Készült: 2024.03.29.08:23:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2000.10.18.), 312. felszólalás
Felszólaló Nyitray András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NYITRAY ANDRÁS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Ilyen késői órán feltehetőleg nem fognak megharagudni, ha az időmet betartva nem fogok kétszer annyit beszélni, mint amennyi a rám szabott idő, amint ezt számos képviselő volt szíves megtenni.

Hozzászólásomat egy rövid reagálással kezdeném. Itt több alkalommal szocialista képviselőtársam rendkívül szívhez szóló hangon emlékezett meg a kamarákról, azok határtalan hatékony és rendkívül népszerű intézkedéseiről és szolgáltatásairól. Emlékeztetném önt arra, hogy a kamarák tagsága a korábbi taglétszámának 5 százalékára csökkent. Ez az átlagszám, tehát van, ahol ennél kevesebb maradt belőlük. A megyék átlaga 5 százalék. Feltételezem, ha ezek a kamarák olyan rendkívüli módon jól teljesítették volna azt a feladatot, amelyet vállaltak, akkor a taglétszámuk nem ilyen mértékben csökkent volna, mihelyst a kötelező tagság megszűnt. Ennyit a kamarákról.

Én valójában egyébként a honvédelmi költségvetés egy bizonyos aspektusáról szeretnék beszélni, nevezetesen arról, amely a NATO-tagságunkból adódó nemzetközi kötelezettségeink teljesítésével függ össze, ezen belül is a nemzetközi békefenntartásban való részvételünkről. Nekem volt alkalmam az idén meglátogatni a KFOR-alakulatot Pristinában, és az ott szerzett tapasztalataim alapján is mondhatom, nagy örömmel tölt az el, hogy a honvédség költségvetése az ideihez képest is jelentősen emelkedik. Egy költségvetési vitában a számok teljességgel nem mellőzhetők, bár én igyekszem a számok idézését a minimálisra csökkenteni.

 

 

(22.30)

 

De azért el kell mondanom, hogy 2001-re, mint azt önök is tudják, 230 milliárdos, 2002-re 260 milliárdos költségvetése lesz a Magyar Honvédségnek, amiből a honvédelmi reform számos kiadása mellett szándékaink szerint ezekre az említett nemzetközi kötelezettségekre, a békefenntartó alakulatok fenntartására is elegendő összeg fog jutni. Hiszen tudjuk nagyon jól, és csak emlékeztetni szeretném a jelenlévőket, hogy tulajdonképpen a haderőreform kiváltó oka éppen az volt, hogy bebizonyosodott, annak idején, amikor az első békefenntartó alakulatot össze kellett állítani, olyan hihetetlen nehézségekbe ütközött főként az anyagi feltételek előteremtése, hogy bizony az egész Magyar Honvédségnek össze kellett szednie magát. Ez tarthatatlan állapot. Nem véletlen, hogy azóta folyamatosan az erre fordított költségvetési összeg növekszik.

Úgy gondolom, nem kell különösen magyarázni, hogy országunk külső biztonságához nagymértékben hozzájárul az, hogy a világ számos területén vannak magyar katonai alakulatok békefenntartóként, és ez a békefenntartás olyan szempontból is növeli országunk hírnevét, hogy ezeknek a katonáknak a tevékenysége a világon mindenütt elismerést kelt. Ha már ezt meg tudják tenni, hiszen ezek többnyire hivatásos katonák, kisebb részben szerződéses katonák, hiszen külföldi felhasználásra - hogy ezt a csúnya szót használjam - nem lehet sorállományú katonákat rendelni, csak hivatásosokat és szerződéseseket, úgy gondolom, hogy a megfelelő ellátásuk, a megfelelő felszerelésük nemcsak jogunk, hanem kötelezettségünk is. Ennek fényében úgy gondolom, az a megnövelt költségvetés, amelyben ezeknek a kiadásoknak az ellentételezése is benne van, feltétlenül indokolt és szükséges. Mondom ezt azért is, mert ismervén ellenzéki képviselőtársaink rendkívüli buzgalmát a módosításokra, a többéves tapasztalat mondatja velem, hogy általában a fegyveres testületek költségvetése terhére igyekszik mindenki különböző ötleteket csinálni, hogyan lehetne, honnan kellene pénzt elvenni és máshová tenni.

Éppen azért, mert ezek a feladatok nagyon fontosak, és teljes mértékben az országunk biztonságát és további jólétét is szolgálják, ezektől a lépésektől szeretném önöket visszariasztani, és javasolnám, hogy a költségvetést abban a formájában hagyják jóvá, ahogy azt beterjesztettük.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai