Készült: 2024.03.29.00:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2000.04.11.), 141. felszólalás
Felszólaló Kristyánné Aknai Erzsébet (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:24


Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KRISTYÁNNÉ AKNAI ERZSÉBET (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársaim! (Zaj.) Mivel pedagógus lévén nem szoktam hozzá, hogy ilyen zajban beszéljek, ezért adok önöknek öt másodpercet, hogy befejezzék a megkezdett mondataikat, és akkor elkezdem. (Taps az MSZP soraiból.)

Tisztelt Államtitkár Úr! A közoktatásban dolgozók helyzete már régóta megoldatlan, ezért is szól így kérdésem, ahogy szól. A jelenlegi kormány választási ígéretei ellenére nem tudta megoldani ezt a problémát, elmaradt a közoktatási reform, a Nemzeti alaptanterv romokban van, az iskolák anyagi támogatása egyre csökken, a fókuszált béremelés is inkább kuszált helyzetet teremtett. A pedagógusok bérének rendezését úgy próbálták megoldani, hogy a minőségi bérpótlékot átalakították - ez sajnos szűkítést jelentett -, és az így keletkezett forrást osztották szét. A hozzáértők számára világos, hogy a magyar közoktatás fokozatosan ettől is rosszabb helyzetbe került.

A pedagógusok illetménye 1999-ben az 1,19-os szakmai szorzó révén emelkedett. Az idei évben 8,25 százalékos a pedagógusbér-emelkedés, illetve 5 százalékos az egyéb közoktatási dolgozók béremelése. Ez tulajdonképpen stagnálást jelent, illetve ha a tervezettet meghaladó lesz az infláció, akkor még csökkenést is jelent.

A költségvetés a 8,25 százalékos béremelésből csak 5 százalékot biztosít. A hiányzó részt az önkormányzatoknak kell saját erőből kigazdálkodni helyi adóból, létszámleépítésből, úgynevezett racionalizálásból. Tudjuk, hogy a személyi jövedelemadó átengedett része csökkent az önkormányzatoknál, így igen nehéz helyzetbe kerülnek azok, akik ezt meg akarják tenni. Az alulfinanszírozott önkormányzatok ezért kénytelenek vagyonukat felélve, vagy más fontos feladattól forrást elvonva megvalósítani a törvényben előírtakat.

Az Oktatási Minisztérium az érdekvédelmi szervezetekkel középtávú bérfelzárkóztatási tárgyalásokat kezdett. A minisztérium szerint a pedagógusok átlagkeresete 2004-re 134 ezer forint lenne. A bérnövekedésért cserébe jelentősen növelni kell a pedagógusok kötelező óraszámát, és évenként 4 százalékos létszámcsökkentéssel kell számolni. (Folyamatos zaj.)

A közoktatási intézményekben nem pedagógusként dolgozó közalkalmazottak részére az előző évi költségvetés nem biztosított garantált bérnövekedést. A 2000. évi költségvetés elfogadásakor a parlament kormánypárti többsége nem vette figyelembe, hogy a (Az elnök csenget.) fenntartók...

Elnézést kérek, akkor a továbbiakban a kérdésemet teszem fel: 2002-ig mit kíván tenni a tárca a pedagógusok és a közoktatásban dolgozók helyzetének javításáért?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  141  Következő    Ülésnap adatai