Készült: 2024.04.26.01:15:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 298. felszólalás
Felszólaló Sneider Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:01


Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy először nagyon röviden az LMP és az MSZP módosító javaslatára reagáljak, ami az egykulcsos adórendszer megváltoztatásáról szól egy többkulcsos adórendszer irányába.

A Jobbiknak is természetesen hasonló elképzelése van Magyarországon az adórendszerről. Azt szeretnénk, hogyha egy igazságos adórendszer állna helyre a magyar gazdaságban. Bár most nem adtunk be ezzel kapcsolatos módosító javaslatot, de mindenképp, ahogy ezt tavaly megtettük, szeretném leszögezni, hogy a Jobbik jelenlegi koncepciója alapján egy háromkulcsos adórendszer jönne létre, ahol a legalacsonyabb adókulcs 12 százalékos lenne, lenne egy közbülső 20 százalékos, és egy 32 százalékos felső adókulcs, ami a havi millió forintos fizetések fölötti kereseteket adóztatná meg.

Úgy gondoljuk, hogy ez talán nem is lehetne kérdés, legalábbis Nyugat-Európában ez nem kérdés, hogy alapvető kötelessége a jobb módúaknak, hogy nagyobb arányban vegyék ki a közteherviselésből a részüket, mint azoknak, akiknek adott esetben egy kiló kenyér vagy egy liter tej megvásárlása is komoly problémát okozhat. Jelen pillanatban a két társadalmi csoport, a milliomosok vagy a milliárdosok és az egy liter tejet is meggondoló személyek ugyanolyan mértékű adóval adóznak Magyarországon, és azért ezt le kell szögezni, hogy ezt csak itt, Kelet-Közép-Európában, itt is csak néhány országban lehet megtenni, ezen a gyarmati vidéken, ahol vannak olyan kormányok, amelyek lehetővé teszik ennek az igazságtalan adórendszernek a működését.

Amiért igazából szót kértem, az a 322. ajánlási pont, amiről már Vágó Gábor képviselőtársam beszélt.

Nos, valóban mély megdöbbenéssel értesült az ember arról, hogy egy több száz vagy inkább ezer milliárdos tételt, ami eddig járulékfizetést jelentett, egyszerűen adóvá minősítünk át, és igen, valóban kedden éjjeli háromnegyed 1-kor vagy hajnali háromnegyed 1-kor kell megtárgyalnunk ezt a kis apró dolgot.

Én azért itt hozzátenném, hogy ha az előző nyolc év kormányzata ilyen adótörvényt nyújtott volna be bármelyik évben, hát állítom, hogy ez a terem felgyulladt volna, hiszen ilyen mértékű adóemelés, amiről itt szó van, nem volt, nyilvánvalóan Bokros Lajos sem tudta ezt még igazából túlszárnyalni. Ugyanakkor most azt kell tapasztalnunk, hogy a magyar emberek nagy többsége rezignáltan tudomásul veszi, fejet hajt amellett, hogy önök teljesen tönkreteszik ezt a magyar társadalmat. Néha-néha fölháborodnak, főleg a vidéki emberek.

Mielőtt rátérnék a 322. ajánlásra, még azért az ingatlanadót is hadd említsem meg, hiszen lakossági fórumokat tartok sorra, általában hétvégén, nem is egyet, és bizony igencsak slágertéma vidéken, elsősorban a falusi környezetben az ingatlanadó kérdése, ott, ahol egyébként soha nem létezett az ingatlanadó, hiszen városokban kommunális adóként ez már gyakorlatilag működött vagy a jelentős részében, de hát azért közel 3000 településen ez nem létezett eddig. Most pedig önök lehetővé teszik azt az önkormányzatok részére, hogy a vidéki, egyszerű falusi lakosságot is megadóztassák, azokat az ingatlanokat, amik adott esetben csak 1-2-3 vagy 4 millió forintot érnek, és általában idősebb vagy nyugdíjas személyek lakják.

Én úgy gondolom, hogy az a társadalmi folyamat, ami attól függetlenül elindult, hogy nem mindig érzékelik még, bár az az érzésem, hogy tavasszal nagyon sok mindent fognak már érzékelni, tovább abba az irányba fog menni, amit szerintem Püspökladány megmutatott, hiszen az egy tipikusan olyan körzet, ahol egyébként négy választás lezajlott, ahol vidéki, földművelő lakosság él, és azt tapasztaltuk ugyebár, hogy azért pár hónap alatt 23 százalékról 33 százalékra emelkedett a Jobbik támogatottsága. És hol van még a feketeleves? Eddig szinte nagyon-nagyon húsba vágó dolgokat még nem csinált az eddigi kormányzat, az igazából most következik el.

Higgyék el, hogy nemcsak arról van szó, hogy ez az ingatlanadó hergeli a magyar lakosságot, hanem arról is, hogy ha ismerjük az önkormányzati törvény tervezetét, akkor azt is ki kell jelenteni, hogy ott azért szerepel, hogy ezeknek az önkormányzatoknak, a csökkent képességű önkormányzatoknak - hogy így fogalmazzak - bevételorientáltnak kell lenni. Ezt kimondja az önkormányzati törvény. Innentől kezdve máris el lehet gondolkodni azon, hogy akkor majd ezt a 3 százalékos ingatlanadót ki kell-e vetni az önkormányzatokra, főleg, hogy a rendfenntartás is rájuk fog szorulni, rájuk fog hárulni, hogyha minden igaz, mert ez szerepel ugyebár a törvénytervezetben. Ki tudja, hogy nem fog-e a rendőrség végérvényesen kivonulni a vidéki területekről, és a helyi kis önkormányzatoknak kellene valamilyen úton-módon fenntartani a rendet?

Ezt csak azért hozom ide, mivel valamennyit aludni is kell a képviselőnek, ő is csak ember, így nem tudok reggel a polgárőrségről szóló törvénnyel kapcsolatban felszólalni, de hát azért itt le kell szögeznem, hogy miközben a rendfenntartást kötelezővé teszik az önkormányzatok számára a törvény alapján, ugyanakkor a polgárőrök mit fognak kapni cserébe. Hát egy gázsprayt és egyenruhát, és ezzel megoldódik a vidéki közbiztonság kérdésköre.

Nos, hát nyilvánvaló, a teljes káosz, illetve a teljes mellébeszélés folyik ebben az országban, itt mindenütt csak a pénzkivonásról, pénzkivonásról és pénzkivonásról szól ez a történet.

Nos, a szociális hozzájárulási adó, mint mondtam, rendkívül megdöbbentő. Vágó Gábor képviselőtársamhoz csak csatlakozni tudok abban, hogy nyilvánvalóan az eddig fizetett járulékainkért személyre szólóan kapunk nyugdíjat, illetve egészségügyi ellátást. Ugyanez adónál nem mondható el, hiszen az adó általában közszükségleteket szokott fedezni, mint adott esetben éppenséggel a rendfenntartást kellene vagy éppen az oktatást, és sorolhatnám még tovább.

A társadalombiztosítás keretében kapott ellátás általában aránylik a biztosítotti befizetésekhez. Természetesen, hogy ha ez adóvá lesz átnevezve, akkor gyakorlatilag ezt bármire lehet fordítani. Én még ezt is el tudnám fogadni egyébként, megmondom őszintén, hogyha ez nem a befizetendő nyugdíjjárulékok 70 százalékára vonatkozna, ugyanis jelen pillanatban a munkavállaló a bérének a 10 százalékát fizeti be nyugdíjjárulékként, míg a munkaadó a 24 százalékát, vagyis a 70 százalékát annak a tömegnek, amiből majd nyugdíjat kellene elméletileg kifizetni az elkövetkezendő időszakban.

(0.50)

Magyarul: az eddig befizetett nyugdíjjárulékok 70 százalékát átnevezi adóvá a kormányzat, és innentől kezdve azt csinál vele, amit akar. Magyarul: csak hogy értsék a YouTube-ot néző személyek is, ez azt jelenti, hogy nem köteles egyáltalán nyugdíjat fizetni belőle, hanem fizethet természetesen adott esetben belőle szociális segélyt, ha arról van szó; vagy szegregált telepek századik felszámolását, ugyebár, amik mindig újrateremtődnek, mert olyan a romapolitika Magyarországon, és még sorolhatnám tovább. Erre is elmehet minden megkötés nélkül ez a hatalmas összeg.

Én, legalábbis amióta itt vagyok a parlamentben, már jó párszor elmondtam, hogy a magyar társadalmat éppen hogy arra kellene rászoktatni vagy idézőjelben: "ránevelni", hogy nyugdíjtudatosan gondolkozzon. Vagyis gondoljon arra, hogy mi lesz majd akkor, amikor neki majd nyugdíjat kell kapnia. Jelen pillanatban a magyar társadalom ott áll a felmérések alapján, hogy 78 százaléka gondolja azt a mai munkavállalóknak, hogy a nyugdíjából nem fog tudni megélni. Ezután, hogy a nyugdíjának már csak a 30 százaléka van biztosítva törvényileg tulajdonképpen, a 30 százaléka, valószínűleg 98 százalékra fog felmenni ez az arány.

Senki nem lehet biztos abban, hogy a nyugdíjából bármilyen megfelelő jövedelemre is szert tehessen, ami természetesen megint csak azt fogja jelenteni, ami egyébként nagyon sok adótörvénnyel kapcsolatban már elhangzott, hogy a feketegazdaság felé fogja tolni a magyar társadalmat, megpróbál más úton-módon gondoskodni adott esetben a majdani nyugdíjáról. Ez pedig gyakorlatilag a véleményem szerint megengedhetetlen, és olyan társadalmi folyamatokat indít el, ami gyakorlatilag a teljes szétesését jelenti a társadalmunknak.

Amit itt még mindenképp el kell mondani, hogy a Jobbik folyamatosan hangoztatta, hogy a nyugdíj és a nyugdíjtudatosság tekintetében nagyon fontos lenne, hogy legyenek egyéni számlák, egyéni nyugdíjszámlák. Innentől kezdve értelmét vesztette ez is, amit egyébként - hozzá kell tennem - maga a Fidesz is jó párszor elmondott, nem egy kijelentést hallottunk már, szinte úgy tűnt, hogy átvették ezeket a gondolatokat vagy gyakorlatilag át is vették, de azért azt látni kell, hogy egyik héten ezt mondják a nyugdíjrendszerről, a másik héten már teljesen az ellenkezőjét mondják a nyugdíjrendszerről. Ez megint ezt mutatja, hiszen innentől kezdve egyéni számláról minek beszélünk, amikor maximum a várható nyugdíjnak a 30 százalékát tudnánk nevesíteni egy ilyen nyugdíjszámlán, amiből nyilvánvalóan még a tüzelőre sem tellene, nemhogy még élelmiszerre vagy ruházatra vagy bármi más egyéb közszükségleti cikkre.

Sajnos azt kell megállapítani, hogy önök a nyugdíjrendszert oly mértékben szétverik ezzel a javaslattal, mondhatnám úgy is: az utolsó szög abba a koporsóba, amit bizalomnak lehetne nevezni, amit most önök belevernek, és innentől kezdve senkinek semmilyen bizodalma nem lesz az önök rendszerében, az önök elképzeléseiben, bármiről is szóljon az, és főleg, ha nyugdíjakról szólna ez a kérdés.

Még egy gondolat. Rengeteg adónemet kívánnak bevetni, mint ahogy mondtam itt a törvényjavaslat kapcsán. A közösségi közlekedési adó a 324. ajánlási pontban jelent meg, ami ugyebár, már a vállalkozókat sújtja elsősorban; és az egyik legmegdöbbentőbb, legalábbis számomra, a vidéki ember számára, hogy a termőföldadó is felvetődött, ez is megjelent a módosító javaslatok között. Kérem szépen, legalább ezt a réteget, amire valahol mégiscsak erre alapozott a Fidesz, a vidéki magyar emberekre, legalább őket nem kellene teljesen tönkretenni. Hogy gondolják, hogy még a termőföldet is megadóztatják egy olyan környezetben, egy olyan helyzetben, amikor a multik a mezőgazdasági termelést tönkretették már ebben az országban? Nincsenek tartalékok, nem tud felállni egy új mezőgazdasági termelő rendszer, és önök még ezt a területet is meg kívánják adóztatni.

Szóval, egyszerűen az ember csak a felháborodás hangján tud szólni erről a törvénytervezetről, amit itt látunk, és bizony-bizony valóra vált az, amit mondtak közgazdászok, hogy nem is 1000 milliárd forintos megszorításról van szó a következő évben, hanem ez 1400 milliárd forintot is kitesz annak érdekében, hogy visszafizessük a magyar államadósságot. Mindent ennek vetünk alá, ennek vetjük alá az egész jövőnket, a gyerekeink jövőjét, az egész ország jövőjét. Ez az, amit nem lehet hagyni. Igenis, ha a Jobbik olyan pozícióba fog kerülni, akár egy előrehozott választáson, akár két és fél múlva, ezt az adórendszert meg fogja szüntetni, és az első dolgunk lesz már év közben, hogy az igazságos adórendszert be fogjuk vezetni.

Még az igazságos adórendszerre és az egykulcsos adórendszerre visszatérve itt körülbelül 500 milliárd forintnyi összeget toltak át az átlagos vagy alacsony keresetű személyektől a kimondottan gazdag, jómódú személyek irányába. Mi lett ennek a gazdasági haszna? Semmi. Persze aztán utána mondták, hogy mi nem is azért találtuk ki ezt, hogy gazdasági fellendülés legyen, csak olyan jókedvünkből, gyakorlatilag már ez volt a kommunikáció. Kíváncsi lennék csak egyetlenegy dologra, ami még igazából nem merült fel: vajon ebből az 500 milliárd forintból, ami a gazdagokhoz került, a milliomosokhoz, hogy így fogalmazzak, mert jelentős része, ebből körülbelül 400 milliárd a milliomosoké, abból vajon mennyien vásároltak svájci frankot? Mennyien fektettek be svájci frankba, magyarul: vitték ki a pénzt - így is fogalmazhatnánk - az országból az 500 milliárdból? Sok tíz vagy lehet, száz milliárdos összegben vásároltak, fektettek be ilyen területre, és nyilvánvalóan ez természetesen hiányzik a magyar gazdaságból, a svájci gazdaságban megtalálható ez az összeg. Köszönjük szépen az ilyen ragyogó ötleteket!

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai