet arra, hogy 2008-ban, amikor szintén gazdasági válság volt, szintén visszaesett az üvegházhatású gázok kibocsátása, ami 2010-től azért brutális mértéket öltött, és lehet, hogy most örülünk annak, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkent, de ha elmúlik a járvány, és elmúlik a gazdasági válság, a járvány okozta gazdasági válság, akkor bizony azzal kell majd szembenéznünk, ha valóban nem változtatunk a hozzáállásunkon, hogy még brutálisabb lesz a klímaválság elleni harc, még nagyobb erőket kell hogy felemésszen.

Éppen ezért én fontosnak tartom, hogy Magyarország igenis járjon élen abban…  és ez a kormány politikájával teljesen megegyezik, hiszen önök azt mondják, hogy a munkahelyeket meg kell tartani, sőt újakat kell létrehozni. Akkor miért nem hozunk létre például a zöldszektorban? Például a megújuló energiaforrások területén van lehetőségünk arra, hogy munkahelyeket teremtsünk, és ezzel élen tudunk járni egyébként nemcsak Európában, hanem akár még világszinten is, hiszen mozgásterünk van a témában. És ha jól tudom, akkor anyagi mozgásterünk is van a témában, hiszen nem véletlen, hogy például a Mátrai Erőművet 17 milliárd forintért vásárolta meg az állam, egyébként azt a Mátrai Erőművet  és itt most szintén egy kis kritikát, ha megengednek a kormány felé , amit Mészáros Lőrinc, miniszterelnök úr legjobb barátja, 6 milliárd forintért vásárolt meg. Most pedig rá két évre a magyar állam 17 milliárd forintért vásárolt meg egy olyan kivéreztetett erőművet, egy fosszilis erőművet, amelyből egyébként 11 milliárd forint osztalékot is kifizettek maguknak, illetve még pluszban az évek alatt 7 milliárd forint állami támogatást is kaptak fejlesztésekre, beruházásokra, amelyek azért részben meg is történtek.

(12.50)

Ezt az erőművet a magyar államnak át kell vennie, és több száz milliárd forintot fog felemészteni eleve, hogy átalakítsák, amivel amúgy teljes mértékben egyetértek, tehát ezt az erőművet nyilván modernizálni kell, át kell alakítani, de mellette még a pénzügyi nehézségeket is majd a magyar adófizetőknek kell megfizetniük. Tehát azt gondolom, nem ez lenne az út. Nem ez lenne az út, hogy Mészáros Lőrinc zsebét tömjük ki, miközben önöknek a klímaváltozás elleni harc… Nemrég még azt hallottuk, hogy az ellenzék klímahisztit csinál. Most nyilván önök is mértek, látják, hogy a saját táborukat is erodálná, ha erről a témáról nem beszélnének, így fordultak. Elnézést, én ennek örülök, örülök, hogy megtörtént ez a zöldfordulat a Fideszben, csak azt szeretném, hogy a zöldfordulatra szánt források, adófizetői pénzek ne egy gazdasági holdudvart és ne bizonyos emberek pénztárcáját gazdagítsák, hanem azok megfelelő helyre menjenek, és a magyar emberek, a magyar háztartások hasznára váljon.

Ezért arra kérem önöket, és nyilván a vita során még sok párbeszéd fog lezajlani, hogy amikor mérlegelik majd ezt a javaslatot, tegyenek olyan módosító indítványokat, amelyek számunkra is biztosan elfogadhatók lesznek, és legyünk engedékenyek tényleg egymással azért, amit Bencsik János képviselőtársam is elmondott, hogy miután a járvány és a gazdasági válság elmúlik, utána egy új életet és egy új felfogást tudjunk meghonosítani Magyarországon. Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai