Készült: 2024.03.28.09:57:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 202. felszólalás
Felszólaló Dr. Bogár László
Beosztás a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:27


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOGÁR LÁSZLÓ, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először néhány szót szólnék a tényekről. Az ÁPV Rt. a Tisza Bútoripari Rt. részvényeinek tulajdonjogát 1995. november 2-án kötött részvénycsere-szerződéssel ruházta át a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bank Rt.-re a Pénzintézeti Központ Rt. részvényeinek tulajdonjoga ellenében. A részvénycsere-szerződés nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az MBFB Rt. továbbértékesítse a Bútoripari Rt.-t, de annak a szerződéskötéstől számított két éven belüli megtörténte esetére elővásárlási jogot kötött ki az ÁPV Rt. részére. A szerződés egyébként kötelezettséget tartalmazott az új tulajdonos részére, többek között a dolgozói részvénykibocsátásra, valamint a dolgozók továbbfoglalkoztatására vonatkozóan is. A kötelezettségek megszegése, nemteljesítése esetére szigorú szankciókat helyezett kilátásba. A fentiek értelmében tehát nem történt szerződésszegés azzal, hogy az MBFB Rt. a Tisza Bútoripari Rt.-t 1997 végén továbbértékesítette.

Az interpellációban jelzett privatizációs visszaélésekre vizsgálatunk szerint sem a szerződéskötés körülményeiből, sem annak konkrét tartalmából, sem pedig a teljesítési körülményekből nem lehet alapos indokkal következtetni. Az állami rendelkezési jog köréből történő kikerülés ténye azonban azt is jelenti, hogy az rt. gazdálkodásában ezt követően állami intézkedésekkel beavatkozni jogszerűen már nem lehet. Ugyanakkor a kisebbségi tulajdonosok részére a Gt. szigorú és széles körben szabályozott kisebbségvédelmi rendelkezései megfelelő jogi védelmet biztosítanak a többségi tulajdonos esetleges gazdálkodást veszélyeztető intézkedései esetére.

Összegezve tehát, az interpellációban feltett lényegi kérdésekre vonatkozóan azt kell mondanom, hogy a Tisza Bútoripari Rt. egyrészt ma már nem tartozik az állami tulajdon körébe, és ezért közvetlen állami intézkedésre a társaság gazdálkodását illetően lehetőség nincs; másrészt az állami tulajdonból való kikerülésével kapcsolatos, ön által említett privatizációs visszaélésekre utaló körülmény konkrétan nem állapítható meg. A többségi tulajdonosnak a társaság létét, gazdálkodását sértő intézkedésével kapcsolatban - mint említettem - a kisebbségi tulajdonosok a Gt. szabályai szerint kérhetnek jogorvoslatot.

Az interpellációban ön által jelzett összefüggések azonban arra utalnak, hogy szükségesnek látszik egy alaposabb vizsgálat elvégzése is. A rendelkezésünkre álló rövid idő alatt - hiszen ön február végén nyújtotta be ezt az interpellációt - természetesen erre nem volt lehetőség, de azt gondolom, hogy egy ilyen alapos vizsgálat kezdeményezésére mindenféleképpen szükség lesz. Azt tudom ígérni a képviselő úrnak, hogy ennek a részletesebb vizsgálatnak az eredményeiről önt haladéktalanul tájékoztatni fogom.

Köszönöm, és kérem válaszom elfogadását. (Taps a Fidesz és a Független Kisgazdapárt soraiban.)




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai