Készült: 2024.04.25.09:25:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2006.12.04.), 6-10. felszólalás
Felszólaló Szászfalvi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  6 - 10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Holnap lesz második évfordulója a 2004. évi december 5-ei, a külhoni állampolgárság megadásával kapcsolatos népszavazásnak. Nem mehetünk el szó nélkül e szégyenletes és fájdalmas esemény mellett. Hogy valójában mi is történt, arról higgadt elemzést ad és az egész kérdéskört európai összefüggésekbe helyezi Fasang Árpád korábbi UNESCO-nagykövet Egy népszavazás hordaléka című könyvében. A művet csak ajánlani tudom mindannyiunk figyelmébe.

Tisztelt Ház! Ez az évforduló megadja a lehetőségét annak, hogy feltegyük a kérdést itt, az ország Házában: van-e ma Magyarországon, az anyaországban nemzetpolitika, nemzetstratégia? Működik-e bizalmi és konszenzuális alapon nyugvó, kiszámítható és stabil nemzetpolitika, nemzetstratégia?

A Kereszténydemokrata Néppárt határozott álláspontja az, hogy a Gyurcsány-kormánynak köszönhetően nincs. A 2004. december 5-ei népszavazás óta a baloldali kormánynak - udvariasan szólva - orientációs problémája van a nemzetpolitika területén. Valószínűleg lelkiismeret-furdalásuk van, és ennek köszönhető, hogy a kormány egyrészt felszámolta az eddig fennállt konszenzus legminimálisabb elemeit is, másrészt pedig álintézkedésekkel próbálja lelkiismeretét nyugtatni, a határon túliak kedélyét csillapítani.

Emlékezhetünk, hogy a népszavazási kampány időszakában Gyurcsány Ferenc manipulatív módon, több esetben nemtelen eszközöket is bevetve, az anyaországi társadalom nyers ösztöneire épített, amelynek következménye a totális bizalmatlanság lett. Bizalmatlanság az anyaországon belül, bizalmatlanság az anyaország és a határon túli magyar közösségek között, de leginkább bizalmatlanság a miniszterelnök és a határon túliak között. Nem véletlen, hogy az elmúlt két év alatt nem hallottunk olyan híreket, amelyek Gyurcsány Ferenc határon túliak között tett látogatásáról szóltak.

Tisztelt Ház! Bizalmatlanságra nem lehet nemzetpolitikát, nemzetstratégiát építeni. 2004 óta, a népszavazási kampány óta elszakadt a bizalom és a konszenzus szála. Annak ellenére, hogy a kettős állampolgárság kérdésére a népszavazáson részt vevők többsége igennel szavazott, a baloldali kormány felszámolta azt a relatíve jól és nemzeti konszenzus alapján működő intézményrendszert, amely kiszámíthatóan működtette az anyaország és a határon túli magyar közösségek közötti kapcsolatrendszert és annak finanszírozását. Már deklaráltan is megszüntetésre kerül a MÁÉRT, a HTMH, a közalapítványi színes világ. Az elmúlt években és az elkövetkezőkben radikális költségvetési megszorítás érvényesül ezen a területen is.

Időközben Gyurcsány Ferenc maga vallotta be, hogy 2002-ben a 23 millió románnal való riogatás ötlete is eredetileg az ő fejéből pattant ki. Milyen lelkületű lehet az az ember, aki becstelenségével még kérkedik is, és e fajta magatartását követendő példának állítja az általa vezetettek számára?

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Vajon ilyen lelkülettel néz ma is ön a határon túliak közösségeire? Az az álláspontunk, hogy a Magyar Köztársaság alkotmánya szerint ez lehetetlen, és ez vállalhatatlan. A kormány nemzetpolitikája a konszenzus helyett a diktátum, a szubszidiaritás, a decentralizálás helyett a centralizálás, a sokszínűség és a sokcsatornás támogatás helyett az egyneműsítés politikája. Kizárja az ellenzéket, kizárja a másként gondolkodókat. Ez nem a konszenzus útja, ez nem a közös nemzetstratégia és nemzetpolitika koncepciója.

Tisztelt Országgyűlés! A határon túlra szakadt magyar nemzetrészek megmaradásának három legfontosabb feltétele a régebb óta európai uniós tagországokban már létező kulturális és területi autonómiák megvalósítása, a külhoni állampolgárság megteremtése, valamint az együvé tartozás kötelékeinek erősítése az anyaországgal az élet minden területén. Mindezen stratégiai célok megvalósításához legelsősorban bizalomra, konszenzusra és gyors, hatékony kormányzati cselekvésre van szükség. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tisztelettel kérjük a kormányt, hogy térjen vissza...

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes úr!

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): ...a bizalom megteremtésének és a konszenzus útjára, a KDNP akkor...

ELNÖK: Kérem, hogy fejezze be a napirend előttijét!

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): ...de csak akkor kiszámítható partner lesz egy megerősödő nemzetstratégia megteremtésében. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6 - 10  Következő    Ülésnap adatai