Készült: 2024.04.19.21:34:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

293. ülésnap (2013.06.26.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH ZSOLT (Fidesz, Kecskemét): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előbbi hivatkozás, hogy kötelező a patikusoknak megvenni a gyógyszertárat, ehhez először is azt azért jegyezzük meg, hogy körülbelül 10 ezer gyógyszerész végzettséggel rendelkező aktív gyógyszerész van Magyarországon, és úgy nagyságrendileg 2600 gyógyszertár üzemel. Tehát azt gondolom, hogy ilyen általánosan azt mondani, hogy a patikusok nem akarnak vállalkozni, a patikusok nem akarnak tulajdonrészt a gyógyszertárban, ez ilyen képviselőktől megszokott pontatlanság, a valóság teljesen más, lényegesen több gyógyszerész dolgozik, mint ahány patika van, és igenis van annyi gyógyszerész, aki nem fél a vállalkozástól, és aki szeretne gyógyszertárat működtetni. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Simicska!)

A második pontosítás, képviselő úr: nem most és nem ez a törvénymódosítás az, ami a gyógyszerészi tulajdonhányad megszerzését előírja, ezt 2011-ben fogadta el a Magyar Országgyűlés. Ez a törvény ennek a végrehajtását segíti, és annak teremti meg a törvényi feltételeit részben, hogy kétféle módon jussanak a gyógyszerészek tőkéhez vagy hitelhez, ha így tetszik. Az egyik egy tőkejuttatás, amely tőkejuttatásnál a tőkét három év múlva kell elkezdeni három egyenlő részletben visszafizetni az egyébként állami tőkebefektetőnek, és ennek az elvárt hozama 5-6 százalék környékén van, három év türelmi idővel. Képviselő úr, ez azért a mai viszonyok között egyáltalán nem minősül rossznak. Ráadásul egy üzleti terv mentén valósul meg, ami segíti a gyógyszerészeket a vállalkozásban.

A másik lehetőség egy államilag támogatott kedvezményes hitel felvétele. Ebben az esetben a hitel 6,7-6,8 százalékos kamatú, amiből 3,7 százalékot fizet meg az állam, ez az állami támogatás mértéke, és 3 százalékot fizet a gyógyszerész. Azt gondolom, hogy ez sem az a lehetetlen hitelösszeg, amelyik nem tenné lehetővé. Ráadásul, mint mondtam, tulajdonrész-vásárlásra kapja az államtól a támogatást, a jelenlegi tulajdonosoktól egy piaci alapon történő adásvétel után fizetik ki a gyógyszerészek. Én azt gondolom, hogy ez mindenféle üzleti magatartásban egy korrekt eljárás, amit a parlament támogat.

Képviselő úr, azt mondja, hogy állami patikalánc fog kialakulni. Erre csak annyit tudok mondani, hogy ha végigolvasta ezt a módosítójavaslat-csomagot - valóban, elég hosszasan, többször halasztottuk miatta a zárószavazást, ez a patika miatt volt -, akkor ebben az állam a gyógyszerészek után kap elővásárlási jogot; a gyógyszerészek között egy sorrendet határoz meg, személyi jogos, gyógyszertárban dolgozó és Magyarországon működési engedéllyel rendelkező gyógyszerészek között.

(11.20)

Az államot tovább korlátozza abban, hogy ha akkor egy gyógyszertárat nem vett meg senki, és az állam kénytelen volt belépni, hogy teljesüljenek a törvényi feltételek, az állam mint tulajdonos belép, három éven belül köteles az állam meghirdetni. De ha bármely gyógyszerész, aki abban a gyógyszertárban dolgozik, vagy aki abban a gyógyszertárban személyi jogos gyógyszerész, ezt kéri, akkor az állam haladéktalanul köteles megpályáztatni a tulajdonrészének eladását, amit csak gyógyszerészek vehetnek meg.

Képviselő úr, ha ön ezt államosításnak és állami patikaláncnak látja, lelke rajta, de higgye el, az államosítás nem így néz ki. Tudjuk, hogyan néz ki.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai