Készült: 2024.03.28.10:10:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

165. ülésnap (2000.10.18.), 28. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Én nem kívánom a kormányt, a miniszter urat semmilyen értelemben minősíteni, nekem csak kérdéseim vannak. Miniszter úr, önök most behozzák a kettős árrendszert, kérdésem az, hogy ezt milyen időtávra gondolja a kormány. A 2002-es választásokig, vagy amennyiben nyer, akkor a 2006-os választásokig, esetleg a 2010-es választásokig? Hány választáson keresztül kívánnak kettős árrendszert fenntartani az energetikában? (Derültség az MSZP soraiban.) A második kérdésem az, hogy az európai uniós csatlakozás előtt, után, esetleg az Európai Monetáris Unióhoz való csatlakozás után is fönn kívánják-e tartani a kettős árrendszert Magyarországon. (Derültség az MSZP soraiban.) A következő kérdésem, hogy a gázon kívül még milyen termékekre kívánják kiterjeszteni a kettős árrendszert.

Ezek a kérdések nekünk nem annyira fontosak, de azoknak, akik Magyarországon kívánnak esetleg még mindig befektetni, esetleg fontosak. Ismer-e miniszter úr olyan európai uniós tagországot, ahol olyan árrendszer érvényesül az energetikában, hogy a nagyfogyasztók - esetleg úgy megfogalmazva, ahogy a miniszter úr mondta, a multinacionális cégek - magasabb árat fizetnek valamilyen termékért, mint a nem multinacionális cégek? Milyen definíciója van miniszter úrnak a multinacionális cégre? Hogyan kívánja a kormány ezt a kettős árrendszert a gyakorlatban alkalmazni? Hogyan kívánja megakadályozni azt, hogy a beszerzését egy multinacionális cég közvetítőkön, kis magyar cégeken keresztül intézze, és ilyen módon hozzájusson? Meg kívánják-e festeni a gázt a jövőben? (Derültség az MSZP soraiban.) Ez-e a kormány elképzelése?

Jó lenne, ha, nem nekünk, az, hogy nekünk mit mond a kormány, most kevésbé fontos; a potenciális hazai befektetőknek, külföldi befektetőknek milyen választ ad a kormány ezekre a kérdésekre? Az elmúlt két évben már jelentősen visszaesett a külföldi tőke érdeklődése a magyarországi befektetések iránt, az első helyről már a sokadik helyre csúsztunk vissza ebben a régióban. Milyen lépéseket tervez a kormány e folyamat meggyorsítására?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai