Készült: 2024.04.19.21:12:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Hoffmann Rózsa (KDNP)
Beosztás nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOFFMANN RÓZSA nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Azzal kezdem a válaszomat, mielőtt még megerősödik bárkiben esetleg az a vélemény, hogy én egy lusta ember volnék, és azért nem tudtam elmenni a bizottsági ülésre, hogy éppen a Magyar Állandó Értekezlet oktatási, kulturális, tudományos bizottságát elnököltem, amelynek az időpontját hónapokkal ezelőtt rögzítettük. A bizottsági ülések gyorsan változó időpontjához nem tudok alkalmazkodni mindig. A helyettes államtitkár teljes joggal képviselt engem múlt héten, és nem személyes trehányság volt az oka.

Kedves Képviselő Úr! Azt kell hogy mondjam, végtelenül sajnálom, de ön is elkövette azt a hibát, mint nagyon sok, bennünket méltatlanul bíráló, nem a mi értékrendünket valló politikus vagy közéleti szakember, ugyanis a koncepcióra és bizonyos kiszivárgott hírekre alapozta a véleményét, nem pedig a múlt szombaton hivatalosan beterjesztett törvényjavaslatra. A törvényjavaslatban szó sincsen arról, amiket ön említett, sem pedagóguselbocsátásról, sem iskolabezárásról, benne van viszont az, hogy nyolc gyerek igénye esetén minden faluban létesülhet kisiskola, a felső tagozatra pedig az vonatkozik, hogy az az elvárás, hogy a tanári kar 70 százalékának legyen állandó munkaviszonya, ez pedig a minőség és a nevelés érdekében történik. Pedagóguselbocsátásról tehát és ilyesmiről nincs benne szó.

Páratlan módon egyéves előkészítés előzte meg ezt a törvényt. Önök is ismerhették a koncepciót. Ennek nagyon sok változata, hír és álhír jelent meg ezzel kapcsolatban. Tisztelettel azt kérem, hogy olvassák el a törvényjavaslat szövegét, és amennyiben abban találnak olyan kitételt, amely az ön aggályait erősíti, akkor természetesen keressen meg és egyeztessünk róla, mert mindaz a cél, amit ön megfogalmazott, a kormányzatnak is egyértelmű célja.

Az pedig, hogy ezt a törvényt a kormány visszavonja, én ugyan csak egy távoli tagja vagyok a kormánynak, mégis kellő határozottsággal állíthatom, hogy ilyen szándék nincsen, hiszen a most hatályos törvény 18,5 évvel ezelőtt született, értékrendjében egészen mást képvisel, mint amit mi képviselünk, belső koherenciája megromlott a sok-sok változtatás következtében, több mint 150-szer módosították. Éppen ez az új köznevelési törvény az, amely megteremti a lehetőségét annak, hogy az iskola visszatérjen ötezer éves hagyományához, és neveljen, hogy egy egyértelmű értékrend legyen az iskolában, hogy a Nemzeti alaptanterv tartalmi szabályozásával ismét biztosítani tudjuk a nemzeti és az egyetemes műveltség egyöntetű átadását minden gyereknek; és ami a legfontosabb, ez a sokat emlegetett háttértanulmány, amely nem része a törvénynek, nem is szerepel benne, a kormány nem is tárgyalta, csak egy háttértanulmány, de érdekes módon két számot emelnek ki belőle azok, akik ki tudja, milyen úton jutottak hozzá, és nem azt emelik ki, hogy nagyon komoly forrásbevonás is ott van ebben a háttértanulmányban, és bizony a kormány eltökélt e tekintetben.

Tessék elolvasni azt a tézisgyűjteményt, amely a kormányzati honlapon szerepel még a közoktatási törvény koncepcióját kísérve, és ennek ott van az egyik pontjában az, hogy az egyik fontos célja az új köznevelési törvénynek éppen a pedagógusok státusának, életkörülményeinek a javítása, ezért tehát minden olyan vád, amelyet a fejemre és a fejünkre olvasnak, vagy rossz olvasásból, vagy szándékos félremagyarázásból származik. Megismétlem: egy kormánynak a tervezetét a törvénytervezet, a törvényjavaslat jelzi, nem pedig itt-ott hozzácsatolt olyan dokumentumok, amelyek eshetőséget vizsgálnak és nem célokat fogalmaznak meg, mint ahogy ön itt interpretálta.

Ezért semmi okunk a törvény visszavonására, amelyet - megjegyzem - megértenek azok a pedagógusok is, akik veszik a fáradságot, hogy meghallgassák a törvényjavaslathoz fűzött észrevételeinket, kommentárjainkat. És megismétlem, szombattól ott van az Országgyűlés honlapján. Ettől kezdve nincs értelme előzetes tanulmányokra hivatkozni, a törvényszövegre, kérem szépen, hogy hivatkozzunk, és az képezze a következő hetekben a vitánk tárgyát, amennyiben lesz ilyen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai