Készült: 2024.04.26.01:15:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (1999.11.09.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány ez év augusztus 13-án hozott egy határozatot a helyreállítási és újjáépítési tárcaközi bizottság és megyei bizottságok létrehozásáról az árvíz- és belvíz sújtotta területeken, az újjáépítés megszervezése céljából. Ugyanebben a határozatban a kormány saját maga számára határidőt is szabott, mégpedig szeptember 30-áig kell megszervezni a helyreállítást úgy, hogy az önkormányzatok kötelező feladatokat szolgáló építményei elkészüljenek, illetve a lakóházak is november hónapban helyreállításra kerüljenek.

A Magyar Szocialista Párt elismeri, hogy néhány területen egyes feladatoknál a kormány eredményesen végezte el a munkáját, így például az utak, hidak és a kötelező önkormányzati feladatok ellátását szolgáló épületek tekintetében eredményes tevékenységet folytatott. Ugyanakkor szeretném szembesíteni a kormányt és jelen lévő kormánypárti képviselőtársaimat azzal a szomorú és aggodalomra okot adó ténnyel, hogy minden ígéret és minden kinyilatkoztatás ellenére Szabolcsban, Békésben, Hevesben ma is nagyon sok család kénytelen úgy a tél elé nézni, hogy nincs otthont nyújtó fedél a feje felett. A kormány nemcsak azzal nyugtatta az árvízzel és belvízzel sújtott településeket, hogy senki nem marad fedél nélkül, hanem azzal is, hogy a több forrásból előteremtett összeg elegendő lesz a gondok megoldására.

Ugyanakkor tapasztalataink szerint azonban a tények mást mutatnak. Egyrészt a kormány nem ismerte el a települések által jelzett károk mértékét csak mintegy 60-70 százalékban. Hadd mondjak konkrét példát is! Fehérgyarmaton például, a Szabolcs megyei településen 27 lakás sérült, 6,1 millió forintra lett volna szükségük, és 1,8 millió forintot kaptak; vagy például Püspökladány településen, ahol 28 lakáshoz 20 millió forintra lett volna szükség, és 11,5 millió forintot kaptak. Másrészt egyes önkormányzatoknál az elismert kárösszegeknek is csak egy részét továbbította a kormány. Tehát vannak önkormányzatok, ahol teljes mértékben megkapták, vannak önkormányzatok, ahol egy részét kapták meg ennek a kárösszegnek. És végül a megrongálódott lakások helyreállítása nem történt meg teljeskörűen, és legrosszabb helyzetben azok vannak, akiknek teljesen rommá vált az otthonuk, az új házak építése ugyanis jellemzően csak az alapozásig jutott el, s most már egészen biztosan tavaszra marad a befejezés. Így aztán ezek a családok, ezek az emberek rokonoknál, művelődési házakban, szociális otthonokban húzzák meg magukat.

Az önkormányzatok erejüket és megcsapolt költségvetésüket nem kímélve próbáltak enyhíteni az emberek gondjain, s jó volt látni, hogy nem csak ők, hiszen civil szervezetek és nagyon sokan segítő magánemberek is megmozdultak a segítségnyújtás érdekében. Mi azt gondoljuk, a kormánynak nemcsak az a dolga, vagy az lett volna a dolga, hogy a központi költségvetésből támogatást nyújtson, hanem hogy ebben a koordinációban is részt vegyen, hiszen tapasztaltuk azt, hogy szerencsétlen volt a kormány képviselőinek az a nyilatkozata, amikor nyár végén a segítségüket felajánló szervezetek lelkesedését azzal hűtötték le, hogy most már a kormány teljes mértékben ura a helyzetnek, megvan a pénz az újjáépítésre, ezt követően ugyanis látványosan megcsappant az adományozó kedv. Pedig voltak olyan szervezetek, amelyek önzetlenül és hatékonyan próbáltak segítséget nyújtani, ilyen volt például a Petőfi Csarnok diákszolgálata, ahol megszervezték az adományok fogadását, illetve a Generáció Mecénás Klub, ahol ugyancsak ebben a szervező munkában hatékonyan vettek részt.

Tisztelt Országgyűlés! Mi elismerjük, hogy egyes területeken, ahogyan az előbb említettem, az utak, a hidak, az önkormányzatok kötelező feladatait ellátó intézmények helyreállításában a kormány eredményesen tevékenykedett, ugyanakkor nem lehet ezzel a feladatot letudni, nem lehet a dolgot kipipálni, mert vannak még emberek, akiknek nincs hol lakniuk, vannak még emberek, akiknek nem megoldott, hogy hogyan fogják majd a telet tölteni, hiszen ma sincs otthon a fejük fölött.

Mi tehát azt mondjuk, hogy a kormány tekintse át a helyzetet, és ha arra az eredményre jut, hogy rosszul mérte föl a károk nagyságát, akkor teremtsen új forrásokat. Ha pedig ezen áttekintés után a kormány arra a következtetésre jut, hogy a pénz elég, de valami miatt nem működik a rendszer, akkor javítsa ki azt, ami javításra szorul a károsult emberek érdekében.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai