Készült: 2024.04.24.03:25:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

26. ülésnap (1998.11.10.),  128-134. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:25


Felszólalások:   122-128   128-134   134-140      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Dr. Veres János, a Magyar Szocialista Párt képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: "Jogszerű volt-e a Concordia Közraktározási Részvénytársaság új vezérigazgatójának kinevezése?" címmel. Dr. Veres János képviselő urat illeti a szó.

 

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Ismét pártkatonát - ha egy fiatal hölgyet ennek lehetne nevezni, tennénk fel a kérdést - ültettek egy nemzetgazdasági szempontból fontos állami tulajdonú cég vezérigazgatói székébe. Újságcikkekből, illetve egyéb forrásokból úgy tűnik, hogy gyors, elhamarkodott és jogellenes személyi döntés született.

Az 1996-ban több mint 90 százalékos egyetértéssel elfogadott 1996. évi IL. törvény 7. § (2) bekezdése kimondja, hogy ügyvezetéssel csak büntetlen előéletű, felsőfokú iskolai végzettséggel és legalább hároméves szakmai gyakorlattal rendelkező személyt lehet megbízni, feltéve, hogy nincs jogerős határozattal megállapított köztartozása. A 7. § (3) bekezdése kimondja azt is, az ügyvezetésre jelölt személyről a megbízatást megelőzően 30 nappal, a jelölt részletes szakmai önéletrajzának megküldésével, a felügyeletet tájékoztatni kell. A törvény e szakaszában megfogalmazott követelmény alól nem ad felmentési lehetőséget sem a miniszter úrnak, sem az államtitkár úrnak.

A közraktározás a mezőgazdasági finanszírozás, termelésszabályozás egyik legfontosabb pillére, amit hosszú évek munkájával sikerült bevezetni, elfogadtatni. Veszélyesnek tartjuk, hogy az eddigi, a mezőgazdasági termelők szerint is alkalmas vezérigazgatót bár jogszerűen, de nem kellő körültekintéssel leváltották, és helyére olyan személy került, akiben az érdekeltek nem látnak megfelelő szakmai garanciát. Akár a vezetőcsere jogszerűsége, akár indokoltsága oldaláról vizsgáljuk az ügyet, az agrárgazdaság szempontjából rendkívül fontos közraktári tevékenység miatt itt, a törvényhozás fóruma előtt kell tisztázni a jelenlegi helyzetet, és korrigálni ezt az elfogultnak tűnő személyi döntést.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az ismertetett törvényhelyek alapján kérdezem: jogszerű volt-e a Concordia Közraktározási Rt. új vezérigazgatójának kinevezése? Várom megfelelő indoklását a kinevezés jogszerűségéről és annak szakmai megalapozottságáról is. (Taps az ellenzék padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a lehetőséget dr. Szabadi Béla politikai államtitkár úrnak. Államtitkár úr, önt illeti a szó.

 

DR. SZABADI BÉLA földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök asszony, alelnök asszony, a lehetőséget. (Derültség és moraj az MSZP soraiban.) Először a stílusról szeretnék néhány szót szólni, hiszen egészen megdöbbentő az, amit képviselő úr ebben az interpellációban összeszedett. (Zaj.) Egyébként hadd hívjam fel a figyelmet, arról, hogy ki a pártkatona vagy ki nem, nyilvánvaló, ő sokkal szélesebb körű tapasztalatokkal rendelkezik, mint mi. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Teljesen hibás az, hogy ültettek valahova valakit, hiszen a közgyűlés választotta meg. Ennek a közgyűlésnek az egyik fő részvényese a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a másik fő részvényese pedig a Kereskedelmi és Hitelbank, tehát ültetésről szó nincsen.

A képviselő úr elmondja, hogy újságcikkekből úgy tűnik... - én azt hiszem, ha az információkat az újságcikkekből óhajtja összegyűjteni, akkor tulajdonképpen zavarodott állapotba kerülhet, hiszen az újságcikkekben erről a kérdésről is teljesen ellentmondásos információk jelentek meg. (Zaj.) Nagyon örülök annak, hogy a közraktározást mindenféle dolog egyik fő pillérének tekinti, de a termelésszabályozásnak aligha lehet a közraktározás a fő pillére.

Azt mondta, veszélyesnek tartja, hogy az eddigi, a mezőgazdasági termelők szerint is alkalmas vezérigazgatót bár jogszerűen, de nem körültekintéssel leváltották, és helyére olyan személy került, akiben az érdekeltek nem látnak megfelelő szakmai garanciát. Árad ebből a megfogalmazásból a szubjektivizmus. Mi az, hogy a mezőgazdasági termelők szerint is alkalmas? Megszavaztatták a mezőgazdasági termelőket? (Dr. Vastagh Pál: Egy részüket igen.) Milyen körükre vonatkozik ez?

Egyébként mi nem akarunk a részletekbe belemenni, de szeretnék utalni arra, hogy számtalan vizsgálat indult - támogatva az akkori politikai államtitkár úr által is - a most leköszönt vezérigazgatóval szemben. Tehát nem hiszem, hogy itt általános elégedettség lenne. Hogy az érdekeltek kiben látnak vagy nem látnak megfelelő garanciát, ez is megfoghatatlan érv a számomra. Felteszi a kérdést, hogy jogszerű-e a vezérigazgató kinevezése vagy sem, s ezzel kapcsolatban félrevezető módon felolvas egy paragrafust a közraktározási törvényből anélkül, hogy tudná, hogy ezt hogyan kellene értelmezni. (Derültség és moraj az MSZP soraiban.)

 

(15.20)

 

Az értelmezéssel mi is (Derültség az MSZP padsoraiból.) - mielőtt harsányan nevetgél (Derültség.), hogy finoman fejezzem ki magam, tehát az értelmezéssel mi is - gondban vagyunk, hiszen azt mondják, hogy ügyvezetéssel lehet megbízni valakit. Az ügyvezetés szerve a társasági törvény szerint az igazgatóság és nem a vezérigazgató. A társasági törvénynek nem mondhat ellent a közraktározási törvény.

A másik: mi az a szakmai gyakorlat? Nincs olyan törvény, amely ezt világosan leírná. A szakmai gyakorlat a munkaviszony? Valamilyen egyéb formában eltöltött, a szakmában eltöltött idő is ide számít-e? Vagy pedig a közraktározásban eltöltött idő? Ha a közraktározásban eltöltött idő lenne, akkor ez egy belterjes szakma lenne. Egyébként a most leköszönt vezérigazgató asszony - akinek a megbízatása lejárt, csak nem újították meg a megbízatását - sem lehetett volna vezérigazgató, hiszen banki szakember volt, a Kereskedelmi és Hitelbankból került oda.

Én úgy gondolom, hogy az államigazgatási eljárás fog választ adni arra, hogy jogszerű volt-e a vezérigazgató kinevezése vagy nem. Nem tartom etikusnak, hogy folyamatban levő államigazgatási ügyekre kívülről, így a parlamentből próbálnak hatással lenni és a döntéshozókat befolyásolni.

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem dr. Veres János képviselő urat, hogy elfogadja-e az államtitkár úr válaszát.

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Ön sok mindenre válaszolt a kérdésre adott válaszában, de arra, amit én feltettem, nem. Azt gondolom, hogy kevés kétség lehet afelől, amit ön kétségesnek tekint, tehát nevezetesen, hogy az ügyvezetés részének tekinthető-e egy cég vezérigazgatója - elég sajátos értelmezés, amit öntől hallottunk. Úgy gondolom, a tekintetben is elég kevés kétség lehet, hogy ha valaki iskolai tanulmányokat folytatott két évvel ezelőtt, akkor nehezen szerezhetett hároméves szakmai gyakorlatot. (Derültség az MSZP padsoraiból.)

Ezek után pusztán még arra szeretnék utalni, hogy az a bizonyos taggyűlés, amely kimondta ezt a döntést, nem teljes mértékben abban az összetételben hozta a döntését, amire államtitkár úr utalt. Miután ön utalt arra, hogy fennáll egy jogvita és nem szeretné, ha ez a jogvita kikerülne az államigazgatási eljáráson belül, szeretném elmondani, hogy a kormánypárti képviselő urak közül többen utaltak már arra, hogy büntetőügyekben van ilyenfajta korlát, ebben az ügyben nincs. Azt gondolom, hogy célszerű lenne, ha a parlament illetékes bizottsága vizsgálná meg, hogy vajon az a bizonyos közraktározási törvénypont hogyan értelmezendő a továbbiakban.

Ezért kérem a Házat, hogy ne fogadja el a választ. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm. Figyelemmel arra, hogy a képviselő úr nem fogadta el az államtitkár úr válaszát, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Dr. Sándor László és dr. Magyar Bálint jelzik, hogy a gépük nem működik.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 153 igen, 91 nem szavazat és 11 tartózkodás mellett az államtitkár úr válaszát elfogadta.

Kérném szépen Sándor László képviselő úr, Magyar Bálint képviselő úr gépét bekapcsolni, Ékes képviselő úrét is. Kérem képviselőtársaimat, hogy jelezzék a monitoron a jelenlét gombbal! Köszönöm szépen.

 

Tisztelt Országgyűlés! Dr. Szabó Erika és dr. Frajna Imre, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a belügyminiszterhez: "Börtönbe ballagnak-e végre a bűnös bankárok és brókerek?" címmel. Az interpellációra a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező dr. Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszony fog válaszolni. Megadom a szót dr. Szabó Erika képviselő asszonynak.

 




Felszólalások:   122-128   128-134   134-140      Ülésnap adatai