Készült: 2024.04.26.00:47:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2001.05.08.), 250. felszólalás
Felszólaló Dr. Vonza András
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Egyetértek a képviselő úr azon megállapításával, hogy a nemzetgazdaság egészében kedvező tendenciák érzékelhetőek, valamint azzal is, hogy az agrárpolitika a kormányprogram szerves része. A képviselő úr által az agráriumban kedvezőtlennek ítélt tendenciák nem e kormányzati ciklus idején indultak, illetve keletkeztek. Ezek döntően olyan külső okokra vezethetők vissza, amelyekre befolyásunk minimális. Az elmúlt időszakban kiemelkedő az orosz gazdasági válság elhúzódó hatása, a katasztrofális és ismétlődő árvíz, belvíz, aszály, délszláv válság, az Európát sújtó állat-egészségügyi problémák és járványok ránk háruló negatív hatása - hogy csak a legfontosabbakat említsem.

 

 

(16.10)

 

A mezőgazdasági termelés és az egyéb nemzetgazdasági ágazatok termelése közötti arányváltozások, amelyek a mezőgazdaságot is érintik, a gazdasági fejlődés természetes és szükségszerű változásának jelei. Mindezen, ön által kedvezőtlennek ítélt hatások ellenére a jelenlegi kormányzat időszakában sikerült megállítani az agrárágazat előző kormányzati ciklusban jelentkező kedvezőtlen folyamatait. (Felzúdulás az MSZP padsoraiból. - Közbekiáltások: Jaj! - Dr. Kis Zoltán: Micsoda? Azt sem tudod, mit olvasol!) Ennek fő eszköze az a támogatáspolitika, amelynek értékelése során nem vitatható az, hogy az agrártámogatásoknak az éves költségvetésben biztosított összege évről évre növekszik. Átalakítottuk a támogatások belső szerkezetét, megnövelve közvetlenül a termelőknek juttatott támogatás összegét és arányát. Támogatjuk a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek exportját, nemzetközi kötelezettségvállalásaink figyelembevételével.

Piaci zavar esetén a szükséges intervenciós beavatkozásokat megtesszük. A kormányprogram célkitűzéseinek megfelelően esetenként pozitív diszkriminációval segítjük az életképes családi és magánvállalkozások megerősödését, számának növekedését, anyagi-műszaki ellátásának javítását, például a termelésben felhasznált jó minőségű anyagok és vetőmagvak arányának növelésével. Kiemelten kezeljük a beruházások támogatását, a minőségi termelésre való ösztönzést. Az ágazatot sújtó tartós negatív tényezők hatásának ellensúlyozására kibontakozási és gazdahitelprogramot indítottunk, amely három év alatt jelentős többletforrásokat biztosít az eladósodott termelők számára. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a támogatott hitelállomány a 2000. év végére elérte a 300 milliárd forintot.

A kormányprogram egyik legfontosabb céljaként jelöli meg az európai uniós csatlakozást és az erre való felkészülést. Annak érdekében, hogy a mezőgazdaság ne legyen a csatlakozás kárvallottja, folyamatosan építjük ki az Unióban működő nyilvántartási és támogatási rendszereket, fejlesztjük ezek intézményi hátterét, például a SAPARD-hivatalokat. A támogatások igénybevételét a regisztráció vállalásához kapcsoljuk. Elősegítjük az új típusú szervezetek kialakítását, melyek egyrészt javítják a termelők piaci esélyeit, másrészt hosszú távon a támogatások címzettjei lesznek, például a téeszek. Pozitív eredményként értékeljük az agrárolló záródását, valamint a termelői árak növekedését, különösen a gabona- és a sertéshústermelésben, amely közelítést jelent az uniós árakhoz, és lehetőséget teremt az ágazati jövedelmezőség javítására.

A képviselő úr felvetett néhány konkrét kérdésére a következőket emelem ki. A 2001. évi támogatási rendszer működőképes, melyet bizonyít, hogy a rendelkezésre álló támogatási keret igénybevétele az első negyedévi adatok szerint is időarányos. A meghirdetett pályázatok iránti érdeklődés igen nagy. Az agrártámogatási rendszer jól szolgálja a kormányprogram realizálását, kiszámítható, meghatározó elemei évek óta változatlanok. (Dr. Kis Zoltán: Évek óta, bizony!)

Köszönöm a szót. (Taps az FKGP padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai