Készült: 2024.04.26.00:51:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2011.02.21.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Nemény András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:01


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NEMÉNY ANDRÁS (MSZP): Köszönöm. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az Alkotmánybíróság február 15-én megsemmisítette a 2010-es kormányváltás első intézkedéseinek egyikét, annak a törvénynek az egyik rendelkezését, amelyet dr. Navracsics Tibor, dr. Répássy Róbert és dr. Rétvári Bence képviselők nyújtottak be az Országgyűlésnek.

A testület alkotmányellenesnek mondta ki azt a rendelkezést, amely lehetővé tette, hogy a munkáltató a kormánytisztviselőket szabadon, mindenféle ok és indokolás nélkül felmenthesse. Az, hogy a törvény a felmentési okokat és a munkáltató indokolási kötelezettségét nem szabályozta, a közigazgatási döntések pártpolitikai semlegességét, befolyástól való függetlenségét és ezzel együtt a törvényességet veszélyezteti - mondta ki az Alkotmánybíróság.

(14.00)

A kormánytisztviselőtől nem várható el az, hogy nyíltan kiálljon a szakmai és politikai álláspontja mellett, megtagadja a jogsértő utasítással szemben az engedelmességet, ha azzal munkáját veszélyezteti - írja a határozat indokolása. A felmentés korlátainak megszüntetése és az indokolási kötelezettség elhagyása sérti a jogállamiság elvét, a munkához való jogot, a közhivatal viseléséhez való jogot, a bírósághoz fordulás jogát és az emberi méltósághoz való jogot is. Igen, egyszerre öt alapvető jogot is sért ez a törvényi szabályozás, amelyet jogaink védelmezője, a fülkeforradalom győztese: önök hoztak.

Az Alkotmánybíróság 2011. május 31-éig biztosít határidőt a jogalkotónak arra, hogy a hiányzó szabályokat pótolja. Törvényben kell tehát rögzítenie az Országgyűlésnek azokat az okokat vagy körülményeket, amelyek fennállása esetén sor kerülhet egy kormánytisztviselő felmentésére. Ha a munkáltató talál is okot az elbocsátásra, a döntését indokolnia kell, és a bíróság előtt meg kell védenie ezt a döntést.

Tisztelt Miniszter Úr! Ön annak a tárcának a vezetője, amely kormányzati részről köteles alkotmányossági véleményt mondani a törvényjavaslatokról. Hogyan tudja összeegyeztetni ezt a miniszteri feladatát azzal, hogy országgyűlési képviselőként a minisztérium államtitkáraival együtt alkotmányellenes szabályozáshoz adja a nevét? Kérem, adjon arra magyarázatot, hogy miért nem védik meg a munkavállalók alkotmányos jogait. Az Alkotmánybíróság döntésére tekintettel kívánják-e képviselői indítvánnyal, sürgősséggel helyreállítani azt a mérhetetlen kárt, amit okoztak, nem csupán a kormánytisztviselőknek, hanem a köztisztviselőknek is?

Önök most akarnak új alkotmányt elfogadni. Csak remélni merem, hogy az új alkotmányból nem fogják kihagyni a jogállamiság elvét, a munkához való jogot, a közhivatal viseléséhez való jogot, a bírósághoz fordulás jogát és az emberi méltósághoz való jogot, sőt kifejezetten rögzítik az indokolás nélküli elbocsátás tilalmát.

Várom megtisztelő válaszát, köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai