Készült: 2024.04.26.00:04:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2014.12.09.), 36. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:13


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Az a törvényjavaslat, amely előttünk fekszik, és amelynek a módosító javaslatairól beszélünk most, abból egy pozitívumot mindenféleképpen szeretnék itt az elején kiemelni, hiszen ennek a javaslatnak egy rendkívül fontos eleme a hadiözvegyeket megillető havi rendszeres járadék megemelése. A jelenlegi járadék a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj 75 százaléka, és a javaslat ezt 112,5 százalékra emeli. Ezt egyébként nagyon helyénvalónak és üdvözlendőnek tartjuk a javaslatban.

(10.30)

Több módosító javaslatot is adtunk be. Ezeket szeretném önökkel röviden ismertetni. A honvédelmi törvénynek jelentős változtatása lett volna, hogy a válságkezelés időszakában a döntés-előkészítési folyamatok hatékonyságának növelése érdekében a honvédelmi miniszter dönthet a különleges jogrendi időszakban alkalmazandó vezetési rendszer egyes szervezeti elemeinek ideiglenes működtetéséről. Ez szerepelt a törvényjavaslatban, mi ehhez adtunk be Harangozó Tamás képviselőtársammal módosító javaslatot. Ennek pedig az volt az oka, hogy sem az Alaptörvény, sem pedig a honvédelmi törvény nem határozza meg a válságkezelés időszakának a fogalmát, ezért ez a módosítás nem felelt volna meg a normavilágosság alkotmányos követelményének.

A továbbiakban azt is hiányoltuk ebből a passzusból, hogy a honvédelmi miniszter jogkörei sem voltak pontosan definiálva ebben az időszakban. Pedig azért adott volna felhatalmazást ez a passzus, hiszen az állt benne, hogy válságkezelés időszakában a honvédelemért felelős miniszter döntése alapján a honvédség szervezetei tekintetében a különleges jogrendi időszakban alkalmazandó vezetési rendszerének egyes szervezeti elemei a döntés-előkészítési folyamatok hatékonyságának növelése érdekében ideiglenesen működtethetők.

Nagyon örülök neki, hogy a bizottságok támogatták ezt a módosító javaslatunkat, én azt gondolom, ha a kormánynak van olyan szándéka, hogy a honvédség működését hatékonyabbá tegye, akkor azt gondolom, hogy az ellenzéki pártok és köztük az MSZP eddig is partner volt abban, hogy tényleges párbeszéd folyjon, hogy ez hogyan történhet meg. Én azt gondolom, hogy ez a jövőben is így fog maradni.

Kiemelném a törvényjavaslatból azt, hogy módosítja a közalkalmazottak jogállásáról szóló ’92. évi törvényt, és a Magyar Honvédségnél dolgozó közalkalmazottak esetében kizárja annak a garanciális szabálynak az alkalmazását, miszerint a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen legfeljebb csak évi 44 napot foglalkoztatható a munkavállaló. E garanciális szabálytól a felek írásbeli megállapodás alapján térhetnek el.

Nem értettünk egyet ezzel a passzusával a törvénynek, és ezért ehhez is adtunk be módosító javaslatot, figyelemmel a munkavállalók kiszolgáltatott helyzetére. Azt gondoljuk, hogy magának az írásbeli megállapodásnak az előírása nem jelent érdemi garanciát. Eddig, 44 napig lehetett ilyenformán foglalkoztatni; a bizottsági ülésen miniszter úrral tudtunk erről pár szót váltani, és indoklása szerint erre azért elsősorban a gyakorlatok miatt van szükség, hogy ezen a 44 napon túl lehessen nyúlni. Mi azt gondoljuk, hogy eddig is működtek a Magyar Honvédségnél gyakorlatok, természetesen, ha volt rá pénz, én azt gondolom, hogy a jövőben ez remélhetőleg javuló tendenciát mutat, és eddig sem jelentettek ebben a gyakorlatok semmilyen problémát. Sajnos, egyébként nem támogatták ezt a módosító javaslatunkat, hogy maradjunk a 44 napnál.

Azt szeretném kiemelni, hogy bár üdvözlendő a hadiözvegyek járadékának a növelése, azonban azt nem tudjuk szó nélkül hagyni, hogy a járadék összege azért elfogadhatatlanul alacsony, mert 2008 óta egyetlen fillérrel sem nőtt az öregségi nyugdíj legkisebb összege, ami jelenleg is csak 28 500 forint. És hiába harsogja évek óta a kormánypropaganda, hogy Magyarország jobban teljesít, a kisnyugdíjasok és a leginkább elesett rétegek ebből sajnos semmit nem tapasztalnak, és arra is következtethetünk a javaslatból, hogy a kormánynak egyáltalán nem áll szándékában az öregségi nyugdíj legkisebb összegét megemelni. Inkább az ehhez kötött ellátások szorzóit növeli azokban az esetekben, ahol a döbbenetesen alacsony mértéket politikai szempontból már vállalhatatlannak tartják.

És hát a kormány évek óta ígéri az életpályamodell bevezetését, és hónapok óta azt ismételgetik, hogy hamarosan elkészül az életpályamodell. Hát ezt szeretnénk már látni, és csalódás, hogy nem a megígért illetményfejlesztést megalapozó törvénymódosítást láthatunk, hanem csak a jelenlegi szabályozásnak a farigcsálását. Mindazonáltal itt mindenképpen szeretném kiemelni, hogy az, hogy reményeink szerint meg fog valósulni, hogy jövő év közepétől a fegyveres szervek hivatásos állománya 30 százalékos bérfejlesztést kapjon, az egyébként mindenféleképpen támogatható. Szeretném kiemelni ‑ mert miniszter úr már nézett rám, gondolom, hogy erre gondolt, viszont azt is szeretném kiemelni ‑, hogy gondoljunk a honvédségi dolgozókra is, akiknek még mindig ebből a 38 650 forintos illetményalapból ‑ és ugye, mindannyiuknak ebből ‑ történik a bérük számítása, őket nem fogja érinteni ez az emelés. De nagyon remélem, és bízom benne, hogy a kormány erre fog gondolni a jövőben.

Itt szeretném kiemelni, hogy a törvénymódosításban ez csupán lehetővé tenné, de nem írja elő kötelező díjazás biztosítását, ha belföldi kiküldetés során az utazás vagy annak egy része a szolgálati időn kívül esik. Ehhez is adtunk be képviselőtársammal módosító javaslatot. Szerintünk ilyen esetben az állomány tagja miniszteri rendeletben meghatározott összegű díjazásra lehetne jogosult, és akkor ezzel meg lehetne oldani ezt a helyzetet, hogy vagy van díjazás, vagy nincs.

Elfogadhatatlannak tartjuk annak a szabályozásnak a fenntartását és megerősítését, hogy a tényleges szolgálati járandóságban részesülő önkéntes tartalékos katona évente 60 napig díjazás nélkül köteles tényleges szolgálatot teljesíteni. Ezzel kapcsolatban beadtunk módosító javaslatot, hiszen jelenleg a szolgálati járandóságban részesülők a 60 napon túli szolgálatteljesítés esetén is csak az önkéntes tartalékos katonákat egyébként megillető illetmény és a szolgálati járandóság különbözetére jogosultak. Erről is beszéltünk a bizottsági ülésen. Ezzel egyrészt az a problémánk, hogy ha a 60 napot meghaladja ez a szolgálatteljesítés, akkor azt gondoljuk, hogy az önkéntes tartalékos katonákat megillető illetményre igenis jogosultak lennének ezek a katonák, akkor is, ha ez ugye, a szolgálati járandóságnak az összegét meghaladja. És egyébként az egésznek az alapproblematikája pedig az, hogy egyáltalán létezik ilyen szabály.

Az az alapprobléma, hogy egyáltalán olyan embereket, akik életüket a haza szolgálatába állították, olyan embereket fosztottak meg a nyugdíjas státusuktól, az a probléma, hogy járandósággá alakították ezt az ellátást úgy, hogy még az egykulcsos személyi jövedelemadó mértékével megegyező levonással is sújtották, tehát nem is megadóztatták, hanem a mértékével megegyező levonással sújtották, ami ugye, itt az adózási szabályoknál is hátrányt jelent nekik. Mondta miniszter úr, hogy ez egy választható dolog volt, hogy valaki önkéntes tartalékosnak elmegy-e, és hogy ez egy ösztönző rendszer. Hát ez maximum annyira lehet ösztönző, mint a magánnyugdí­jpénztáraknál, mikor megfenyegették a tagokat, hogy egyébként nem lesz nyugdíjuk, ha nem lépnek az állami rendszerbe. Itt az a 16 százalék igenis nagyon sokat számít, és azt gondolom, hogy ezt rá kellett volna bízni azokra, akik egész életükben a hazát szolgálták, hogy egyébként ilyen szolgálatot vállalnak-e. Nincsen szükség ilyen ösztönzőkre, én ezt sokkal inkább érzem zsarolásnak, miniszter úr, tudom, hogy nem egyezik a véleményünk. Én ezt zsarolásnak érzem, nem pedig ösztönzésnek.

Nagyon gyorsan tehát, azt szeretném kiemelni, hogy várnánk azt, hogy a katonai életpályamodell ténylegesen látsszon. Azt, hogy a hadiözvegyek járadékát növelik, azt nagyon dicséretesnek tartjuk. Az összegző módosító javaslatot abszolút támogathatónak tartjuk. Azt gondolom, hogy azért, mert ez a törvény nagyon sok anomáliát, amit maga a kormány az előző ciklusban okozott, és lehetetlen helyzetbe hozott olyan embereket, akik a hazát szolgálják, ezeket nem módosítja ez a beadott törvényjavaslat sem, úgyhogy ezt nem fogjuk tudni jó szívvel támogatni. Köszönöm a szót. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai