Készült: 2024.04.19.22:02:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2003.05.27.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Csapody Miklós (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSAPODY MIKLÓS (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Külügyminiszter Úr! A hét végi magyar értekezlet és a tegnapi vita arról szólt, hogy a törvény elégséges-e vagy nem, s hogy vajon több-e a kevés a semminél, hogy az elszakított magyarság nagy többségének véleménye fontosabb-e az elutasítóknál.

A vád és a védelem csapott össze természetesen, ez volt a pártpolitika. A Magyar Országgyűlésnek azonban távlatosabb nemzetpolitikai feladatai is vannak, mégpedig közösek. A nemzeti kisebbségek léte és jövője akkor is Európa nagy kérdése, ha e probléma előidézője éppen a múlt század Nyugat-Európája volt; az az Európa, amelyik hatalmi érdekből a tragikus bűnt, egy európai nemzet szétdarabolását nemcsak elkövette, de szűklátókörűen meg is ismételte, és amely ennek ellenére csak a '90-es években kezdett úgymond foglalkozni a kisebbségekkel. De ez már a jelen történelme, és ezt a jelent ma már mi is alakítjuk.

Ami minket, magyarokat illet, a centrum és a periféria viszonyában könnyen belátható, hogy ha a perifériát a homogén nemzetállam idejétmúlt eszméjéből fakadóan az asszimiláció és az etnikai konfliktusok fenyegetik, a demográfiai fogyatkozás és az autonómia hiánya pusztítja, akkor mindez a centrum biztonságát is veszélyezteti. Az MDF ezért a határon túli magyarság jogainak anyaországi és európai védelmezését biztonságpolitikai kérdésnek is tekinti. Ha tehát a határon túli magyarságot uniós összefüggésben szemléljük, a kollektív kisebbségi jogok garanciáiért és uniós kodifikációjáért a nemzetközi szervezetekben is küzdenünk kell.

Nemzetpolitikai törekvéseinknek ezért a csatlakozást követően két fő iránya van. Az egyik a kisebbségvédelemnek az uniós jogrendbe való bevitele annak érdekében, hogy a kisebbségi jogok érvényesítése számon kérhető jogi kötelezettséggé váljék. A másik: szerepvállalásunk az Unión kívül, a bővítésen egyelőre kívül maradó államok magyar közösségeinek védelme.

A Magyar Demokrata Fórum nemzetpolitikájának magva a szülőföld-stratégia, és szerencsére ebben társadalmilag és itt a parlamentben is megvan az egyetértés. A szomszédságban élő magyar pályakezdő tanárt, kőművest, színészt vagy orvost azonban nem elég ráolvasásszerűen felszólítani az otthonmaradásra, mert a szülőföld igazi hazává formálása nehéz és körültekintést igénylő munka, amelyet a magyar államnak a törvényalkotási és diplomáciai, a kulturális és az anyagi támogatások teljes eszköztárával kell támogatnia. A magyar vállalkozók határon túli beruházásainak állami támogatására és az állam stratégiai beruházásaira végre hatékony és átlátható, a korrupció minden gyanújától mentes rendszert kell kidolgozni, részt kell venni a privatizációs folyamatokban a magyar bankok megjelenésének ösztönzésével, a regionális együttműködés további támogatásával. E téren a legsürgetőbb feladataink a Vajdaságban vannak, a VMSZ a MÁÉRT-en ígéretet is kapott a kormányzati segítségre.

De nemzetpolitikai feladat a vízumkényszer kárainak csökkentése Kárpátalján és a Vajdaságban is, akár lengyel-ukrán mintára is, térítésmentes magyar vízummal innen, vízummentességgel onnan. S ha már a Vajdaságról beszélek, nemzetpolitikai feladat a kettős állampolgárság kérdésének elméleti végiggondolása is, miután az intézmény az Unióban sem ismeretlen. Noha a schengeni egyezmény a problémát nem oldja meg, az MDF komolyan számol az iránta tapasztalható erős érzelmi igénnyel. Bevezetésének megfontolására a magyar állam és a szomszéd partner kölcsönös egyetértése esetén kerülhet sor.

További nemzetpolitikai feladata a Magyar Országgyűlésnek, hogy határozatban kérje fel a kormányt a magyar diplomáciai akadémia felállítására, a nemzeti érdeket szolgáló, jól képzett szakemberek utánpótlásának biztosítására. Nemzetpolitikai feladatot fogalmaz meg az MDF másik javaslata is, az, hogy a kedvezménytörvény végrehajtásának és a közalapítványok működésének figyelemmel kísérésére, de a magyar szellemi és tudományos műhelyek jelzéseinek érzékelésére is hozzunk létre itt, a magyar parlamentben egy bizottságot, a határon túli magyarok bizottságát a kormányzati oldal parlamenti megfelelőjeként.

Tisztelt Országgyűlés! Azzal kezdtem, hogy a nemzetpolitika közös. Ebben a stratégiában pedig minden józan megfontolásnak helye van, csak egynek nincsen: a marakodásnak. Hamarosan előttünk a módosított törvény, amelyik olyan, amilyen. De most már nézzünk távolabbra is, távlatos nemzetpolitikai feladatainkra!

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MDF és a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai