Készült: 2024.04.25.05:45:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

327. ülésnap (2013.11.20.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:31


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megdöbbentett a Fidesz vezérszónokának zárszava, aki azt mondja, hogy az összkép vegyes. Hát az összkép teljesen egyöntetű: a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelményét a Médiatanács nem tudta teljesíteni, teljes Fidesz-dominancia jellemzi a közmédiát. Ezt az előadó azzal magyarázta, hogy a szerkesztői szabadságra nekik nincs befolyásuk. Lehet, hogy ebben jogilag önnek igaza is van, de a mi kritikánk, amikor egy ilyen beszámolót tárgyalunk, alapvetően arra irányul, hogy nem fogadjuk el ezt a jogi keretet, ami Európában példátlan, és egy kormányzati hatalom politikai megjelenítését szolgálja a közmédiában. Nem fogadjuk el azt a gyakorlatot, amiről Menczer Erzsébet és a kuratórium médiatanácsi képviselője beszámolt, mert igyekeznek ilyen kis gyakorlatias példákkal, egyébként szakmailag elfogadható metódusokkal elfedni azt a valódi tartalmat, hogy itt a politikai rész egyértelműen eluralt a Fidesz, a kormánypártok által.

A végéről kezdem: ebből adódóan nem tudjuk elfogadni ezt a beszámolót sem, mert ezt a skandalumot, amit önök jogi keretek közé foglaltak, és aminek a gyakorlatát a Fidesz sokszínűnek nevezi, pedig abszolút egyoldalú, igyekeznek parlamenti keretek között legalizálni; hozzáteszem, lehet, hogy jó szándékkal, de a lényegen ez nem változtat, hogy Fidesz-hegemónia van a közmédiában.

(11.20)

Ez a beszámoló a Médiatanács 2012. évi működését mutatja be. Ahogy a beszámoló is fogalmaz, ez az első teljes éve a tanács működésének. A beszámoló úgy fogalmaz, hogy az első évben még csak tanultak, és hát azt valóban megtanulták, hogyan lehet a Fidesz médiafölényét biztosítani és növelni, hogyan lehet, ha úgy tetszik, efölött szemet hunyni, mert a szerkesztői szabadság része, hogy ezt a gyakorlatot követik. A megtanultakat hasznosították is több területen, például a frekvenciapályázatoknál, a Klubrádió szégyenletes bírósági tortúrájánál, amiről még most is úgy nyilatkozik a Fidesz képviselője, hogy szeretné, ha végérvényesen lemondanának, mintha itt akarná elérni azt, hogy eltűnjön a színről a Klubrádió. Ez kiviláglik az önök gyakorlatából, amihez ez a tanács is segédkezet nyújtott. Tehát ezzel a tortúrával, valamint a köztévék és közrádiók kormányfüggővé tételében valóban megtanulták azt a gyakorlatot, hogyan lehet ezt az arcpirító gyakorlatot vastag bőrrel és szemrebbenés nélkül követni. A 2012-es év ennek a története, amiről a jelentés nem beszél nyíltan, hogy önök segédkeznek a kiegyensúlyozatlan tájékoztatás folytatásában, de az adatokból azért kiderül az a politikai tendencia, ami a céljuk volt, és a jelentés szerint el is érték.

A 2012-es év két részre oszlik a Médiatanács működésének jogi feltételei tekintetében. Az első félévben a Médiatanácsnak gyakorlatilag korlátlan hatalma volt, a második félévben az Alkotmánybíróság döntése miatt módosítani kellett az új médiajogszabályokat, és ezt a teljhatalmat egy kicsit megnyirbálták. Az írott sajtó részben kimenekült a teljes rabságból, korlátozták a médiabiztos jogkörét, és az újságíróknak, néhány bűnesetet kivéve, már nem kell kiadniuk a forrásaikat. Maradt azonban az alapbetegség: a Médiatanács tagjai továbbra is csak a Fidesz jelöltjeiből állnak. Teljesen egyoldalú a kép. A mandátumuk kilenc évre be van betonozva, ez európai skandalum, ilyet a világ nem látott. Itt kendőzetlenül látszik az a politikai szándék, hogy önök a közmédiát tökéletesen el akarják uralni, eluralták, és nem is törekednek a kiegyensúlyozott tájékoztatásra.

Ilyen értelemben a Médiatanács bűnrészes abban, hogy a tájékoztatás kiegyensúlyozatlansága ilyen mértékű. Elnézte, hogy éppen a köztévé híranyagokat hamisít. Mindenki emlékszik Lomnici Zoltán kiretusálására vagy a Cohn-Bendit-interjú meghamisítására. És a tetejébe a valódi bűnösöket nem büntették meg, sőt gyakorlatilag később előrébb tették, ezzel bizonyították szakmai alkalmasságukat. Tehát mi a szakmai alkalmasság kritériuma? Az egyoldalúság, a kormánypárt érdekében történő hírhamisítás, tendenciózus hírszerkesztés.

A jelentés közli az egyes pártok szereplési arányait a hírműsorokban. Azt mutatják a számok, hogy a Fidesz itt is ragaszkodik a bűvös kétharmados arányához. Sőt, a kormányoldal a megszólalások 73 százalékát foglalja el a hírműsorokban, az MSZP-nek 13 százalék jut. Na, erről is beszélhetnénk, hogy miről szól ez a 13 százalék a szerkesztői szabadság jegyében, ugyanis van részem ott lenni néhány ilyen beszélgetésen. Csodálkoznak a riporterek, amikor képviselőnek szólítom őket, hogy ő nem képviselő. Mondom, nekem úgy tűnik, hogy képvisel egy véleményt, nevesen a Fidesz és a kormányzat véleményét.

Tehát én azt kérem a Médiatanácstól, hogy legalább ezekre a kirívó szerkesztői hozzáállásokra azért legyen tekintettel. Én nagyon örülök annak, hogy komoly szakmai munkával megalapozták, hogy valóban egy lényeges kérdés, a médiában öngyilkosságra utaló részek vagy az emberi élet tiszteletének a csorbítására alkalmas részletek megjelenítése ellen határozottan föllép. Ez támogatható, természetesen ez rendjén van. Csak az ezeken a területeken fellelhető, tapasztalható szakmai találékonyságukat próbálják már átfordítani abba az irányba is, amire én tudom, hogy nem szól a mandátumuk, ez a kiegyensúlyozott tájékoztatás igénye.

És lépjenek túl azon, ami elhangzott a beszámolóban, hogy 110 beadványból, azt hiszem, 17-nek adtak helyet. Ez azért nagyon rossz arány. Az is egy furcsa helyzet, hogy egy ilyen évben, amikor eluralja a közmédiát egy párt, egy kormányoldal, akkor mindössze 110 ilyen születik. Valószínűleg ebben szerepet játszik az is, hogy nem sok értelmét látják a beadványok elkészítésének, tekintettel a Médiatanács egyszínű fideszes összetételére, de legalább ezt azért próbálják úgy végigvinni, hogy a szerkesztő ne abban érezze megerősítve magát, hogy egyoldalú tájékoztatást adjon a közmédia, hanem legalább ezek, hasonlóan az emberi méltóságra vonatkozó törekvésekhez, eredményre vezessenek.

Említettem a megszólalási arányokat, tehát 73 százalék a kormányoldal, 13 százalék az MSZP, tehát kiegyensúlyozottságról nem lehet beszélni. Ebben a kereskedelmi médiumok is benne vannak, amelyek elvileg függetlenek lehetnének, de őket a kormány reklámmegrendelésekkel, reklámpénzekkel vagy éppen annak a megvonásával tartja féken, ha éppen meg kívánja róni őket.

Erre a 2012-es évre esik a Klubrádió elleni hadjárat java része is. A Médiatanács valamennyi pert elvesztette Klubrádió-ügyben. Ominózus, amikor már ilyen kifogásokat hoztak, hogy az üres hátoldalak aláírásának megkövetelésével akarták semmissé tenni a pályázatot. Ez az eset valószínűleg bevonul még a jogtörténetbe is. Tehát ilyen kirívó esetek mentén nagyon szeretnék apellálni az ott lévő tanult emberek szakmai önérzetére. Tehát ne csináljanak ilyet, azért a tisztesség minimumát tartsák be. Ugyanakkor a Klubrádióval kapcsolatos ítéletek végrehajtását a végtelenségig elhúzták, van, amivel a mai napig adósak.

Tehát ha a Médiatanács jelentését olyan értelemben nézzük, ami azért egy szó erejéig elhangzott a szóbeli kiegészítésben, hogy a kiegyensúlyozottság biztosítása a céljuk, akkor ennek megfelelően próbáljunk mérleget vonni, és a parlamenti vitában legalább ismerje el a többségi oldal is, hogy ez a kiegyensúlyozottság súlyosan nem érvényesült a 2012. évben.

(11.30)

A közmédia egyértelműen átment pártmédiába, Fidesz-médiába, és ebben hatékony szerepe van sajnos a Médiatanács működésének is. Mindezekből adódóan, amivel kezdtem: hibás, torz ez a jogi keret, amely ezt lehetővé teszi, hibás az a gyakorlat, amelynek ez a végeredménye, hogy a szerkesztői szabadság jegyében a közmédiába rakott pártkatonák egyoldalú, kiegyensúlyozatlan tájékoztatást adhatnak, és ezekkel összefüggésben nem fogadható el az a beszámoló, amelyet ebben a dicstelen folyamatban, amely a közmédia kiegyensúlyozatlanságához vezetett, a Médiatanács betöltött.

Tehát az MSZP-frakció elutasítja ezt a beszámolót. Köszönöm, elnök úr. (Pál Béla tapsol.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai