Készült: 2024.03.28.20:50:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (1999.03.23.), 200. felszólalás
Felszólaló Vincze László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:22


Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Várhatnak-e még jobb jövőre a csongrádi Tisza Bútoripari Rt. dolgozói? Tisztelt Államtitkár Úr! A munkavállalók panaszaiból a privatizációs visszaélés ténye többször is felvetődik, az érintettek nagyon kevés információval rendelkeznek a történtekről. A 714 milliós jegyzett tőkéjű Tisza Bútoripari Vállalat átalakult államiból 1992. július 1-jén, az MRP-MBO pályázatot követően, 180 millió forintos vételárért 1995-ben a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bank tulajdonába került. Az első pályázatot, ami ennél sokkal jobb volt, az ÁVÜ azzal az indokolással utasította el, hogy az ajánlat a Tisza Rt. piaci értéke alatt van, ugyanakkor versenytárs híján a Tisza Rt. valós piaci értéke nem állapítható meg. A munkavállalóktól így az utolsó esélyt is elvették, hogy a saját munkájukkal létrehozott vagyont működtethessék.

A csongrádi Tisza Rt. két évig volt az akkori kormánykörökhöz közel álló pénzügyi befektető tulajdonában, amikor 1997 szeptemberében váratlanul - feltehetően vagyonátmentési céllal, technikai okból - a Bankár Kft. tulajdonába került, amely akkor arról nyilatkozott a sajtóban, hogy a megszerzett céggel hosszabb távú céljai vannak. A Bankár Kft. egy hónapig volt tulajdonos. Bizonyára annak is van jelentősége, hogy a budapesti Céh Amerikai-Magyar Kft.-nek - azóta már nem "Amerikai" - a többségi tulajdonos szerint is még a Magyar Fejlesztési Bank ajánlotta fel a Tisza Rt.-t megvételre.

A Céh Kft. és a Bankár Kft. adásvételi ügyletét az azóta elhíresült Postabank Rt. finanszírozta. Valószínűleg nem véletlen, hogy a Céh Kft., így a Tisza Rt. többségi tulajdonosa, valamint a Céh Kft.-n keresztül jelentős vagyoni hányadhoz jutottak köre, valamint a felügyelőbizottság prominens személyei szorosan kötődtek az akkori legnagyobb kormánypárt köreihez. Vizsgálat tárgya lehetne, hogy ez a hitel mennyiben járult hozzá a Postabank veszteségeihez; a pénzintézeti és politikai érdekcsoportok összefonódása lehetővé tette-e, hogy ezek a körök a szinte ingyen megszerzett állami vagyont, állami tulajdont saját hasznukra kamatoztassák.

Eközben az európai hírű konyhabútorokat előállító cég helyzete válságossá vált, közel négyszáz dolgozó sorsa lehet bizonytalan, veszélybe kerülhet megélhetésük. A veszteség a súlyos szakmai melléfogások mellett a sokszor furcsa tulajdonosi vagyonkivéteknek is köszönhető. A tulajdonos a Céh Kft.-től felesleges vagyontárgyak megvásárlására, ismeretlen kondíciókkal a Céh Kft. által szerződött tenderek beszállítói szerepére kényszeríti a Tisza Rt.-t. Ingatlaneladásokból és más, csak szűk körben emlegetett csatornákon keresztül súlyok milliók vándorolhatnak el a társaságtól, és annak töredéke sem jut el az eredményességen keresztül a munkavállalókhoz.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem, hogy milyen intézkedésekre lát lehetőséget a dolgozók és a nemzeti vagyon védelmében. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)




Felszólalások:  Előző  200  Következő    Ülésnap adatai