Készült: 2024.04.19.21:24:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 148. felszólalás
Felszólaló Dr. Gruber Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Jó néhány éve veszek részt már költségvetési tárgyaláson, és az elmúlt 5-6 év során úgy tűnik, hogy a szerepek meglehetősen egysíkúak, hiszen - és most nem akarok visszautalni akár Kovács Tibor MSZP-s képviselőtársunk álságos okfejtésében részletezett, az ellenzék szerepét, az ellenzék negatív szerepét ecsetelő kifejezéseire, de látjuk jól, hogy ez valóban az eddigiekhez képest is alibibb költségvetés. Hiszen tudjuk jól, az első szinte meg sem született, amikor a második költségvetésről már az Állami Számvevőszék meg tudta adni azokat a véleményeket, amelyekben vissza-visszatérő motívum volt az áttekinthetetlenség, a megalapozatlanság és a szokásos, elnagyolt tervezés.

A harmadikkal már szinte nem is tudott foglalkozni. És meg kell mondanom, őszinte élvezettel hallgattam dr. Vidorné dr. Szabó Györgyi beszédét, amikor elmagyarázta nekünk, hogyan kell egy költségvetést készíteni. Én örültem volna, ha ezt az okfejtést a pénzügyminiszter úr is meghallgatja, hiszen akkor bizonyára szembesült volna azzal, hogy az általa összerakott költségvetéshez miért pont a pénzügyminiszternek kell számtalan módosító javaslatot a költségvetési vitában hozzáfűznie. Nos, ennyit a megalapozott költségvetésről.

Puskás Tivadar képviselőtársam néhány perccel ezelőtt említette, hogy vajon ki lesz a költségvetés vesztese, kik lesznek a költségvetés vesztesei. És itt azt hiszem, egyetérthetünk, hogy az újszülöttektől a szépkorúakig, a civil szférától az önkormányzatokig valamennyien - valamennyien - vesztesei leszünk.

Nem szóltunk azonban még egy nagy vesztes csoportról, ugyanis a kormány megszorításainak és a jelenlegi költségvetésnek a határon túli magyarok is egyértelműen vesztesei lesznek, mert a források az elmúlt időszak takarékos, visszafogott támogatási rendszeréhez képest is jelentős csökkentést mutatnak.

(13.30)

Ehhez kapcsolódik még a külügyi igazgatás lassú ellehetetlenítése, amely évek óta folyamatosan tart, az Európai Unió keleti partnerségének elhanyagolása, ami Magyarország nemzetközi szerepének csökkenését mutatja, és a fiatal demokráciák támogatásának a szinte eltörlése a költségvetésből, ami szintén a magyar külpolitika mozgásterének jelentős csökkenéséhez fog vezetni. Csak érdekességképpen mondom képviselőtársaimnak, hogy a külügyi részben a költségvetés 245 forint/euró árfolyammal tervezett. Ez is mutatja azt a hihetetlen alapos és messze tekintő tervezési módszert és munkát, amit a költségvetés más-más részein már volt alkalmunk kivesézni.

Azok a javaslataink, amelyekhez a tisztelt képviselők támogatását kérjük, röviden: a Szülőföld Alap támogatását javasoljuk 1 milliárd forintról 2 milliárd forintra növelni. Azt hiszem, hogy nem kell különösebben indokolni a Szülőföld Alap eddigi szerepét, a Szülőföld Alap eddigi támogatottjainak az érdemét. Az Erdélyi Magyar Egyetem és a Kárpátaljai Magyar Főiskola támogatását is javasoljuk 1 milliárdról 2 milliárdra növelni. Itt, azt hiszem, hogy a Kárpátaljai Magyar Főiskola léte és működése függ ettől. A kedvezménytörvény alapján járó, tudatosan alultervezett oktatási-nevelési támogatást is javasoljuk növelni, a vajdasági és kárpátaljai magyarokkal való kapcsolattartásnál szintén. Nem hiszem, hogy ebben a teremben bárki is megkérdőjelezné ezeket.

Kérem tehát, hogy az általunk benyújtott külügyi költségvetési módosítókat szíveskedjenek támogatni. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  148  Következő    Ülésnap adatai