Készült: 2024.03.28.09:08:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (1999.11.09.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Kelemen András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Ház! E héten az összmagyarság küldöttei összeülnek a Magyar Állandó Értekezlet második tanácskozására. Jó alkalom ez arra, hogy számot vessünk az ezredvég kihívásaival. Hadd utaljak most csak néhány fontos jelenségre, amelyek átfogó nemzetpolitika kialakítását és mielőbbi tevékenykedésünket is igénylik.

Az egyik a népességcsökkenés. Míg az 1970-es évek féloldalas vitáiban az akkori hatalom a kérdést magát is a szőnyeg alá törekedett söpörni, addig ma már átestünk vagy átesőben vagyunk az ellenkező végletbe, a napi politikai érvelés egyik kiüresedő elemévé vált. Holott mindkét összetevője - a születésszám csökkenése és a lakosság egészségi állapotának iszonyú romlása - folyamatos, egymásba illeszkedő intézkedéssorozatot igényel. Sőt, egy harmadik lehetséges - mert létező - tényező, a migráció jelentősége sincs kellően kiemelve, kielemezve, és hosszú távon kezelve.

Ez a fogyó népesség, számában is csökkenő nemzet máris egy újabb megosztás határmezsgyéjén áll. Néhány év, és a legfőbb különbség magyar és magyar között az lesz, hogy létezik EU-tag és nem EU-tag magyar. És ez még nagyobb különbséggé válhat, mint a mai, mely szerint van magyarországi, utódállamok-beli és világba szóródott magyar. Sokan azt tartják, hogy ez elkerülhetetlen, hiszen a világ helyzetének alakítása lassan már a nagyhatalmak kormányaitól is áttevődik a sohasem demokratikusan épült vállalatbirodalmak kezébe, melyekről azt is egyre nehezebb eldönteni, melyik ország tekinthető otthonuknak. S ha el is hangzanak az uniós fórumokon emberi jogi és szociális igények, elsőbbség mindig a piacszerzést, -megtartást és a piacbővítést fogja illetni.

A válasz a schengeninek nevezhető problémára ilyen körülmények között, és tárgyalási helyzetünk tekintetbevételével, nem adódik magától. Ezért tartja fontosnak az MDF a külföldi magyarok különleges jogállásának törvényi rendezését, utalok a Csapody Miklós nevével jelzett országgyűlési határozati javaslatra. A magyar nyelv és műveltség bomlási folyamata azonban a biológiai leépülésnél is gyorsabb folyamat. Ezért akarta az MDF egy korábbi törvénymódosító javaslattal a közoktatásra vonatkozólag minden magyar anyanyelvén tanulóra és oktatóra vonatkozó előnyöket törvénybe iktatni, melyeket magam terjesztettem az Országgyűlés oktatási bizottsága elé.

Az eddigiek úgynevezett kemény tények; még keményebbek talán, mint a gazdaság számszerű adatai, hiszen azokat gyakorta átértelmezik. Ám csatlakozik hozzá egy lágy adatokból álló kérdéskör. Tapasztalható, hogy közösségi érdekérvényesítő képességünk hasonló méretű és erejű más embercsoportokénál is kedvezőtlenebb. Utalok csak arra, az újságírói reflexiót is kiváltó angol dokumentumfilm-sorozatra - "A mi századunk" címmel ment -, amely a térségünk rendszerváltozásával foglalkozott, és nyugodtan megfeledkezett az '56-os forradalomról, a vasfüggöny magyar lebontásáról és az egész békés magyar rendszerváltozásról.

Ezek után joggal merül fel a kérdés, ép ésszel lehet-e olyat állítani, hogy nincs szükség országismertetésre, az ország arculatépítésére, mint ahogy az elvetélt expó szellemétől fertőzött egyes politikusok már megkíséreltek ellene érvelni. Persze elismerem, lehet az erre szánt összeget rosszul elkölteni, de a fürdővízben egyelőre még benne van a gyermek.

A felemlített néhány jelenség, melyet most említettem, mind arra utal, hogy szükség van a hosszú távú nemzetpolitika kialakítására. Ehhez a kormány megteremtette az egyik pillért, a MÁÉRT-et, a Magyar Állandó Értekezletet, a mögötte dolgozó munkacsoportokkal, melyekből kialakuló szerkezet felöleli a magyar lakóterület egészének vonatkozásában a politikai, elsősorban törvényhozási és kormányzati feladatok megtervezését.

Másik pillérré épülhetne viszont egy kormányoktól és pártpolitikától független szervezetként a Magyarok Világszövetsége. Egy ilyen eredményesen működő szervezet össze tudná fogni a világ magyarságát, mindazon feladatok tekintetében, amelyek esetében a politika nem rendelkezik megfelelő eszközökkel. Mert napjaink kihívása a magyarság széthullt kévéjének összefogását igényli azért, hogy együttes erővel dolgozhassunk annak az alapvető emberi jognak a megvalósításán, amely sajnos - és erre utalnak többek között azok a tények is, amelyeket az előbb soroltam - súlyos veszélyben forog a Kárpát-medencében, és hogy együttes erővel dolgozhassunk azon, hogy minden magyar szülőföldjén maradva élhessen teljes és csonkítatlan emberi életet.

Ezen cél jegyében kívánok a küldötteknek eredményes tanácskozást a MÁÉRT 2. tanácskozásán.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai