Készült: 2024.03.29.01:47:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2010.09.13.), 14. felszólalás
Felszólaló Harrach Péter (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 7:14


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HARRACH PÉTER (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A miniszterelnök úr beszélt a múlt kártevéseiről, a jelen tevékenységéről és a jövő feladatairól. Néhány szót szeretnék ehhez fűzni. Abban a helyzetben vagyok, hogy az ellenzék frakcióvezetőjének mondataira is talán tudok reagálni. Ma már látjuk a két legsúlyosabb örökséget: ez nem más, mint a megugrott államadósság és az elburjánzott korrupció. Engedjenek meg néhány adatot az államadósságról! 2001-ben, az első Orbán-kormány idején, amikor a teljes évet még ez a kormány mint költségvetést meghatározta, akkor 52 százalékos volt a GDP-arányos államadósság. Ez ma 78,9 százalék lett. Úgy gondolom, ez óriási különbség, ami évente körülbelül 3000 milliárd forintos törlesztést eredményez; gondoljunk bele, hogy ez az összeg mire lenne elég. A korrupcióról csak annyit, hogy az előző időszak vezetői sajátjuknak tekintették az állami vagyont, pontosabban: ennél rosszabb a helyzet, mert az ember a sajátjára vigyáz, de ők ezt csak hazavitték.

A jelenlegi helyzetről, hiszen választásra készülünk, annyit azért hadd mondjak el, hogy reményeink szerint az önkormányzatiság valódi értékei fognak érvényesülni és nem azok a jelenségek, amelyek a kampányban megjelennek. Majd erről egy-két szót hadd szóljak! A miniszterelnök úr beszélt a jelen tevékenységéről is. Az a lista, ami csak címszavakban a kezemben van, négy oldalt foglal magában. Néhányat hadd említsek meg én is, amelyek talán az én szempontomból fontosak voltak. Nyilván a szimbolikus ügyeknek nevezett, elsősorban nemzetpolitikai kérdésekről kell először szólni, a kettős állampolgárságról. Itt is volt mit helyrehozni, és a nemzeti összetartozás napja egy régóta várt, a nemzet egésze szempontjából fontos döntés volt. Ne felejtsük el, hogy az alkotmánymódosítás érintette az országgyűlési képviselők számának 386-ról 200-ra csökkentését, megoldotta az Alkotmánybíróság tagjainak választását, és talán azt sem hallgathatjuk el, hogy a végkielégítésekre különadó szabható ki.

A választójogi törvény módosításánál hadd emeljem ki a 60 napos választási kampányt, ami - úgy érzem - a lakosság megterhelését csökkenti, és természetesen a települési képviselők tagjainak a száma is egy új helyzetet teremt.

De az egyik legjelentősebb a büntetőjogi törvények módosítása volt, a három csapás elve, a középmértékes büntetés és minden, akár fiatalkorúak által is elkövetett, például kis értékű lopás büntethetősége. Itt azért kell megállnom egy pillanatra, mert itt jelentősen ütközik a szemlélet, és most hadd utaljak az LMP frakcióvezetőjének megjegyzésére, aki azt mondta, hogy mi szegényellenes társadalompolitikát folytatunk. A nemzeti együttműködésről a miniszterelnök úr úgy szólt, hogy ennek alapja a tisztelet kultúrája. Egy picit kibővítve ezt azt mondhatnám, hogy az emberi méltóság az alapja ennek, az emberi méltóság pedig jogokat jelent, de egyúttal kötelességeket, és ez a szemlélet ütközik most kettőnk között, hiszen a szegényellenesnek nevezett társadalompolitika nem mást jelent, mint hogy minden társadalmi réteg felelős magatartására szükség van. Ez nem szegényellenesség, ez az alapvető emberi természetből, jogokból és kötelességek arányosságából következő intézkedés.

Egy kérdésben persze egyetértünk a frakcióvezető úrral, hogy az áruházláncok alkalmazottai védelemre szorulnak. Remélem, hogy emellett a másik kérdésben, a devizahitelesek megvédésében is közös véleményt tudunk kialakítani. Azonban nem valljuk azt a liberálisokkal, hogy a kis lopás és a nagy lopás között lényegi különbség van. Minden lopás lopás, és a kis kábítószer is kábítószer. Egy magatartást, egy lopásra való hajlamot és egy szer fogyasztására alkalmas állapotot tudunk és szeretnénk megszüntetni.

Engedjék meg, hogy most már a választási kampányról ejtsek néhány szót, hiszen ez most betölti az országot, és valamelyest a különbségekre is utal. Ahogy említettem, az önkormányzatiság a rendszerváltás óta egy nagyon fontos eleme a mi demokratikus berendezkedésünknek, de a kampány egy kicsit humorosnak tűnik. Ha a liberális vonalat nézem, akkor azt látom, hogy némi új elem megjelent, ugyanis emlékszünk arra a régi plakátra, amelyik nadrág nélkül mutatta a szereplőket. Most nem a "gatyát le", hanem a "zoknit le" állapotában vagyunk. Ez mindenképpen fejlődés lehet. Aztán a legnagyobb ellenzéki párt is, bár némi folyamatosságot mutat az elnöki tánc megjelenésével, de azért ott is van változás. Most már megjelentek az eszközök, a fehér kesztyű, a fekete kalap. Ez egészen más, mint ami eddig volt.

(14.10)

Bár elég nehéz megtalálni az MSZP-logót a plakátokon. Nem tudom, mi lehet az oka. Talán szégyellni kell? (Közbeszólás az MSZP soraiból: A KDNP-ét is! - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Szégyen! - Kicsi MSZP, kevés lopás! - Novák Előd: A KDNP-ét is!)

Lassan az időm lejártával, úgy érzem, hogy egy mondattal a jobbikos fenyegetésre is válaszolnom kell. Nem biztos, hogy a megtermékenyítésnek meg fogunk felelni. Szeretnénk ellenállni ennek a fenyegetésnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai