Készült: 2024.04.25.00:00:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2009.10.26.), 228. felszólalás
Felszólaló Örvendi László József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:21


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÖRVENDI LÁSZLÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az illetéktörvényről, a tulajdonilap-másolat igazgatási szolgáltatási díjáról és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslathoz én is és képviselőtársaim is módosító javaslatot adtunk be, mert úgy ítéljük meg, hogy ez a törvénymódosítás nem egyébről szól, mint egy újabb pénzbeszedésről.

Nem gondoljuk, hogy ezeket a szolgáltatásiár-emeléseket azzal lehet magyarázni, hogy az elektronikus tulajdonilap-másolat kiadására kell most már áttérni, és több lehetőséget, nagyobb lehetőséget kell adni a tulajdoni lap elektronikus kikérésére, mert ez sajnos még nem teljes gyakorlat, és ehhez időt kell adni, míg az emberek és a hivatalok is átállnak arra, hogy az elektronikus tulajdonilap-másolatokat használják.

Hiszen megkérdeztem hatóságokat, építésügyi hatóságokat is, hogy hogyan állnak ezzel a kérdéssel kapcsolatban, és bizony kiderült, hogy nekik még a hivatalos papír alapú hiteles tulajdonilap-másolatra szükségük van, ezt használják jelen pillanatban is az építési engedélyek kiadásánál, még ha elektronikus úton is kérik meg, utána ki kell nyomtatni nekik, és azt hitelessé kell tenni, tehát még több gondjuk van vele. És inkább azt szeretik, ha a tervezők már úgy adják be a tulajdoni lapokat és az építésiengedély-csomagokat, hogy abban a hiteles papír alapú tulajdoni lap benne van. Mert ezt törvény is kéri, és kötelezi a hatóságokat arra, hogy a csomagban benne legyen a tulajdont igazoló hiteles tulajdoni lap. És bizony a pályázatbenyújtásoknál is ugyanerre van szükség, amikor egy ingatlanon történik meg valami beruházás, akkor a pályázatoknál nélkülözhetetlen a tulajdonnak, a tulajdonlásnak az igazolása, és ez csak a hiteles tulajdonilap-másolatokkal történik.

És mi történik a földhivatalokkal kapcsolatos költségvetésnél? Az történik, hogy 2009-ben a földhivatalok 3,5 milliárd forinttal kevesebb pénzt kapnak. Ez 2008-hoz viszonyítva már 10 milliárd forint, amennyivel kevesebbet kapnak, és ugyanakkor költségvetési befizetésre vannak ítélve a földhivatalok, 3 milliárd 745 millió forint a tervezett 2009-es költségvetésben a földhivatalok költségvetési befizetése. (Babák Mihály: Katasztrófa!) De a földhivatalok tervezett bevételei pedig csökkennek, hiszen míg 2009-ben 22 milliárd 489 millió forint volt a bevételük, 2010-re ez 18 milliárd 357 millió forint. Tehát a földhivatalok mínuszban vannak, és a kormány úgy gondolja, hogy ezt a mínuszt úgy lehet helyre tenni, ha a szolgáltatási díjakat megnöveljük.

Ez mutatkozik meg mindjárt a hiteles papír alapú tulajdonilap-másolat kiadásának szolgáltatási díjában is, ami 4 ezer forintról 6250 forintra emelkedik, 56 százalékos emelés, de ez a százalékos kifejezés még nem is mutatja annyira azt, hogy ez több mint 2 milliárd forint éves szinten. Ez még 2 milliárd forint többletköltséget jelent azoknak a vállalkozóknak, akik még belevágnak ebben a gazdasági helyzetben is különböző beruházásokba, különböző pályázatoknál 2 milliárd forinttal többet kell nekik előteremteni ahhoz, hogy egyáltalán el tudjanak indulni. Ezért javasoljuk mi az 1. pontban, hogy ne nyúljunk az emeléshez, hagyjuk meg a papír alapú hiteles tulajdonilap-másolat kiadásának a szolgáltatási díját azon a 4 ezer forinton, ami így is elég magas.

A következő javaslatunk a 4. javaslat, Bodó Imre képviselőtársammal, hogy a teljes személyes díjmentességbe legalább még az egyházak és az állami intézmények mellé az önkormányzatok bekerüljenek. Az önkormányzatok szinte napi kapcsolatban vannak, és bizony nem minden községnek van TakarNet programja, van, akinek még internetje sincs, és bizony nehéz előteremteni nekik az anyagi lehetőséget arra, hogy a szükséges tulajdoni lapokat kiváltsák.

A 6. módosító javaslatunkban Bodó Imre képviselőtársammal a tárgyánál fogva díjmentes, az elektronikus dokumentumként szolgáltatott hiteles tulajdonilap-másolat lekérésére adok javaslatot, tehát nem a nem hitelesre, mert előbb-utóbb ezeket a dokumentumokat hitelessé kell tenni, mert a hatóságok még jelenleg ezt követelik. Ha majd törvényileg nem lesz a hiteles tulajdonilap-másolat elektronikus úton is követelve, akkor lehet szó arról, hogy nem hiteles tulajdonilap-másolatokat is adjunk ki.

A javaslatunk 11. pontjában az ingatlan-nyilvántartási eljárás igazgatási szolgáltatási díjainak a jelenlegi szinten való tartását javasoljuk 6 ezer forint megmaradása mellett, mert a törvényjavaslat 6600 forintot ír. Ez 10 százalékos emelés az elsőfokú eljárásért. Bizony ez például - a földhasználati nyilvántartás bejelentése, földhasználati bejelentések - 6 ezer forint, és ez is nagyon magas összeg, és a 6600 forint pedig még tovább növeli a kiadásokat.

(20.00)

De a jelzálogjog bejegyzésénél is kérjük, hogy maradjon meg az eredeti, 12 600 helyett 12 ezer forint. A társasház-alapítás bejegyzésének díja tulajdoni laponként maradjon 6 ezer forint, és ne legyen több, és a társasház alapító okirata esetén is a 6 ezer forintos szolgáltatási díjat javasoljuk fenntartani.

Végül pedig a 17-es javaslatban kapcsolódunk Vitányi képviselő úrhoz és Font Sándor képviselő úrhoz abban, hogy a magánútlevél kiadásával kapcsolatos pótdíjat, ezt a jelentős sarcot szüntessük meg. Hiszen mikor van szükség általában azonnali útlevélre? Csak valamilyen tragédia bekövetkeztekor zömében; vagy baleset történik külföldön, és a hozzátartozónak nincs útlevele, és azonnal menni kell hozzá, vagy haláleset esetén. Zömében ilyenkor van az az igény, hogy azonnal kell az útlevél, mert azonnal kell menni. Mert az üzletembereknek ott van a zsebében az útlevél. Ott ilyen probléma nem merül fel. Itt a legtöbb esetben csak ilyen tragédia bekövetkezésekor van szükség erre az azonnali eljárásra. Ezért mi a 17-es pontban magát a pótdíjat eltörölni javasoljuk, mert eddig is csak 14 ezer forint pótdíj volt felszámolva, és ezt az 50 ezer forintos sarcot nem támogatjuk.

Kérem szépen a kormányzatot, hogy javaslatainkat vegye figyelembe, és támogassa.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai