Készült: 2024.04.26.00:35:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2001.06.26.), 108. felszólalás
Felszólaló Dr. Czira Szabolcs (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:54


Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZIRA SZABOLCS (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mint mindannyiunk előtt ismeretes, a 2000. évi tiszai ár-, illetve belvíz okozta károk enyhítésére a kormány nagy erőket mozgósított, és a nagy katasztrófa elkerülése érdekében erőn felül teljesített. Az árvíz, belvíz levonulása után nemcsak fizikai, kétkezi segítséget, hanem a helyreállításhoz anyagi fedezetet is biztosított az állam. Az önkormányzati tulajdonban lévő kötelező feladatokhoz kapcsolódó építményekben keletkezett, biztosításokból és egyéb módon megtérülő károk teljes helyreállításához volt fedezet.

A személyi tulajdonban lévő, lakás céljára szolgáló épületekben keletkezett károk enyhítésére, a lakhatás feltételeinek megteremtésére is átlagosan 50 százalékos térítésről volt kormányzati döntés. Ezenfelül azonban olyan építmények is megrongálódtak, amelyek az említett kategóriába nem sorolhatók, például az egyházi ingatlanok.

Az Abony-Vezseny református egyházközség esetéről néhány szót ejtenék. A 2000. évi tiszai árvíz Vezsenyben súlyosan megrongálta a négyszáz éves műemlék jellegű református templomot, szinte életveszélyessé vált a parókia épülete, a védekezés előkészítése alkalmával megsemmisült a gazdasági épületcsoport, a parókia kerítése. Mindezen súlyos károk számokban kifejezett becsült értéke 17,5 millió forint, ténylegesen azonban sokkal magasabb.

Abony esetében a belvíz okozott súlyos károkat az egyház épületében, megrongálódott a templom, a parókia, az imaház. Sajnálatos módon ebben az esetben még a kár felmérésére sem volt lehetőség. Hiába fordult az Abony-Vezseny református egyházközség lelkipásztora a Helyreállítási és Újjáépítési Tárcaközi Bizottsághoz, onnan azt a választ kapták, hogy az egyház az árvíz utáni helyreállítási károk enyhítésére nem kaphat semmiféle állami támogatást, mert nem felel meg a törvényben előírt kritériumoknak. A bizottság elnökének javaslata volt, hogy forduljon a bajban lévő egyházközség karitatív szervezetekhez segítségért. Az ő válaszuk azonban szintén nemleges volt, mondván, a karitatív szervezetek a lakosság megsegítéséért szerveződtek, és nem áll módjukban az egyházat segíteni.

Mindezen tények alapján kérem az államtitkár úr válaszát, hogy milyen megoldást lát a felvázolt probléma megoldására, vagyis hogyan oldják meg az egyházak az árvíz, illetve belvíz okozta károkat, hiszen tudvalevő, hogy ők sem rendelkeznek hatalmas anyagi tartalékokkal.

Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a FKGP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  108  Következő    Ülésnap adatai