Készült: 2024.03.29.07:05:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2005.11.21.), 359. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:54


Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A beterjesztett törvényjavaslat tekintettel van arra a körülményre, hogy ebben az évben alkotta meg az Országgyűlés az információszabadságról szóló törvényt, és a beterjesztett, egyébként 29 paragrafusból álló törvénymódosítás egy része az adatmegismerés körét terjeszti ki oly módon, hogy előírja a mérési, értékelési, ellenőrzési adatok honlapon való közzétételét, elősegíti a nyilvánosságot, az információkhoz való hozzáférést.

A törvényjavaslat nagyobbik részében az indítvány szövegpontosító rendelkezéseket tartalmaz, egyértelműbben fogalmazza meg azokat a feladatokat és kötelezettségeket, amelyeket a fenntartónak, illetve a közoktatási intézménynek végre kell hajtania. Ezzel álláspontom szerint jogi szempontból koherensebbé teszi a törvényt a javaslatom; elősegíti a törvény jelenleg hatályos szövege nem egységes fogalomhasználatból eredő értelmezési problémáinak feloldását és az egységes joggyakorlat kialakulását.

Természetesen ezek után felvetődhet az a jogos kérdés, hogy vajon a nyilvánosság növelése és a szöveg csiszolása, pontosítása elegendő ok-e egy törvényjavaslat benyújtásához. Természetesen nem lenne elegendő, egy körülménnyel az indoklásomat ki szeretném egészíteni.

 

(22.20)

Nevezetesen azzal, hogy már az előző évi költségvetési vitában is elhangzott a parlamentben, hogy nem helyes, ha a parlament, illetve a kormányzó többség a költségvetési törvény keretében túlterjeszkedik azon a felhatalmazáson, hogy szaktörvényeket is lehet módosítani, olyan mértékig, amilyen mértékig összefüggés van a törvénymódosítás és a költségvetés között. Természetesen lehetséges olyan értelmezés is, hogy az oktatási törvény minden módosítása valamilyen fokon összefüggésben van a költségvetéssel, ez volt tavaly a kormány indokolása, ugyanakkor január vagy február hónapban az MDF elnöke, Dávid Ibolya képviselő asszony az Alkotmánybírósághoz fordult azzal a kezdeményezéssel, hogy vizsgálja felül az Alkotmánybíróság ezt a fajta jogalkotási módot, és ha nem találja alkotmányosnak, akkor semmisítse meg az így született törvénymódosításokat.

Miután a közoktatási törvényt jelentősen érintette ez a tavalyi törvénymódosítás, s miután az MSZP-frakcióban a közoktatás felelőse vagyok, úgy döntöttem, függetlenül attól, hogy az Alkotmánybíróság igazat ad a kezdeményezésnek vagy nem, a magyar oktatási rendszert nem szabad annak a bizonytalanságnak kitenni, hogy esetleg az oktatási törvény 28-29. §-át az Alkotmánybíróság megsemmisítse, és jogbizonytalanság keletkezzék.

Átvizsgálva a Házszabályt és a jogalkotásról szóló törvényt, a beterjesztett törvényjavaslat mindenben megfelel a követelményeknek, az eredménye pedig az lesz, hogy a parlament normál eljárásban, mindenképpen vitathatatlanul szabályos eljárásban is megerősíti vagy újraalkotja azt a törvényt, amelyet egy évvel ezelőtt elfogadott, és így a beterjesztett törvényjavaslatnak különösebb hatása nem lesz a közoktatás rendszerére, ugyanakkor, amint már említettem, a jogi stabilitást biztosítja, és kiszűr egy bizonytalansági tényezőt.

Kérem az Országgyűlést, kérem önöket, vitassák meg ezt az indítványt. Miután a közoktatási törvény 29. §-a megnyílik, az önök által szükségesnek, indokoltnak tartott módosításokat el lehet végezni. Ha ilyen indítványokat beadnak, azokat szakmai szempontból át fogom vizsgálni, és ha koncepcionálisan nem térnek el attól az oktatáspolitikai irányvonaltól, amelynek én magam a híve vagyok, akkor támogatni fogom az indítványaikat.

Előre is megköszönöm pozitív hozzáállásukat. Jó munkát kívánok.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  359  Következő    Ülésnap adatai