Készült: 2024.04.19.21:28:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2010.11.15.), 138. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A köztársaság elnöke, Schmitt Pál aláírta mindkét magánnyugdíjrendszert érintő törvényt. Az egyik megszünteti a kötelező tagságot a pályakezdők számára, a másik törvény tizennégy hónapra felfüggeszti a magán-nyugdíjpénztári tagok tagdíját. Ennek a tizennégy havi felfüggesztésnek legalább 420 milliárd forint a tétje, a teljes rendszeré viszont ennél is nagyobb, 2800 milliárd forint. Ez az összeg nagyjából megfelel az állami nyugdíjrendszer egyévi kiadásainak.

A többpilléres nyugdíjrendszer elleni támadás célja, hogy a kormány minél hamarabb pénzhez jusson, hiszen a költségvetés számai azt mutatják: jelentős visszalépési aránnyal számolnak. Mindezt azért, hogy legyen miből finanszírozni a gazdagabbaknak, a magasabb keresetűeknek kedvező adócsökkentéseket.

A Költségvetési Tanács véleménye szerint, amennyiben nem valósul meg a kormánynak az az elképzelése, hogy kellően nagy számú pénztártag átlép az állami rendszerbe, illetve ha az államra ily módon átruházott vagyon nem lesz költségvetési bevételnek tekinthető, akkor a belső tételek egyenlegkövetelménye nem teljesül.

A szociális bizottság szerdai ülésén elhangzott, előterjesztő által adott válasz alapján joggal gondolhatjuk, hogy a kormány a választópolgárokra bízta a költségvetés sorsát: amennyiben senki nem lép vissza, úgy borul a költségvetés. Ez tehát a nemzeti zsarolás rendszerének költségvetése. Minél többen lépnek majd vissza, úgy a bent maradók számára annál kérdésesebb lesz a rendszer fenntarthatósága, nem beszélve arról, hogy a felfüggesztett járulékokat sem tudjuk, hogyan fogják visszafizetni, hiszen Orbán Viktor megmondta: az állam oda több pénzt nem fog átutalni.

Nem elég, hogy eltüntetik 3 millió ember befizetéseit, az alkotmány módosításával elveszik még annak a jogát is, hogy erről népszavazáson dönthessenek.

Mindkét említett törvény hatályba lépett, de senki nem tudja, hogy ha a visszalépés mellett dönt, akkor mi történik az eddig befizetett járulékaival, vagyonával. Ezért kérdezem tisztelt államtitkár urat, mi lesz a visszalépő pénztártagok eddigi befizetéseivel - szép csendben feléli a költségvetés? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A másik oldalról senki nem tudja, hogy ha nem a visszalépés mellett dönt, akkor mi lesz a felhalmozott vagyonának a sorsa. Zsarolással rákényszerítik őket is a visszalépésre?

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai