Készült: 2024.03.29.14:53:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2011.05.02.), 367. felszólalás
Felszólaló Ágh Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  367  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tegnap, május 1-jén XVI. Benedek pápa boldoggá avatta elődjét, a lengyel származású II. János Pált. Azok a képek, amelyeket a televíziós közvetítések során a Szent Péter térről láthattunk, azt gondolom, hogy mindannyiunk szívét örömmel töltötték el. Hiszen legyünk bármilyen vallásúak, a katolikus egyházfő mindig törekedett a párbeszédre, az egymás iránti tiszteletadásra. Egy fiatal írta tegnap az egyik közösségi portálon: "Én református vagyok, de ő megérdemli, mert ilyen nagy formátumú egyéniség régen nem állt a katolikus egyház élén."

Szent Péter 264. utóda nekünk, magyaroknak különösen kedves. Azzal, hogy a kommunizmus alatt Közép-Európából eljutott a pápai székig, a remény üzenetét hordozta. "Ne féljetek!" - mondotta sokszor. Ez az üzenet a rab nemzetek szívének is erőt adott. Ahogy XVI. Benedek a boldoggá avatás során kifejtette, II. János Pál segített megfordítani a marxizmus visszafordíthatatlannak tűnő áradatát bátorságával és hitével, és világszerte hozzásegítette a híveket ahhoz, hogy ne féljenek kereszténynek, az egyházhoz tartozónak nevezni magukat, és ne féljenek az evangéliumról beszélni. A rendszerváltás után a boldog pápa a debreceni híveknek azt mondta, hogy "Krisztus megőrzött benneteket a megpróbáltatások éveiben".

II. János Pál karizmáját sokan megtapasztalhatták magyarországi útjai során is. 1991-ben Esztergomban, Pécsett, Máriapócson, Debrecenben, Budapesten, valamint Szent Márton és Szent Quirinus városában, Szombathelyen tett látogatást. 1996-ban, a millecentenárium évében meglátogatta az ezeréves pannonhalmi apátságot és Győr városát. A látogatások mellett fontos tény a Szentatya és a magyarság közti kapcsolatban, hogy több tiszteletreméltó életű magyar személyiséget ő avatott szentté és boldoggá. A lengyel-magyar barátság jegyében a mi nemzetünk sorsa is komolyan foglalkoztatta.

Szent István ünnepén, 1991. augusztus 20-án a Hősök terén ezekkel a szavakkal fordult az őt hallgató tömeghez: "Ti, kedves magyar testvéreim, legyetek tudatában annak a nagy szerencsének, amelyet jövőtök számára az a szabadság jelent, amelyet visszafordíthatatlan módon megszereztetek. Becsüljétek meg, és éljetek helyesen a szabadságotokkal." A demokratikus Magyarország mostani és jövőbeli nemzedékei számára feladat, hogy méltóak legyenek a történelem egyik legismertebb és legnépszerűbb pápájának szavaihoz.

Az evangelizáció egyik fontos elemeként tekintett az utazásokra. 102 pápai látogatást tett Olaszországon kívül a világban, amelyek során több mint egymillió kilométert tett meg a Föld körül. Jómagam Szombathelyen és Győrben élhettem át a pápai látogatás életre szóló élményét. Ahogy én, úgy nagyon sok fiatal is ott volt, hiszen II. János Pál különösen értett ahhoz, hogy a fiatalok nyelvén beszéljen. Minden látogatása során szánt időt az ilyen jellegű programokra. A magyar fővárosban, a Népstadionban került sor a legnagyobb találkozóra. Azonban nemcsak hazánkban, hanem a Föld több pontján is sor került hasonló eseményekre. A pápa a nyolcvanas évektől kezdve hívta a világ katolikus fiataljait, jöjjenek, legyenek együtt a különböző világtalálkozókon.

Tisztelt Képviselőtársaim! Felszólalásom végén engedjék meg, hogy a boldoggá avatott Szentatya úgynevezett "Ne féljetek" mondásait idézzem, amelyeket II. János Pál pápa keresztény fiatalokhoz intézett. Elsősorban nekik szánta gondolatait, ám azok örök érvényűek, bármely korosztály tagjai értékes üzenetekre találhatnak a következőkben. Úgymint: "Ne féljetek fiatalnak lenni! Ne féljetek az igazságtól! Ne féljetek hirdetni az evangéliumot! Ne féljetek attól, hogy szentek legyetek! Ne féljetek válaszolni hivatásotokra! Ne féljetek a jövőtől! Ne féljetek a szenvedéstől és a haláltól!"

II. János Pál, mondásához híven, nem félt. Nem félt fiatalos lenni, nem félt kimondani az igazat, minden körülmények között hirdette az evangéliumot, az üldöztetés alatt is igent mondott a hivatására. Bátran tekintett a legsötétebb diktatúrák alatt is a jövőbe, és súlyos betegsége alatt sem félt a szenvedéstől és a haláltól. Nem hagyta, hogy szívében kialudjon az életszentség iránti vágyakozás fénye.

Boldog II. János Pál a keresztényeknek példát adott, a magyarokban pedig tiszteletet ébresztett. Itt az Országgyűlésben 1991. augusztus 16-án járt. Arra kérem a képviselőtársaimat, hogy őrizzék és ápolják emlékét.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  367  Következő    Ülésnap adatai