Készült: 2024.04.23.07:31:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 86. felszólalás
Felszólaló Dr. Pusztai Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PUSZTAI GYULA, a területfejlesztési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Mint ahogy Balsay elnök úr ismertette, a területfejlesztési bizottság a múlt heti ülésén megtárgyalta a Magyar Köztársaság 2000. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot. A bizottsági ülésen kisebbségi véleményt fogalmaztunk meg az alábbi indokok alapján.

Úgy gondolom, hogy a zárszámadás nemcsak a költségvetés végrehajtásának az elszámolását, hanem a költségvetési tervezés valódiságának a kritikáját is magában foglalja. A zárszámadásban visszacsengenek azok az ellenzéki kritikák, amelyek a költségvetés tárgyalásakor oly sokszor elhangzottak. Ezek többek között: a bevételek alultervezése, az infláció alultervezése, és még sorolhatnám. Ma már világos, hogy a kormány a költségvetés előkészítése során tudatosan készült a végrehajtás törvénysértő módjának megszervezésére; tudatosan, hiszen az államháztartási törvény nem ad felhatalmazást és nem ad jogosultságot a kormánynak az állami költségvetés többletbevételeinek a felhasználására, sem a jóváhagyott költségvetési előirányzatok növelésére. Ez a törvényi előírás nem zavarta a tisztelt kormányt, szabadon mozgatott milliárdokat saját elképzelése szerint a költségvetésen belül.

Súlyos hiányosságnak ítéljük meg, hogy a területfejlesztési pénzeszközök felhasználása összességében 50 százalékban teljesült. A területfejlesztési célfeladatoknál a tervezett 4 milliárd 664 millió forintból mindösszesen 2,7 milliárd forint nyert felhasználást; ez több pályázat eredménytelenségét is okozta. Szeretném elmondani, hogy úgy tűnik, a kormány ezt a gyakorlatot folytatja, hiszen ebben az évben nemhogy áprilisban nyertek kiírást a pályázatok, hanem most még szeptember végéig lehet pályázni az önkormányzatoknak a területfejlesztési pénzeszközökre. Ez azt jelenti, hogy a pénzeszközök nagy részét a települési önkormányzatok nem tudják felhasználni, hiszen ők komolyan veszik a közbeszerzési eljárásra vonatkozó szabályokat.

Ugyancsak a vidékfejlesztési célfeladatok támogatására tervezett összegnek csak a 47,8 százalékát használta fel a kormány. A területfejlesztést jelentősen meghatározó és azt negatív módon meghatározó volt a programfinanszírozás körébe bevont fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználása; igen alacsony százalékos a teljesítés. Több oka volt, egy biztos: a programok előkészítésére a megalapozatlanság és a tervezés hiányossága volt a jellemző. De ne csodálkozzunk, hiszen a miniszterelnök úr, ha vidéki körútra indul, akkor egy-egy programot meghirdet, nem nézve azt, hogy milyen társadalompolitikai hatása van, egyáltalán végrehajható programokat hirdet-e meg a lakosság körében.

Tisztelt Országgyűlés! Én azt hiszem, a legképletesebben az Állami Számvevőszék jelentése tudja bizonyítani azt, hogy miért is tartottuk mi alkalmatlannak a zárszámadási törvénytervezetet általános vitára. Idézem az Állami Számvevőszék megállapítását, amelyet Balsay elnök úr úgy jellemzett, hogy velőt rázó megállapításai ezek az Állami Számvevőszéknek:

"Az adófizetőket az érdekli a legjobban, hogy a költségvetésből finanszírozott, sok esetben nem konkrétan meghatározott feladatokra mennyit költ az ország, és milyen ellenszolgáltatást kap az állampolgár. Ha a beszámolási rendszer erre nem ad választ, akkor nem teljesíti azt a követelményt, hogy elszámoltassa a közpénzekből gazdálkodókat, és számot adjon arról, hogy egyes szervezetek miként teljesítik azokat a feladatokat, amelyek végrehajtása érdekében állami, önkormányzati támogatást kapnak. Alapvető hiányosság, hogy a költségvetési rendszerből hiányzik az állami feladatok, a költségvetési szervek által elérendő célok és az elvárt eredmények meghatározása. A cél jellegű előirányzatok teljesítése a jelenlegi beszámolási rendszerben nem jelenik meg teljeskörűen. A célok és a feladatok teljesítéséről csak esetlegesen kap információt az Országgyűlés."

Nos, azt gondolom, az általános vitára való alkalmatlanságot ezek a megállapítások egyértelműen alátámasztják.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai