Készült: 2024.03.28.11:41:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2011.11.03.), 172. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Már unom mondani, hogy elmondtam már ezt százszor. (Balla György: Mi is!) Megint ezt kellene mondanom, de tudja mit, elmondom és megválaszolom önnek ismét azt, amit kérdezett.

Hogy miért elfogadhatatlan ez a kétharmados szabály? Azért, tisztelt államtitkár úr, mert önöknek az a gyakorlata, hogy ezeknek a szervezeteknek vagy hatalmi ágaknak az élére valóban kétharmados többséggel választanak meg egy vezetőt. Ennek a vezetőnek a mandátuma addig nem jár le, ameddig az újat meg nem választják, az utódját meg nem választják. Azért azt is tudja, államtitkár úr, és azt gondolom, hogy talán ennyire nem kell egymást butának néznünk, hogy a kétharmad ma egyáltalán nem nagyobb garancia, mint a feles többség, hiszen önöknek megvan egyedül a kétharmaduk mindenféle egyeztetés nélkül.

Tehát arra hivatkozni, hogy ez a garanciális elemeket növeli, francokat növeli a garanciális elemeket! Önök ugyanúgy egyedül fogják megválasztani mindenféle egyeztetés nélkül ezeket az embereket. Viszont ha esetleg egy változás történik, valószínűleg nem lesz még egyszer kétharmada, bár ki tudja, lehet, hogy lesz, lehet, hogy nem lesz, de jó eséllyel nem lesz kétharmada a következő politikai formációnak, ami azt jelenti, hogy ezzel a szabállyal, ameddig önöknek egyharmada az Országgyűlésben van - de ezt már elmondtam százszor -, addig azt a vezetőt, akit most kineveznek, önök státusban tudják tartani, mert nem járulnak hozzá az utód megválasztásához, addig pedig ez a vezető hivatalában fog maradni.

Azt gondolom, ez elég indok arra, hogy vajon miért tartjuk mi rossznak és elfogadhatatlannak ezt a szabályrendszert, amit önök kialakítottak. Nemcsak a legfőbb ügyész esetében, hanem mondjuk, az alkotmánybírák esetében is, de mondhatnék más példát is.

A jogalkotási törvényt pedig, államtitkár úr, nem tartják be, ugyanis a bíróság, a Kúria, most még Legfelsőbb Bíróság elnökével nem egyeztettek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a jogalkotási törvény szerint pedig vele kell egyeztetni, és nem az egyesülettel.

Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  172  Következő    Ülésnap adatai