Készült: 2024.03.29.02:22:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (1998.12.22.), 312. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:22


Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Lehet, hogy egy kicsit ünneprontó leszek így karácsony előtt, de anélkül, hogy most hosszabban belebocsátkoznék az odakozmált ételek körül az előző képviselőtársam által kirobbantott vitába, mégiscsak ezzel a határozati javaslattal foglalkozva, és ezt alaposan áttanulmányozva nem kevesebbet kell állítanom, mint azt, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Párt kezdeményezése a gyed ismételt bevezetésére, ellentétben a határozati javaslat bevezető mondatával, így sem az esélyegyenlőséget, sem a népesedéspolitikai célok érvényesítését nem szolgálja.

Nem szolgálja az esélyegyenlőséget, mert az anya jövedelmi helyzete alapján tesz különbséget gyermek és gyermek között. Ha megnézzük, összességében a magasabb jövedelműek pozícióját erősíti, miközben pedig - mint ahogy azt itt végigvitattuk a családtámogatásról szóló törvénnyel összefüggésben és a költségvetésben is - nincs pénz a családi pótlék emelésére, és a fix összegű gyermekgondozási segély értékőrzése is csak alig-alig valósult meg.

Ilyen körülmények között tényleg kiáltó az ellentmondás ebben a tekintetben, és az esélyegyenlőségre való hivatkozás enyhén szólva is megkérdőjelezhető.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a határozati javaslat nem szolgálja a népesedéspolitikai célokat, legalábbis erre utal az, hogy az 1984-ben egyszer már bevezetett gyermekgondozási díj intézménye sem tudta az országban feltartóztatni a demográfiai helyzet romlását. Most szeretnék attól eltekinteni, hogy az ezzel kapcsolatos adatokat vagy kutatási eredményeket hosszan ismertessem, de ez ténykérdés. Bármennyire is egy nagyvonalú és jó szándékú javaslat volt ez 1984-ben, a fennállása egy évtizede alatt sajnos ilyen értelemben ennek az intézménynek a hatékonysága nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

De ennél is nagyobb baj a konkrét határozati javaslattal kapcsolatban az, amit már az bizottsági ellenzéki előadók is hangsúlyoztak, hogy homályban marad az a feltételrendszer, amelyben ez az intézmény működne. Bizony, a bizottsági anyagokat áttanulmányozva semmilyen válasz nincs arra, hogy a részleteket illetően hogyan is alakulna a feltételrendszer. Tehát milyen maximumok, minimumok vannak, milyen időtartamról van szó, egyáltalán az egész fedezet kérdése is nagyon bizonytalan lábakon áll, mert ugyan a költségvetésben most elfogadtunk egy módosító indítványt, amely a gyermekgondozási segély rovatára terheli a jövő évi fedezetet, de nagyon jól tudjuk, hogy ez édeskevés összeg, mert pontosan egy olyan bevezetési határidőről van szó, amely már 1999-et lényegében nem terheli. Tehát itt van egy ígéret, miközben a részletek teljesen bizonytalanok, és azt sem lehet tudni, hogy a költségvetés pozíciója hogyan fog alakulni 2000-ben.

 

(23.00)

Különösen - még egyszer megismétlem - azért tartjuk aggályosnak ezt a dolgot a szocialista frakcióban, mert ugyanakkor pedig nem látjuk azt, hogy a gyermekgondozási segély, a családi pótlék pozíciója hogyan alakul.

Úgy gondoljuk, hogy tisztességesebb és becsületesebb megoldás lenne, mondjuk, a családi pótlék vagy a gyermekgondozási segély értékőrzését garantálni a törvényben, vagy mondjuk, a gyermekgondozási segély összegét a minimálbérhez közelíteni. Ezt a szocialista frakció örömmel szavazná meg.

Úgy gondoljuk, ha már egyáltalán a biztosítási rendszerben gondolkodunk és ha a családi pótlék, a gyes emelésére elég pénz jutna és még valamit akar csinálni a kormány, bár hozzáteszem, ezt nem túl sok ország csinálja a világon, talán egy kezemen meg tudom számolni azt, hogy Európában hány olyan ország van - de hozzáteszem, a magyar bruttó hazai össztermék többszörösét állítják elő azok az országok, amelyekről szó van -, ahol valamiféle nagyobb vonalú ilyen intézmény működik, de ott is csak rövid ideig, mert ilyen európai országot nem ismerek, hogy a gyermek kétéves koráig jövedelemarányos támogatás van, Svédországban van a gyermek egyéves koráig ilyen támogatás, Franciaországban a gyerek három és fél hónapos koráig van ilyen jövedelemarányos támogatás. De még egyszer mondom, ha már biztosítási rendszerről van szó, akkor talán még a terhességi-gyermekágyi segély intézményét lehetne esetleg egy kicsit kitolni, de azt is csak akkor, ha az egészség- és nyugdíjbiztosítást nem terhelné ennyi feszültség, és már az előbb mondott egyéb alapfeltételeken túl vagyunk, de azt gondolom, hogy sajnos egyelőre nem tart itt az ország fejlettsége, és hozzáteszem azt is, hogy ilyen körülmények között is sajnos alapvető ügyekre nem sikerült az 1999. évi költségvetésben pénzt találni.

Tehát tulajdonképpen erről a javaslatról lényegében nem is lehet tudni, hogy mit akar, mert a kormányprogramban is szereplő tervet erősít meg ez az országgyűlési határozat - ha egyszer a kormányprogramot a kormánytöbbség már elfogadta, akkor nem tudom, miért kell még külön egy országgyűlési határozatot is hozni rá. De lényegében a legnagyobb problémánk az egésszel az, hogy úgy tesz egy nagyvonalú ígéretet a középrétegek erősítése érdekében, a középrétegek iránti bizalom növelése érdekében, hogy közben hagyja a családpolitika leszakadni a peremhelyzetben lévő csoportokat; mert megint nem szeretném hosszan idézni a költségvetést, hogy mi mindenre nincs elégséges pénz, hogy reálértékben sem javulnak szociális és családügyi tárca előirányzatai, hogy a családi pótlék emelését nem sikerült elérni és így tovább.

Sajnos az a gond tehát ezzel a javaslattal, hogy 1999-ben ilyen ígéretekre - úgy tűnik - van mód, miközben sajnálatos módon a leszakadó családok feltételeinek javítására nincs lehetőség, és ha az önkormányzatok meg akarnák ezt tenni, az ő rendelkezésükre álló eszközök is rendkívül szerények, szegényesek. Ebben az összefüggésben tartjuk tehát rendkívül aggályosnak ezt az országgyűlési határozati javaslatot, amelyet képviselőtársaim előterjesztettek, és ezért ebben a formában a szocialista frakció ezt semmilyen módon nem tudja támogatni.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)




Felszólalások:  Előző  312  Következő    Ülésnap adatai