Készült: 2024.04.19.22:42:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

127. ülésnap (2000.03.21.), 406. felszólalás
Felszólaló Szabó Lukács (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:  Előző  406  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ LUKÁCS (független): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Legfőbb Ügyész Úr! Amikor a második világháborút követően megbukott Hitler, a szabad Németországban senkinek nem jutott eszébe az, hogy legfőbb ügyésznek egy volt náci párti funkcionáriust jelöljenek. Amikor Magyarországon Szálasi Ferenc megbukott, itt sem egy volt nyilaskeresztes pártfunkcionáriust jelöltek Tildy Zoltánék a legfőbb ügyészi székbe, nem egy ilyen emberre bízták a felszabadult Magyarország törvényei fölött való őrködést, hanem egy olyanra, aki ízig-vérig elkötelezte magát a demokrácia mellett, a demokratikus fejlődés mellett. Ezzel szemben ismeretlen ok miatt Magyarországon - nem tudni, hogy milyen titkos paktummal a hátterében vagy titkos megállapodással; ügyetlenségre már nem is merek gondolni - az történt, hogy a legfőbb ügyész úr személyében olyan embert jelöltek és olyan ember került megválasztásra a magyar törvények fölötti legfőbb őrként, aki maga az MSZMP mellett nemcsak hogy el volt kötelezve, hanem funkcionáriusa is volt annak.

 

 

(22.00)

 

 

Ez önmagában természetesen nem bűn, de vannak olyan funkciók, amelyekkel kapcsolatban be kell látni, hogy egy párt mellett elkötelezett emberek nem tölthetik be. Ilyen például a Legfelsőbb Bíróság elnöke is, akivel kapcsolatban nem szerencsés, ha egy párt mellett elkötelezett, mert az egészet kell képviselnie, az egészet kell megtestesítenie személyében. Megfelelt-e azok várakozásának a legfőbb ügyész úr tízéves tevékenysége, akik őt ebbe a pozícióba segítették?

A legfőbb ügyész úr azzal kezdte, hogy a Lenin-szobor eltávolítóit 8 év börtönbüntetéssel fenyegetve fordult a parlamenthez, és kérte az eltávolító kiadását. Ugyanekkor nem bírálta felül elődjének azt a döntését, hogy nem emel vádat, büntetőjogi úton nem jár el például a KISZ Központi Bizottsága székházának elkótyavetyélői ellen. Az igazságtétellel kapcsolatban nemhogy semmit nem tett, mert én megkérdeztem őt a parlamentben, hanem a hatályos törvény - finoman fogalmazva - nem ismeretéről tett tanúbizonyságot, amikor a '45. évi VII. törvényről nem tett említést, mert aszerint a háborús bűnök, az '56-os bűnök is igenis büntethetők lettek volna.

Ugyanakkor A nietzschei birodalom szerzője - jelzem, A nietzschei birodalom című könyvet Izraelben, Svájcban és Franciaországban is szabadon lehet kapni - ellen eljárt, annak elrendelte az elfogását. Ha megnézzük, a bukott rendszer volt vezetői - KISZ-vezetők, pártvezetők, állami vezetők - közül igen sokan jogilag nagyon is kifogásolható módon hatalmas vagyonokhoz jutottak, és ehhez törvényes úton nem lehetett volna jutni, és nem tudok egyetlenegy ismert emberről sem közülük, akivel szemben a legfőbb ügyész úr eljárt volna.

Itt van az olajmaffia. Kik lehettek az olajmaffiában a fő maffiózók? Nyilvánvalóan azok, akik már hagyományosan jó kapcsolatot ápoltak a keleti szomszédainkkal. Ez Magyarországnak több mint 1000 milliárd forint kárt okozott, és azt az egyetlenegy megyei főügyészt, aki üldözni akarta az olajmaffiózókat, mondvacsinált ürüggyel a legfőbb ügyész úr eltávolította, ugyanis az volt a kifogás, hogy betöltötte a 60. évet, és ő ezt most vette észre, és nyugdíjazta. Kérdezem, hogy ha ez valós ok lett volna, akkor a legfőbb ügyész úr miért nem akkor mondott le, amikor betöltötte a 60. évet. Valójában a helyzet az volt, hogy valamilyen okból vagy valamilyen erő késztetésére a legfőbb ügyész úr megakadályozta az olajmaffia üldözését.

Nyilvánvalóan ebből az a következtetés, hogy a legfőbb ügyész úr valamilyen bukott erőnek - amit nyilván még az MSZP és az SZDSZ sem vállal és nem is vállalhat fel - a sugallatára vállalta fel akarva-akaratlan a háttér biztosításának a szerepét, vagyis ők a gazdasági pozíciókba nyugodtan visszavonultak, a legfőbb ügyész úr pedig tartotta a hátát. (Közbeszólás az MSZP soraiból.) A privatizációnak vége van, most már ez a feladata megszűnt a legfőbb ügyész úrnak, tehát most már le lehet mondani.

Jelzem, egyetlenegy politikai erő (Az elnök csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) - befejezem a mondatot - erő sem volt a parlamentben, aki kiállt volna a legfőbb ügyész úr tízéves büntetőügyi eljárásaival kapcsolatban, mert ezeket egyetlenegy politikai erő sem támogatta itt a parlamentben sem, és a parlamenten kívül sem.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Jézus Mária!)

 




Felszólalások:  Előző  406  Következő    Ülésnap adatai