Készült: 2024.04.19.21:06:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2000.03.02.), 154. felszólalás
Felszólaló Vancsik Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:45


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VANCSIK ZOLTÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Eljutottunk... (Észreveszi, hogy a mikrofonját nem csíptette fel. - Tóth István: Milyen esetlen!) Ránéztem Kosztolányira, és kibicsaklott a tekintetem. (Derültség az MSZP soraiban.) Bocsánat! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Eljutottunk ennek a bizottsági jelentésnek és határozatnak a tárgyalásához, azonban némi kis időrendet szeretnék felvázolni, hogy mi is történt.

1998. VIII. hó 25-én egy pártgyűlésen Orbán Viktor miniszterelnök azt találta mondani, amit mindannyian ismerünk, hogy az előző kormány idején törvénytelenül, titkosan, közpénzen megfigyeltek Fidesz-politikusokat és családtagjaikat, mintegy 27 személyt. Tulajdonképpen arról volt szó, hogy volt egy ügy, a Simicska-ügy, ami nagyon pörgött a sajtóban, és ezt kellett volna valamilyen módon ellensúlyozni. Orbán Viktor úr ennek úgy adott helyt, hogy elmondta ezt a bombasztikus beszédét. Tulajdonképpen miért volt erre szükség, ki a csuda ez a Simicska? Miután Kosztolányi úr - nem hallotta az elnök úr, csak azért mondom, hogy el ne vegye már tőlem a szót - egészen Rákosi Mátyásig ment vissza az előbbi beszédében, én egyelőre csak Simicskáig szeretnék visszamenni. (Derültség az SZDSZ soraiban.)

 

(A jegyzői széket Kocsi László helyén
dr. Világosi Gábor foglalja el.)

 

El kell mondjam, hogy a Fidesz egyik alapító tagja a következőket mondta: "Igen, én, az alapító atyák egyike, dr. Simicska Lajos és Tóth Béla miatt hagytam el a pártot, ugyanis nem szeretem őket. Nagyon nem. Dr. Simicska körül egyre több volt a fegyveres őr. S lassan kezdtünk úgy kinézni, mint valami kokainbáró rezidenciája Kolumbia-alsón.

 

 

(14.50)

 

Meg a titok is egyre több lett, s a titkok számának emelkedésével párhuzamosan sűrűsödtek a fontos arcú fószerek, akikkel nem lehetett emberi szavakat váltani nőkről, kajáról, piáról. Ma a Fideszen belül Orbán Viktor elnöknek, Kövér László alelnöknek és esetleg Simicska Lajos, a párt gazdasági igazgatójának akarata ellenére nem születhet nagyobb horderejű döntés."

Nyilván kényelmetlen volt már a Fidesz számára, ezért kapóra jött egy olyan jelentés, ami igencsak fölbőszíthette a miniszterelnököt. Miért? Ez az ominózus jelentés a Cégtár 2000-ben a következőket tartalmazza; ha megengedi, egy részt fölolvasok a címlistából. Azt mondja, hogy - csak találomra egyet kiválasztok, például: Orbán. "Orbán Viktor egyedül a Századvég, ma Centum Kft.-ben volt ügyvezető és tulajdonos. A kft. azért óriási jelentőségű, mert mint látni fogjuk, innen indult el Orbán Viktor, Fidesz, gazdaságszervező munkája. Érdekes módon Kövér János dr. és Kövér Szilárd is tagjai az aranycsapatnak. Orbán Győző, ifjú és idősebb; Orbán Viktorral, a Századvég Kft.-vel az üzleti kapcsolódást a Századvég Kft. volt tulajdonosa, Schlecht Csaba teremti meg. A Dolomit, a Gánt-Kő, a Zala-Tőzeg Kft.-k a bányahasznosításra szerveződnek. Az üzlet gondolata óriási. A nem látható bányavagyon, az alig ismert Gánt, ahol a bánya fekszik, lehetőséget teremt akár több milliárd forint mozgósítására is. A szükséges források, az értékesítéshez nélkülözhetetlen kapcsolatok adottak. Csider László nem kisebb gazdasági hatalmat, mint a Dunaholding pénzügyi erejét és kapcsolatrendszerét biztosítja. Török Zsuzsa mint FEB-tag, a Dunaholding Részvénytársaságon keresztül erősíti a Csider-féle kapcsolatokat. A család a tulajdonlást közösen gyakorolja, de ifjú Orbán Győző a fő tulajdonos. Jellemző, hogy a cég telephelye az Orbán család lakcímei, már megkezdték a Győrbe menekítést, lehet hogy Orbán Viktor ezért szeret Győrben szerepelni." És így tovább, és így tovább.

Ez nyilvánvalóan zavarta a miniszterelnököt, és gondolom, miután ezt olvasta, elsötétülhetett a tekintete, és mérgében előjött ezzel a dologgal. Voltak természetesen kontrások a csapatban vagy még szólisták. Ilyen volt például Deutsch Tamás, aki idézett ebből a dokumentumból, a rá vonatkozó részt, sőt ő azt is elkottyantotta, hogy saját dossziéja van. Kövér László azonban józan ember, érezte a bajt, érzi, hogy valami nem stimmel, közli, hogy oké, vannak ezek a dokumentumok, de még majd további dokumentumok is vannak, amelyeket meg kell vizsgálni. Mindjárt egy javaslatot is tesz egy vizsgálóbizottság létrehozására ő is. Tulajdonképpen miért kell ez a vizsgálóbizottság? Hát ő észreveszi azt a bizonyos dakota lovat, hogy döglött, és nem lehet rajta lovagolni.

Az adatok nyilvánosak. Kreálni kellene talán valami mást. Kövér László úgy tett, mintha még soha nem találkozott volna hasonló iratokkal, pedig négy éve, '94 októberében titkos dokumentum jelent meg a Népszavában. A napilap összefoglaló adatokkal illusztrálja azt a tényfeltáró cikket, amely a Fidesz-közeli cégekről szól. Éppen akkor, mikor Wachsler Tamás elhíresült levelében a következőt mondja a Fidesz-kongresszusnak: "A Fideszen belül a szervezet pénzügyeit, különösen ami a vagyongazdálkodást illeti, sűrű homály fedi. Lassan egy év óta minden reggel félve nyitjuk ki a napilapokat, nem tudva, mikor jelenik meg egy újabb dehonesztáló írás a Fidesz vagy a Fideszhez kötődő személyek vélt vagy valós sötét pénzügyeiről. A gazdasági ügyekkel nem csak önmagukban van baj. Az igazi baj az, hogy a gazdasági emberek önálló politikai és közvélemény-formáló erővé avanzsáltak. Ennek hatása a kívülről és belülről érkezett visszajelzések alapján rendkívül negatív. A Fidesznek sikerült fából vaskarikát csinálni, és gyakorlatilag saját pénzünkből felépíteni azokat a vállalkozókat, akiktől aztán teljesen függővé válunk." Komoly szavak!

Mindenesetre Kövér László tudja, hogy baj van, megpróbálnak a fiúk lázasan igazoló jelentések után kutakodni, valamit kitalálni. A bizottság létrehozását nem fújhatják le, ezt '98. XI. hó 23-án létrehozza a parlament, de élnek azzal a mindannyiunk által ismert trükkel, hogy nem töltik fel nevekkel, így a bizottság de jure létrejött, de facto azonban nem tud működni még kilenc hónapig; annyi időre van szükség ahhoz, hogy valamilyen dokumentumokat megtaláljanak, össze tudjanak hozni.

Demeter Ervin, aki államtitkár lett a titkosszolgálatoknál, szorgos ember, van alkalmam ismerni még az olajgate-bizottságból. Azt hittem, hogy ilyen bizottsági elnök nem terem még a Földön - hát palánta sem lehet ahhoz képest, amit mi kaptunk. (Derültség az MSZP és az SZDSZ soraiban.) Demeter Ervin épp a Pinpointot vizsgálja a hivatalából adódóan, és rájön arra, hogy a Pinpointnál nincs minden rendben. Bizonyos szabályok nem készültek még el, az előző miniszter előtt - ugye, későn született a nemzetbiztonsági törvény - egy csomó feladat volt, hogy milyen belső szabályokat, milyen kiegészítéseket, rendeleteket és utasításokat kell hoznia; nem készültek el még ezek a dolgok. Ráadásul észrevette azt is, hogy itt bizony a tisztek fizetéskiegészítés kapcsán maszekolnak. Tehát a dolog úgy nézett ki, hogy nem teljesen rendben lévő, rávetette magát, tett egy ötletet, hogy talán itt találunk valamit; és akkor ez még úgy is felfogható, hogy állami cég, hiszen a Pinpoint egyik tulajdonosa a titkosszolgálat - így kapcsolódik ez a Pinpointhoz, hogy világosan beszéljek.

A kutakodás közben talált egy jegyzőkönyvet, illetve kettőt - a miniszterelnök által benyújtott négy irományból kettő akkor már megvan -, amiben egy tiszt azon panaszkodik, hogy ő nagyon jó nemzetbiztonsági tiszt, de őt kihagyták a maszekolásból és kevés a fizetése, éppen ezért szeretne ő is ebbe a csapatba bemenni, de ezek a fránya főnökök ezt nem engedik. Nikolitsék kivizsgálják az ügyet, a Somogyi-Nikolits páros, és meg is szüntetik tulajdonképpen ezeket a titkosszolgálattól kapott feladatokat a Pinpoint részére, és elül ez az egész dolog, nem működik.

Demeter azonban nem egy akármilyen ember, ha egyszer ráveti magát valamire, akkor ott kapar. Össze is kapar egy jelentést, amelynek van azonban egy mondata, ami elkerülhette a miniszterelnök úr figyelmét - Kosztolányi úr nyilván nem olvasta, a többiekről meg ugyan már miért feltételezném, hogy olvasták. Ebben az van, hogy nem bizonyítható a Pinpoint részvétele a Fidesz-politikusok és családtagjainak megfigyelésében. Ezt a jelenlegi államtitkár írja le egy anyagban, tehát teljesen világos, hogy amit Orbán Viktor kijelentett, arra dokumentumok - működés, megfigyelés és így tovább, és így tovább - nincsenek a Pinpointnál. Van más dolog, de erre majd a következő hozzászólásomban visszatérek.

És akkor jön valami: egy magánnyomozó. Egy magánnyomozó, akivel a következő hozzászólásomat szeretném kezdeni. El fogom mondani, hogy milyen veszélyes, ha egy magánnyomozónak családi kapcsolatai is vannak.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai