Készült: 2024.04.26.01:00:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2008.03.04.), 68. felszólalás
Felszólaló Kránitz László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KRÁNITZ LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Felgyorsult, mondhatni energiazabáló világunkban a másfél évtizeddel ezelőtt megfogalmazott energiapolitika környezetében számos alapvető tényező megváltozott. Az energiaigény folyamatosan nő, globális verseny zajlik az energiaforrásokért, a kőolaj és a földgáz folyamatos beszerzése nehezebbé vált, a hiány kockázata nő, az árak villámgyorsan változnak. Az olcsó energia korszakából átléptünk az egyre értékesebb és drágább energia korszakába, és sok minden más tényező mellett hazánk számára az uniós csatlakozás is magával hozta egy rugalmas energiapolitika megfogalmazásának a szükségességét. Ebben a távlati, 2020-ig megfogalmazott koncepcióban lefektetett fő irányok az energia igénybevételének előrelátó tervezése és lehető leghatékonyabb, legracionálisabb felhasználása a jövő nemzedéke iránti felelősségünket kell hogy megjelenítse, fejezze ki.

Az energia biztosítása a gazdaság működése, a lakosság folyamatos ellátása miatt létszükséglet. Az ellátás biztonsága a fő energiapolitikai prioritások egyik legfontosabb célkitűzése, kiemelt felelősség. Ennek a felelősségvállalásnak, a nemzeti érdekérvényesítés képviseletének a megnyilvánulása, hogy a magyar kormány aláírta a Déli Áramlat gázvezetékről szóló megállapodást. Magyarország érdeke, hogy több szállító és több útvonal legyen, éppen ezért a Déli Áramlat projekthez hazánk nem a Nabucco ellenében, hanem mellette csatlakozott, hiszen az ellátás biztonsága miatt mindkét projekt megvalósulásában érdekeltek vagyunk. Azzal, hogy Magyarország két gázvezetékben is érdekelt, nyilvánvalóan hazánk ellátási biztonsága nő, duplázódik meg. A hazai háztartások háromnegyedében a földgáz használata szinte nélkülözhetetlen, és ennek az állapotnak, kötöttségnek a megváltoztatása jelenleg lehetetlen. A nyilvánvaló cél tehát a földgázbehozatal biztonságának növelése, a többoldalú betáplálás elérése, valamint a biztonsági földgázkészletek létrehozása. De ma már nem elég csak a célok megfogalmazása, cselekvésre van szükség, mert elemi érdekünk a függőség enyhítése, az ország gázpiaci pozíciójának javítása. A gázszolgáltatásban a kiszámíthatóság és a stabilitás nemzeti érdekünk.

Tisztelt Ház! Úgy gondolom, szükséges szólni néhány látszatra ennél egyszerűbb, hétköznapibb dologról is, melyek a koncepcióban megjelennek. Tudjuk, az energiafelhasználás hatékonysága költségek és beruházás nélkül is javítható, a háztartásokban ezt takarékoskodásnak hívják. Erre a leghatékonyabb ösztönző eszköz a fogyasztók tudatformálása, az energia- és környezettudatos viselkedésre való ösztönzés. Úgy gondolom, a magas energiaárak lassan megtanítják a családokat, a háztartásokat arra, hogy az energiával érdemes és kell takarékoskodni. Egy átlagos háztartásban gyakran előfordul, hogy égve marad a villany, bedugva a telefontöltő, megy a számítógép és a televízió akkor is, ha éppen nem használják. Ezekből az esetekből tudjuk, hogy sok kicsi sokra megy alapon jelentős tartalékaink vannak.

Ezért is tartom különösen üdvözlendőnek, hogy a koncepcióban helyet kapott az oktatás, a tájékoztatás szükségessége. Széles körű, rendszeres tájékoztatási információs tevékenységre van szükség annak érdekében, hogy a lakosság megismerje a különböző háztartási berendezések, készülékek működtetésének energiatakarékos módját, az energiatakarékos berendezések választásának előnyeit. Nagy meglepetés szembesülni például azzal, mekkora összeget takaríthat meg egy család évente, ha ésszerűen használja a háztartási gépeit, háztartásában racionálisan takarékoskodik az energiával.

Tudjuk azt is, hogy közintézményeink nagy hányadában sajnos jelentős energiapazarlás folyik a túlfűtés, az alacsony hatásfok, a rossz szigetelés, a korszerűtlen ablakok, az elavult világítóberendezések miatt. Éppen ezért nagyon helyénvaló, hogy a koncepció az energiapolitika megvalósítása érdekében elsőrendű feladatként, példát mutatva a lakosságnak az intézmények energetikai korszerűsítésére hatékony és hosszú távú, az összkormányzati érdekeket tükröző programot tart fontosnak indítani, a szükséges források és a nyilvánosság egyidejű biztosításával. Egyébként az oktatás valamennyi szintjén célszerű megjeleníteni az energiával és az energiahordozókkal kapcsolatos ismereteket. Hiszen amennyiben ezek az ismeretek beépülnek a tananyagokba, sokkal nagyobb esély van arra, hogy a jövő nemzedéke már energia- és környezettudatos felnőttként élje le a következő évtizedekben az életét.

Nemrégiben egy épületgépészeti vállalkozás internetes honlapjára tévedtem, és beleolvastam az online tanácsadó rovatukba. Nagyon nehéz volna sommázni vagy minősíteni az ott olvasottakat, a lakosság kérdésfelvetéseit, mindenesetre ezek után úgy látom, igenis nagy szükség van azoknak az energia-tanácsadó irodáknak a felállítására, melyeket a koncepció javasol. A takarékossági, épületenergetikai, készülékválasztási és megvalósíthatósági tanácsok - amelyeket ezek az irodák szolgáltatnának - valóban hasznára válnának a lakossági és a kommunális energiafogyasztóknak. Egyetértek tehát a koncepció azon megállapításával is, hogy az utóbbi években a lakosság energetikával kapcsolatos ismeretei és a tények között egyre nagyobb szakadék tátong. Az emberek nincsenek tisztában az európai és magyar energetikában az egyes energiahordozók szerepével és reális felhasználási lehetőségeivel, az energiahatékonyság és a takarékosság jelentőségével.

(14.00)

Nagyon nagy szükség lenne tehát a közérthetően megfogalmazott és objektív információs anyagokra, tájékoztató füzetekre.

Tudjuk, hogy a rossz, közvetlen és rejtett támogatásokat tartalmazó fogyasztói energiaárak hatására hazánkban az épületek nagy részének hőszigetelése csapnivaló. A kormány az utóbbi években kiemelt figyelmet fordít a panelépületek hőszigetelésének javítására, a belső fűtési rendszerek korszerűsítésére, a megbízható szabályozás és a hőfelhasználás korszerű mérésének megteremtésére. A panelépületek nagyszámú korszerűsítése egyértelműen hozzájárul az energiafelhasználás csökkentéséhez. Ezt az energiapolitikai célt szolgálja az épületek energiatanúsítvány-rendszerének bevezetése is.

Úgy gondolom, komoly jelentősége van annak, hogy szigorodtak az építési szabványok, és a számos apró, az energiacsökkentést szolgáló lépés komoly eredményeket hozhat a nagy egészben: a takarékos és ésszerű energiafelhasználásban.

Segíteni és támogatni kell azt is, hogy a családoknak érdemes legyen lecserélni az elavult régi háztartási készülékeket, megérje lecserélni a régieket korszerű energiafogyasztó készülékekre, berendezésekre, hiszen az ezek működésével együtt járó környezetterhelés is sokkal kedvezőbb. A lényeg, hogy az energiafelhasználás ésszerűsítésével, hatékonyságának növelésével a jelenleg felhasznált energia számottevő része a hosszú távon megtérülő intézkedésekkel megtakarítható.

Kedves Képviselőtársaim! Az Országgyűlés felelős, az ország érdekeit szolgáló döntéssel hosszú távú irányokat szab az energiapolitika minden, a lakosságot és a gazdaságot érintő területén is.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai