Készült: 2024.04.25.23:25:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

235. ülésnap (2009.10.26.), 198. felszólalás
Felszólaló Rózsa Endre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÓZSA ENDRE, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Parlament! A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság október 21-én megtárgyalta a szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvény módosítóit.

A törvénymódosítás a belső piaci szolgáltatásról szóló EK-irányelvek hazai átültetése miatt vált elsősorban szükségessé. Ez ugyan a szakképzésnek viszonylag kis területét érinti, azonban számítani kell arra, hogy a tagországokból is megjelenhetnek azok a cégek, amelyek részben oktatással, részben pedig vizsgáztatással is foglalkoznak. A törvény módosítása azonban lehetőséget biztosít ilyenkor arra is, hogy a legutóbbi módosításhoz viszonyítva az azóta eltelt időben felmerült módosítási javaslatokat is idehozzuk, hiszen a törvény megnyitásra került.

Ilyen módosításnak tekinthetjük, hogy a szakképzésért felelős miniszter és az oktatási miniszter mellett a hatáskörrel rendelkező, adópolitikáért felelős miniszter is hatáskört kap. Tudjuk, tisztelt képviselőtársaim, hogy itt korábban a pénzügyminiszter megnevezés szerepelt.

A törvénymódosítás létrehívja az állami szakképzési és felnőttképzési intézetet. A bizottsági ülésen elhangzott, hogy az új hivatal egy gyűjtőfogalomnak tekinthető. A hivatal egyik fontos feladata lesz a lezajlott vizsgákkal kapcsolatos dokumentumok, adatok őrzése. Az állami szakképzési és felnőttképzési intézet kezeli a szakmai vizsgák adatait, a törzslapokat magába foglaló központi nyilvántartást, a szakmai vizsgát tett vizsgázó személyazonosító adatait. Ezeknek az adatoknak az őrzése különösen jelentős. Gondoljunk bele abba, hogy vannak olyan képző intézmények, illetve vizsgáztatóhelyek, amelyek megszűnnek vagy funkciójukban változnak.

A törvénymódosítás rendelkezik a képzőhelyek ellenőrzésére vonatkozóan is. Az eddigi jogszabályok értelmében a vizsgáztatóknak harminc napon belül kell felterjeszteni a dokumentumokat, amelyek a vizsgával kapcsolatosak. A beküldött vizsgadokumentumokat és a jelentéseket már valójában egy sajátos ellenőrzési rendszernek is tekinthetjük. A módosítás értelmében a miniszter elrendelheti a fenti hivatal jelzése alapján az ellenőrzést, súlyosabb mulasztás esetén bírságot is kiszabhat.

Tisztelt Parlament! Mivel a kisebbségi vélemény tolmácsolására is felkértek, ezért szeretném megfogalmazni az alábbiakat. A kisebbségi kérdésként elhangzott az állami szakképzési és felnőttképzési intézetre vonatkozóan, hogy milyen hivatal lesz ez: olyan hivatal, amely már megalakításra került, vagy olyan, amely a későbbiek során kerül megalapításra.

Fontos hangsúlyozni azt, hogy az ellenzék részéről kifejezetten korrekt szakmai vita hangzott el, annak ellenére, hogy az általános vitára vonatkozó javaslatot nem támogatták; szakmai alapon, szakmai mederben folyt a vita.

Volt, aki hangot adott annak, hogy a gyakorlati képzéssel kapcsolatos problémák ismételten felvetődhetnek. Ellenzéki képviselőtársaink közül volt, aki aggódott azért, hogy a szakképzési idő kezdetének a 15., 16. évre vonatkozóan nem világos a megfogalmazása. Kérdésként hangzott el, hogy a 2010. január 1-jével hatályba lépő törvényre vajon fel tudnak-e készülni az intézmények, illetve a cégek. Pontosítás is elhangzott, hiszen nemcsak 2010. január 1-jével, hanem 2009. december 28-áig írja elő az Unió a jogszabályok átültetését.

(18.40)

A tárca ellenőrizte már a vizsgáztatási jogosítványokat, és megfogalmazhatjuk azt, hogy a kiadott jogosítványok közül a legrövidebb ideig kiadott jogosítvány is gyakorlatilag 2010. június 30-áig szól, a többi pedig meghaladja ezt az időpontot.

Tisztelt Parlament! Tisztelt Képviselőtársaim! A szakképzésről szóló 1993. évi LXXVI. törvénynek az általános vitára bocsátására vonatkozóan: 10 fő támogatta a bizottságból az általános vitára bocsátást, 6 fő pedig nem támogatta ezt.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai