Készült: 2024.03.29.16:51:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2009.11.10.), 328. felszólalás
Felszólaló Gulyás József (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:23


Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS JÓZSEF (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy itt most a Ház falai között nincs abban a kérdésben vita, hogy megérett-e a választási rendszerünk egy érdemi reformra. Úgy tűnik az elhangzott hozzászólások alapján, hogy az alapkérdésekben sincs vita: milyen választási rendszert szeretnénk, mi az a választási rendszer, amelyet ideálisnak tartanánk, legyen arányosabb a választási rendszer, ennek figyelembevételével csökkentsük az Országgyűlés létszámát. Ezek mind-mind olyan fontos kérdések, amelyekben megállapodásra kéne jutnunk, ugyanakkor persze - ahogy a vitában is elhangzott - vannak kétségek afelől, hogy erre sor kerülhet-e ezen a cikluson belül.

Bár kétségtelen, hogy ha azt a formulát választjuk, amelyet Göndör képviselőtársam javasolt, és amelyet egyébként minden korábbi alkalommal, amikor a választási rendszer alapkérdésének a megváltoztatása került szóba, a Szabad Demokraták Szövetsége is javasolt, nevezetesen, hogy a játékszabályokat ne a mostani, előttünk álló választásokra változtassuk meg, hanem az azt követő választásokra, akkor akár esély is lehetne egy ilyen törvény megalkotására, egy ilyen valódi fordulat végigvitelére. De én azt látom azért nemcsak a mostani részvétel okán, hanem a különböző politikai nyilatkozatok, magatartások mentén, hogy nincs ehhez meg a kellő partnerség, nincs ehhez meg a kellő kétharmados többség a Magyar Országgyűlésben jelenleg.

Ami miatt viszont szót kértem azon túlmenően, hogy ezt elmondjam, az nem más, mint hogy egy héttel ezelőtt itt a Ház falai között egy napirend utáni felszólalásban tettem szóvá azokat az akut problémákat, amelyek a Magyar Országgyűlés mulasztásos törvénysértései ebben a tárgykörben. Hiszen az Alkotmánybíróságnak több olyan döntése van, amely kötelezi a Magyar Országgyűlést, hogy nyúljon hozzá a választási törvényhez, nem rendszerszerűen, hanem néhány fontos, konkrét kérdésben.

Az egyik ilyen kérdés az volt, amelyre Göndör képviselőtársam utalt is, a választókerületek közötti aránytalanság, amely sérti az egyenlő választójog elvét az Alkotmánybíróság határozata szerint. Nos, ebben a kérdésben nem egészen az a helyzet, hogy csak úgy zátonyra futott volna ez a történet, hanem arról van szó - hiszen magam részese voltam azoknak a többpárti tárgyalásoknak, amikor erről vitatkoztunk, egyeztettünk -, hogy eljutottunk valameddig, nevezetesen a kormány, az Önkormányzati Minisztérium megrendelt több tíz millió forintért egy rendszert, egy kidolgozott informatikai megoldást, amelynek a segítségével tulajdonképpen akár 48 óra alatt is megrajzolhatók lennének az új körzethatárok, ha lenne hozzá politikai akarat vagy szándék.

Én azt gondolom, hogy itt legalább odáig el kellett volna jutni a kormánynak, hogy van egy előterjesztett változat. Nem feltétlenül a körzetek megrajzolását értem ez alatt - tehát hogy egy új térképet kivetítünk a falra, és abban már az új körzethatárok vannak -, hanem azokat az alapelveket, azokat a szempontokat, amelyek alapján mindazok, akik ezt a rendszert kezelik és készíttették, el tudják végezni azt a munkát, amivel megalkotható az új 176 egyéni körzet, és úgy lehet módosítani a körzethatárokat, hogy a megyehatárokat ne feszítse szét, és egyáltalán megfeleljen azoknak az alkotmányos és törvényi normáknak, amelyek ebben a kérdésben fontosak.

Azt hiányolom, hogy miközben, amikor többpárti egyeztetés volt az Önkormányzati Minisztériumban még egy korábbi miniszter vezetése alatt, és ez szóba került, akkor ott bizony előkerültek azok az alapelvek, amelyeket írott, kodifikált formában elő kellett volna szerintem a kormánynak terjeszteni, és akkor el tudtunk volna még idén ősszel jutni odáig, hogy legalább ebben a tárgykörben van törvényi megoldás. És ha az a véleménye a kormánynak vagy az a véleménye a Magyar Szocialista Pártnak, hogy esetleg ebben nem partner az egyik ellenzéki párt vagy a másik ellenzéki párt, akkor az derüljön ki, mint ahogy egyébként a választási rendszer átalakítására vonatkozó alkotmánymódosítás esetében vagy a korábbi, kisebb parlamentre vonatkozó javaslatok esetében így kiderült a Ház falai között, hogy nincs meg a kellő számú támogatottság. De legalább egy kodifikált változattal illett volna előállni, mert azt gondolom, hogy ez a lehető legrosszabb helyzet, hogy még csak a javaslat előkészítéséig, kimunkálásáig sem jutott el a kormány.

A másik kérdéskör, amibe hosszabban nem mennék bele, hogy a külföldön tartózkodó honfitársaink szavazati joga, szavazati lehetősége ebben a pillanatban veszélybe kerül, hiszen - erre is szintén az Alkotmánybíróság hívta fel a figyelmet - a mostani szabályozás esetében konkrét törvényi határidők vannak, amelyek lejárnak, és utána itt egy elég érdekes probléma áll ennek okán elő, vagyis hogy szavazhatnak-e 2010-ben az éppen külföldön tartózkodó honfitársaink. Nem világos, hogy erre a helyzetre mi a kormány válasza. Egy biztos: nincs a Ház falai között olyan előterjesztés, nincs olyan írott javaslat, ami mentén erről a kérdésről tudnánk vitatkozni, pláne dönteni.

A harmadik kérdéskör, amit szóba kívánok hozni - és itt én a kormány megszólalását is hiányolom -, az ajánlási rendszer kérdése, a kopogtatócédulák ügye. A korábbi választásokon mindig voltak kisebb problémák, visszaélések az ajánlási szelvényekkel, 2006-ban ez már kezdett tömeges méreteket ölteni, és azóta minden időközi választáson voltak visszaélések az ajánlási szelvényekkel, ezek közül volt olyan, amelyik büntetőügyként is megjelent.

Ennek ellenére, és annak ellenére is egyébként, hogy több kutatóintézet, maga az Országos Választási Bizottság is világossá tette, hogy a jelenlegi szabályozással nagyon komoly problémák vannak, ehhez hozzá kéne nyúlni, nos, mindennek ellenére nincs válasz a kormány részéről, hogy ezzel a kérdéssel foglalkozna, hiszen konkrét, leírt javaslatok készültek, van is előterjesztett javaslat ebben a tárgykörben. Szerintem annak a javaslatnak a napirendre tűzése nagyon is indokolt volna, mert ez egy olyan szabályozásmódosítás, amely még utolérheti a 2010-es parlamenti választásokat.

Tehát, ha felgyorsítanánk annak a javaslatnak a vitáját, az azzal kapcsolatos egyeztetéseket, akkor azzal el lehetne odáig jutni, hogy ez a mostani, minden szempontból rossz és visszaélésre alapot adó rendszer megszűnjék. Annál is inkább egyébként, mert a mostani állapot fenntartása finoman szólva azt üzeni, hogy a két nagy párt érdekelt ennek a fenntartásában, hiszen tudható, hogy az ajánlószelvényekkel tulajdonképpen a kilencvenes évek vége óta az történik, hogy a két nagy párt igyekszik ezeket összegyűjteni, messze nagyobb számban, mint amennyire a jelöltjeiknek szüksége volna, és ezeknek a begyűjtött ajánlószelvényeknek megteremtik a piacát, ezeknek a menedzselésével el lehet dönteni, hogy a rivális pártra ráengedünk egy másik rivális pártot, amelyik hasonló szavazótáborból gyűjtheti a szavazókat.

(18.10)

Tehát folyik ezzel nemcsak az a típusú visszaélés és manipuláció, hogy hamisítják a szelvényeket, hogy olyanok nevében adják le, akik nem is ajánlották azt a jelöltet, hanem olyan értelemben is folyik ezzel a manipuláció, hogy különböző kis jelölőszervezetek elindítását menedzselik ezzel a nagy pártok. Azt gondolom, hogy ennek véget kellene vetni, és ha ebben őszinte az akarat - ahogy Jauernik képviselőtársam fogalmazott vagy akár Göndör képviselőtársam, hogy a politikai akarat hiányzik -, akkor itt a lehetőség, a politikai akarat jegyében elő kell állni vagy mögé kell állni a megoldásnak.

Én azt javaslom éppen ezért, hogy a kormány a lehető legsürgősebben vagy akár maga a Magyar Szocialista Párt legyen abban partner, hogy akár a héten, akár a jövő héten erről legyen egy egyeztetés itt a parlamenti pártok képviselőivel, nézzük meg. Ennek az ügynek a megoldása nem igényel hosszú egyeztetést. Én azt gondolom, hogy ha van politikai akarat és szándék, derüljön ki, akkor nagyon gyorsan megoldható ez a szabályozás. Nem egy átfogó reformról van szó, még egyszer mondom, egy olyan szabályozásmódosításról, amely utolérheti a 2010-es választásokat. Ebben kérem a kormány egyértelmű állásfoglalását, illetve a Magyar Szocialista Párt támogató hozzáállását.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai