Készült: 2024.03.29.06:47:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (1998.10.20.), 34. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:22


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az adózás rendjéről szóló 1990. évi XCI. számú törvény módosításához benyújtott törvényjavaslat olyan változtatásokat tartalmaz, amelyek összhangban állnak a kormányprogramban elfogadott és 2000-től bevezetésre kerülő adóreformmal.

Mi az, ami szükségessé és indokolttá teszi az adóreformot? Az előző, MSZP-SZDSZ alkotta kormány által folytatott adópolitikának köszönhetően a magyar munkaadók és munkavállalók által fizetett járulékok és ezenkívül az adók mértéke is Európában a legmagasabbak közé tartoztak. A fokozott elvonások a vállalkozásokat adó- és teljesítmény-visszatartásra ösztönözték, ösztönzik, és a fekete- és szürkegazdaság felé szorítják a gazdaság szereplőit. Ennek egyenes következménye, hogy nem keletkezik elegendő bevétel a polgárokat szolgáló állam kiadásainak fedezetére. Adóreformra, adó- és járulékcsökkentésre van szükség a vállalkozásokat és a jövedelmeket sújtó adónemeknél. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a helyesen végrehajtott adócsökkentéssel növelhetőek az állam bevételei. Ésszerű mértékű adó mellett nem érdemes energiát és időt pazarolni a jövedelem eltitkolására.

A fekete- és szürkegazdaság tetemes mértéke rendkívüli módon torzítja a jövedelmi viszonyokat. Nagyságrendje jelentős, egyes becslések szerint itt termelik a nemzeti össztermék 30-40 százalékát. Veszélyessége nem csupán abban rejlik, hogy nem folyik be utána adó, és ezáltal az állam komoly bevételektől esik el, hanem abban is, hogy eltorzítja az ágazatok, vállalkozások közötti jövedelmezőség arányait. Ebben a helyzetben ugyanis azok a tevékenységek válnak jövedelmezővé, amelyek a szürke- és feketezónában tudnak tevékenykedni, és nem azok, amelyek nemzetgazdasági szempontból fontos, piacképes árukat, szolgáltatásokat, állítanak elő, illetve ilyeneket folytatnak.

 

(10.40)

 

A feketegazdaság napjainkban is erőteljesen fékezi a piaci önszabályozó mechanizmusok érvényre jutását. A feketegazdaság közterheket nem viselő termékei, szolgáltatásai gazdasági ágazatok ellehetetlenüléséhez vezethetnek.

Álláspontunk szerint keményen és határozottan kell fellépni a feketegazdaság és a korrupció ellen. Mérete és folyamatos térnyerése miatt a korrupció és az azzal gyakran összefonódó gazdasági bűnözés mára az egyik legfontosabb törvénytelen vagyonátcsoportosító jelenséggé vált. A túlszámlázások, valamint a fiktív pályáztatások egyik következménye a magasabb adó- és közteher.

Természetesen különbséget kell tennünk a korrupcióval, adócsalással meggazdagodott maffiagazdaság szereplői és a számlát vagy nyugtát nem adó kisiparos, kiskereskedő között. Véleményünk szerint keményen és határozottan, ha kell, a bűnüldözés eszközeivel is a feketegazdaság és a korrupció ellen kell küzdeni. De a szürkegazdaságban, illetve a szürkegazdaság visszaszorításában elsősorban a gazdálkodás feltételeinek javítása és kedvező adópolitika megteremtése lehet eredményes eszköz.

Az adó- és járulékcsökkentés mellett egyszerűsíteni kell az adózással kapcsolatos eljárási szabályokat, az adózókat terhelő adminisztrációs kötelezettségeket is. Meg kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy az adóhivatalok újabb és újabb okiratokat követeljenek meg, és saját állásfoglalásaik kiadásaival, amelyek esetenként, megyénként mások és mások, tovább nehezítsék az egységes jogszabály-értelmezést. Az adóhivatal döntéseiről közérthetően és mindenki számára hozzáférhetően kell tájékoztatni a polgárokat.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt frakciójának az a véleménye, hogy a közteherviselés csak akkor igazságos, ha az adójogszabályok egyértelműek, ha az adóellenőrzés egyenlő mércével mér, ha nem a drákói szigor jellemzi a kisemberekkel és a kisvállalkozókkal szemben az eljárást, miközben cinkosan összekacsint, és túlságosan elnéző a vagyonosokkal, a tehetősekkel szemben. Akkor beszélhetünk közteherviselésről, ha az adóhivatal képes érvényt szerezni mindenkivel szemben a törvényeknek, és az adóbehajtás során eredményesen jár el.

Tisztelt Képviselőtársaim! A benyújtott törvényjavaslat elfogadásával, úgy véljük, újabb lépést teszünk a kormányprogram megvalósításáért. Reméljük, megvalósul az a cél, hogy az adóhivatal mindenkivel szemben egységesen járjon el, és azonos mércével mérjen, megvalósul az a cél, hogy adóbevételek befolynak az azt megillető állami költségvetésbe.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai