Készült: 2024.04.26.00:31:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2017.05.30.), 22. felszólalás
Felszólaló Pogácsás Tibor (Fidesz)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Természetes igénye a polgároknak az, hogy mindazoknak, akik a közpénzek fölött döntéseket hozhatnak, a vagyongyarapodása, a vagyoni helyzetük átlátható és tiszta legyen. Éppen ezért a politikusoknak, parlamenti képviselőknek, kormánytagoknak, önkormányzati képviselőknek, polgármestereknek, de bizonyos körben a köztisztviselőknek is kötelezettségük, hogy rendre vagyonnyilatkozatot tegyenek; természetesen a kettő nem azonos.

A politikusok vagyonnyilatkozatának a kialakítása, ez a rendszer, amely Magyarországon működik, elismerten Európában az egyik legszigorúbb vagyonnyilatkozati rendszer. Jól átlátható, nyomon követhető, de nyilvánvalóan az izgalmas kérdés mindig az, hogy a vagyonnyilatkozatot kitöltő mennyiben ragaszkodik a valósághoz, és mennyiben ad tájékoztatást a saját vagyoni helyzetéről.

A helyi önkormányzatokról szóló 2011. évi törvény kimondja, hogy a polgármesterre is alkalmazni kell az önkormányzati képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozat-tételi, összeférhetetlenségi és méltatlansági szabályokat. Az önkormányzati képviselő és a polgármester is a megválasztását követően, majd minden év január 1-jén, illetve az 1-jétől számított 30 napon belül vagyonnyilatkozatot köteles tenni. Saját vagyonnyilatkozatához csatolnia kell a vele együtt élő házastárs, élettárs, valamint a vele együtt élő gyermekeinek a vagyonnyilatkozatát is.

A vagyonnyilatkozat-tételének elmulasztása esetén annak benyújtásáig nem gyakorolhatja a képviselői vagy a polgármesteri tisztségéből adódó jogokat, és természetesen juttatást sem kaphat erre az időszakra. A vagyonnyilatkozatot az önkormányzatok esetében a szervezeti és működési szabályzatban az erre kijelölt vagyonnyilatkozat-vizsgáló bizottság tartja nyilván és ellenőrzi. Az önkormányzati képviselő, polgármester vagyonnyilatkozata az ellenőrzéshez szolgáltatott azonosító adatok kivételével közérdekből nyilvános, tehát mindenki beletekinthet. A családtagok vagyonnyilatkozatát pedig szükség esetén, illetve ha erre kérés érkezik, a vagyonnyilatkozat-vizsgáló bizottság tagjai tekinthetik meg a vizsgálat céljából. Lényeges kiemelni, hogy vagyonnyilatkozati vizsgálatot bárki kezdeményezhet.

Az, hogy egy önkormányzat képviselői hogyan döntenek a vagyonnyilatkozat vizsgálatáról, az nyilván az ő politikai felelősségük. Jelen esetben én úgy gondolom, hogy a Botka Lászlót támogató önkormányzati többség Botka László ellen dolgozott, hiszen megakadályozták azt, hogy Botka László tisztázhassa azt a helyzetet, amely őt körülveszi.

A kerítéssel, a határvédelemmel, a határzárral kapcsolatos felvetésével kapcsolatban, tisztelt képviselő úr, azt gondolom, hogy mindenki, aki Magyarországon él és látja az ország helyzetét, látja azt a helyzetet, amelyet a migrációs nyomás ebben a térségben okoz, az tisztában van azzal, hogy a Magyarországon élő emberek egyértelműen azt akarják, hogy az országot megvédjük, hogy az országon keresztül csak érvényes úti okmányokkal, csak jogszerűen lehessen átutazni, az országba csak jogszerűen lehessen beutazni.

Illetve nyilvánvalóan mindannyian egyetértünk abban, hogy azokat, akiket üldöznek, akiknek olyan élethelyzetük van, amely miatt el kell hagynia a hazáját, a hazájához, a szülőföldjéhez eső legközelebbi biztonságos országban, helyen kell segíteni, hogy átvészelje azt az időszakot, amíg visszatérhet saját szülőföldjére, saját házába.

Nem hiszem azt, hogy ma Magyarországon azzal érdemben lehet politizálni, érdemben előre lehet jutni, ha valaki Magyarország biztonságát veszélyeztető módon a határvédelmet, a kerítést, a jogi határzárat próbálja lebontani.

Nyilvánvaló, hogy ezzel olyan érdekeket szolgál, ami nem Magyarország érdeke, hanem ezzel valamilyen külső megrendelő, valami külső érdek szolgálatába áll. Biztos vagyok abban, hogy a magyar választópolgárok pontosan tudják, hogy mi az érdekük. Nyilvánvalóan figyelemmel kísérik azt, hogy azok, akik a választáson megmérettetik magukat, mind a vagyonnyilatkozatuk tekintetében, mind a saját családjukban, mind a saját környezetükben megfelelő életvitelt élnek, és a politikájukkal az országot, a magyar nemzetet szolgálják.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai