Készült: 2024.04.26.01:29:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

327. ülésnap (2013.11.20.), 86. felszólalás
Felszólaló Talabér Márta (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:28


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TALABÉR MÁRTA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Én megpróbálok kicsit szikárabban a benyújtott törvényjavaslatban leírtakról szólni. A benyújtott törvénytervezetben meghatározott javaslatok célja, hogy az országban egy olyan családtámogatási rendszer alakuljon ki, ami igazodik a különféle családtípusok és élethelyzetek által jelentett eltérő életpályákhoz, ezzel is elősegítve és ösztönözve a tervezett gyermekek megszületését. A törvényjavaslat legfontosabb célja a munkahelyi és családi kötelezettségek összeegyeztetésének, valamint a gyermekvállalási tervek megvalósulásának elősegítése. A kormány döntésének megfelelően kiemelten fontos a gyermekgondozási ellátások rendszerének rugalmasabbá tétele, a szülők munkaerő-piaci visszatérésének megkönnyítése, valamint a fiatal pályakezdő diplomások korábbi életkorban történő gyermekvállalásának támogatása.

Az előttünk fekvő javaslat a többgyermekes családmodellt kívánja vonzóbbá tenni, továbbá olyan eszközöket sorakoztat fel, amelyek a családok támogatása érdekében az ellátások folyósítása ideje alatt született újabb gyermek esetén a korábbi ellátást is a jogosultsági idő időtartamára biztosítanák.

A javasolt módosítás az intézkedés hatálybalépését megelőzően született gyermekeket abban az esetben érinti, ha 2014. január 1-jét követően a családban újabb gyermek születik.

(13.20)

Tehát például az adott családban idén júliusban született gyermek után folyósított gyermekgondozási ellátást akkor is kapná a szülő a jogosultsági idő végéig, ha 2014 májusában egy második gyermek érkezne a családba. A törvényjavaslat szerint a szülők a közös háztartásban élő gyermekeik jogán egyidejűleg több gyermekgondozási ellátásra is jogosultak lesznek, azzal a korlátozással, hogy ha csak gyermekgondozási segélyt kaphatnak, akkor is legfeljebb két gyes együttes folyósítására van lehetőség. A normaszöveg rögzíti, hogy a közös háztartásban élő gyermek jogán a gyermekgondozási ellátásokat a szülők választása szerint bármelyik szülő igénybe veheti majd, azzal a szigorítással, hogy egyidejűleg mindkét szülő nem vehet igénybe gyermekgondozási ellátást.

Ahogy az már az expozéban is elhangzott, korszakos jelentőségű, hogy a törvényjavaslat a gyermekgondozási díjat kiterjeszti a nappali tagozaton felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatókra. A jelenleg hatályos törvény módosítása értelmében gyermekgondozási díjra jogosultságot szerez az a magyar állampolgár felsőoktatási hallgató, aki a szülést megelőző két éven belül felsőfokú képzés nappali tagozatán legalább két aktív félévet meghaladó hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, a hallgatói jogviszony nappali tagozaton történő fennállása alatt szül, és a gyermekét saját háztartásában neveli. A törvényjavaslatban megfogalmazott további kedvezmény, hogy a fentiekben felsorolt hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követő egy éven belül szülő nő is jogosult lesz a gyermekgondozási díjra.

Az egészségbiztosítási törvényben meghatározott és a biztosítottakra vonatkozó általános szabályoktól eltérően a gyermek születésekor a felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanuló hallgatónak nem terhességi gyermekágyi segélyt folyósítanak majd, hanem a gyermek születése napjától a gyermek egyéves koráig gyed jár.

Külön is kitér a javaslat a hallgatói gyed összegének meghatározására, hiszen itt nincs biztosítási jogviszonyból származó kereset. Kimondja a szabályozás tervezete, hogy azok, akik felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgatók, azoknak a jogosultság kezdő napján érvényes kötelező legkisebb munkabér 70 százaléka a gyed összege. Azok pedig, akik mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy doktori képzésben vesznek részt, a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum 70 százalékát kaphatják majd.

A normaszöveg azokat az élethelyzeteket is kezeli, amelyekben a felsőoktatási képzésben részt vevő nő a hallgatói jogviszony megszűnését követően szül gyermeket, és már rendelkezik legalább 185 nap biztosítási idővel. Ebben az esetben a 180 napi hallgatói jogviszony beszámításával az általános szabályok szerint terhességi gyermekágyi segélyre, közkeletűbb nevén szülési szabadságra is jogosultságot szerez a gyermekgondozási díj igénybevétele előtt. A törvényjavaslat azt is rögzíti, hogy a korlátlan munkavégzés lehetősége, valamint a felsőoktatásban részt vevő hallgatók által igénybe vehető gyedre vonatkozó szabályok a 2013. december 31-ét követően született gyermekek után igényelt ellátásokra nyújthatók be, illetve érvényesíthetők.

A családtámogatási törvényben a gyermekgondozási segély is kedvezően átalakításra kerül. A módosítás megteremtené annak a lehetőségét, hogy a szülő a gyermek egyéves korát követően teljes munkaidőben munkát vállalhasson. A jelenlegi szabályozás csak heti 30 órás munkaidős foglalkoztatást biztosít. A módosítás lehetővé teszi továbbá, hogy a gyes a jogosultsági idő lejártáig akkor is továbbfolyósításra kerüljön, ha testvér születése miatt a szülő terhességi gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra vagy gyermekgondozási segélyre válik ismét jogosulttá. A közös háztartásban élő szülők közül a gyermekgondozási támogatásokat egyidejűleg csak az egyik szülő veheti igénybe, és gyermekgondozási segélyből egyidejűleg legfeljebb kettő folyósítható.

A törvényjavaslat tovább bővíti a foglalkoztatói szociális hozzájárulási adó kedvezményének igénybevételi lehetőségét és mértékét. A gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben részesülő és három vagy több gyermeket nevelő, valamint a gyermeknevelési támogatásban részesülő szülőket foglalkoztató kifizetők a jelenlegi szabályokhoz képest további két évig kapnak adókedvezményt. A foglalkoztatás első három évében mentesülnek a szociális hozzájárulási adó megfizetése alól, a foglalkoztatás 4. és 5. évében pedig 14,5 százalékos kedvezményt érvényesíthetnek. A foglalkoztatóknak a szakképzési hozzájárulás megfizetése alóli mentességi köre is bővül. A módosítás alapján a gyedben, gyesben részesülő és három vagy több gyermeket nevelő, valamint a gyedben részesülő szülőket foglalkoztató kifizetők a jelenlegi szabályokhoz képest további kedvezményt kapnak. A foglalkoztatás első három évében mentesülnek a szakképzési hozzájárulás megfizetése alól.

Tisztelt Képviselőtársak! A benyújtott törvénymódosítás közel 65 ezer gyermekgondozási ellátásra jogosult szülőt érint. A fentiek alapján kérem, hogy támogassák a családokat és a foglalkoztatókat egyaránt kedvezően érintő törvényjavaslatot. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai