Készült: 2024.04.26.00:37:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2005.11.14.), 8. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 8:09


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A Szabad Demokraták Szövetségének képviselőcsoportja támogatta a száz lépés keretében bejelentett foglalkoztatási lépéseket, mert alapvetően jónak, jó irányba tett lépéseknek tartja azokat, azt a 19 lépést, amelyek jelentős része éppen a feketegazdaság kifehérítésére irányul.

Ellenzéki oldalról nagyon súlyos kritikák és vádak hangzanak el a kormány foglalkoztatáspolitikáját illetően. Ellenzéki oldalról rámutatnak arra a jelenségre, hogy nő a munkanélküliség Magyarországon - igaz ugyan, hogy csak néhány tized százalékkal, de valóban ma már 7,1 százalékos munkanélküliség van -, és valahogy nem értik meg, hogy ez a jelenség Magyarországon együtt tud járni azzal, hogy ezzel párhuzamosan nő a foglalkoztatás. Magyarországon a tízmilliós lakosságból összesen 3 millió 900 ezer ember fizet adót, 3 millió 900 ezer ember fizeti a társadalombiztosítási járulékokat. Magyarországnak az a jellegzetessége, hogy körülbelül 400 ezer aktív munkaképes korú ember hiányzik a statisztikából. Körülbelül ekkora az a volumen, akik vélhetőleg a feketegazdaságból szereznek jövedelmet. Ez a magyarázata annak, hogy a foglalkoztatási ráta és a munkanélküliségi ráta nem komplementerei egymásnak, nem szükségképpen kell csökkennie az egyiknek, ha növekszik a másik.

Sajnos, a foglalkoztatási adataink valóban rosszak. Sajnos, az európai átlag alatt van jóval az az 58 százalékos foglalkoztatási ráta, ami Magyarországra jellemző. Ezért helyes, és a Szabad Demokraták Szövetsége ezért támogat minden olyan lépést, ami a foglalkoztatás növelése irányába hat. Ilyen módon támogattuk az álláskeresési támogatás átalakítását, a munkanélküli-ellátórendszer átalakítását, az alkalmi munkavállalás kifehérítését, támogattuk a prémiumévek bevezetését, és sikernek tartjuk a pályakezdők számára bevezetett Start-programot.

Ami a feketemunkát illeti, arról úgy gondolkodunk, hogy az a XXI. században a legsajátosabb kizsákmányolási technika, ami többnyire kényszer a munkavállalónak. Lehet, hogy rövid távon jó alkunak tűnik munkaadónak és munkavállalónak egyformán, hogy megússzák a közterhek finanszírozását, hogy több kerül a borítékba, a zsebbe, de ha arra gondolunk, hogy a feketén foglalkoztatott embernek nem keletkezik biztosítása, ha arra gondolunk, hogy nem válik jogosulttá egészségügyi ellátásra, nem válik jogosulttá táppénzre például baleset esetén, és ha előre gondolkozunk néhány évet, hogy nem szerez nyugdíjra jogosító szolgálati időt, akkor egyértelműen azt gondoljuk, hogy ez a kizsákmányolásnak egy megengedhetetlen formája, ami ellen mindenképpen fel kell lépnie a kormányzatnak, többek között a munkaügyi ellenőrzés erősítésével, amire vonatkozóan ugyancsak számos új intézkedést vezetett be a kormány.

Ami a családtámogatási rendszer átalakítását illeti, nos, ezzel kapcsolatban a Szabad Demokraták Szövetsége - ha enyhén akarok fogalmazni, úgy mondom - nem maradéktalanul elégedett. Ennek az a magyarázata, hogy igaz ugyan, hogy közösen kifogásoltuk az adókedvezményt, és tartottuk rossz megoldásnak, a Szocialista Párt képviselőivel egyformán úgy ítéltük, megengedhetetlen, hogy egy kormány a tehetősebbek javára csoportosítson át forrásokat, az a lépés, amit most a családi pótlék megemelésével tett a kormány, valóban egy bátor, de nem elégséges lépés. Elmozdulás abból az igazságtalan megoldásból, ami korábban hatályban volt, de csak egy kicsit igazságosabb rendszer jön így létre, és nem igazságos.

A Szabad Demokraták Szövetségének álláspontja szerint az igazságos megoldás az lenne, ha a szegény, a rászoruló családokban élő gyermekek javára több forrást tudna átcsoportosítani a kormány.

(13.50)

Ennek érdekében jó néhány módosító indítványt megfogalmaztunk még a családtámogatási vita során, és némi csalódással vettük tudomásul, hogy ezek a módosító indítványok nem kaptak többségi támogatást.

S nem tudunk egyetérteni azzal az intézkedéssel sem, ami ennek a csomagnak a része volt, hogy ezentúl munka mellett is járjon a gyes. Ugyanis itt nem az a probléma, hogy alacsony az a jövedelem, ami keletkezik a kismamák pénztárcájában, hanem az a probléma, hogy a gyesen, gyeden lévő kismamák túlnyomó többsége, 90 százaléka nem tud elhelyezkedni dolgozni. Következésképp itt a kormánynak és a pártoknak a vállalt ígérete az volt, az lett volna, hogy emeljük meg egy kicsit magasabb színvonalra a gyest, hiszen ez az elmúlt évek során jelentős mértékben elértéktelenedett, az öregségi nyugdíjminimumban van kifejezve, amelynek az értéke minden évben reálérték-csökkenést szenved el.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A szegénység meglehetősen súlyos probléma Magyarországon, de jól tudjuk, hogy segélyezési programmal sikerrel a szegénység ellen nem lehet küzdeni. Ahhoz, hogy a körülményeink, életviszonyaink javuljanak, munkára és munkajövedelemre van szükség. Éppen ezért miniszterelnök úrnak a most bejelentett új, ez irányba tett lépéseire megint csak azt tudom mondani, hogy támogatni fogja a Szabad Demokraták Szövetsége azt, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások számára is lehetővé tegyük, hogy foglalkoztassanak munkanélkülieket, illetve a tartósan munkanélküliek foglalkoztatásához közteher-átvállalással nyújtson segítséget a kormány.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai