Készült: 2024.04.19.21:23:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2001.12.18.), 194. felszólalás
Felszólaló Dr. Fenyvessy Zoltán (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:22


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm, elnök asszony. Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Miközben minden hangzatos hivatalos szöveg piaci versenyről, annak előnyeiről, szabályozó és árcsökkentő szerepéről zeng ódákat, eközben a valós helyzet az, hogy a hazai kis- és középvállalkozások többszörösen hátrányos helyzetben vannak az amúgy is sokkal tőkeerősebb multikkal szemben.

Idehaza a MIÉP képviselői, külföldön pedig az Európai Unió illetékesei minősítették tarthatatlannak azt az egyenlőtlenséget, ami például az adózás terén megnyilvánul a külföldi multik javára. De ugyanúgy közismert, hogy ha egy hazai kis- vagy középvállalkozás szeretné az áruját elhelyezni valamelyik multi kereskedőlánc polcain, annak milyen kiszolgáltatottságot kell elviselnie úgy a szerződéskötéskor, mint a fizetési feltételek terén. Korábban többnyire 90 napos fizetési határidőt vállaltak a multik, most már találkozni 120, sőt 180 napos fizetési határidővel is. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a tőkeszegény hazai kis- vagy középvállalkozás támogatja a nála összehasonlíthatatlanul tőkeerősebb multit, amely negyed- vagy fél évig használja a kisebbek pénzét, kamatmentesen.

A fentiek mellett egy újabb fajta kiszolgáltatottságra is fény derült. Egy multinacionális cég be akart vezetni egy új terméket Magyarországon; hazai kisvállalkozással kiépíttette a piaci hálózatot, majd amikor az elkészült, a termék ismertté vált, egyszerűen átvette a piacot, lehetetlenné téve a hazai vállalkozót, annak befektetett munkájával, az ő termékeinek népszerűsítésére, bevezetésére fordított beruházásaival együtt. Ez csak egy jellemző példa a sokból, de mindegyiknek a lényege az, hogy egyoldalúak, a multik visszaélnek előnyükkel. A Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke szerint olyan jogszabályi változtatásokat kellene végrehajtani, amelyek csökkentik a hazai cégek kiszolgáltatottságát. A hazai kis- és közepes vállalkozások (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) jogi védelmet várnak a multik erőfölényével szemben.

Kérdezem tehát, hogy a kormány miért nem teszi meg a szükséges lépéseket, ha szóban az erős hazai vállalkozó réteg megteremtése a cél. Várom válaszát. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai