Készült: 2024.04.25.05:32:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2017.10.17.), 68. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:06


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ, a Jobbik képvi­selő­cso­portja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Ezt a tör­vény­javaslatot a Jobbik Magyarországért Mozgalom támogatni fogja, minekutána valójában csak kü­lön­böző törvényeknek a csinosítgatásáról van szó, és át kell nevezni a döntőbizottságot értelemszerűen a törvényeknek megfelelően. De ha már az előttem szóló képviselőtársam olyan szépen és olyan hosszan beszélt a közigazgatás megreformálásának a sike­res­ségéről, ami egy 2010 óta tartó rendkívül összetett folyamat, nem tudom megállni, hogy egy-két gon­dolattal ehhez a sikerhez egy-két megjegyzést ne tegyek.

Először is úgy gondolom, erősen vitatható az, hogy azokat a személyeket, akiket a korábbiakban köztisztviselőknek neveztünk és akik a közhatalmat gyakorolták különböző költségvetési intéz­mények­ben mint hivatalnokok, az Orbán-kormányzat vala­milyen kifürkészhetetlen oknál fogva vagy nehezen igazolható oknál fogva elkezdte megosztani, és kormánytisztviselőket, állami tisztviselőket csinált belőlük. Tehát most már ez a köztisztviselői kar összességében három részre oszlik ezáltal. Ennek a szakmai alátámasztottságával is nekünk gondunk van, de még azzal, ami az életpályamodelljüket érinti. Itt az előbb Demeter Zoltán képviselőtársunk hosszan és rendkívül szívhez szólóan beszélt arról, hogy milyen alázattal kell dolgozni a közszolgálatban állóknak, az államgépezet felé milyen alázatot kell mutatniuk.

Azt gondolom, hogy egyrészt a nemzetük felé kell hűséget, valamint a törvények betartása felé kötelezettséget kell nekik mutatni; legalábbis ez a legalapvetőbb hozzáállás. Én az alázatot zárójelbe tenném, mert maximum a törvényekkel szemben lehet ezt az alázatot gyakorolni és nem pedig az állam­gépezet, az állampárt különböző tisztség­vi­selőivel szemben. De ha már életpályamodell, azért azt már ne felejtsük el, tisztelt képviselőtársaim, hogy 2008-ban a Gyurcsány-kormány kötötte meg azt a bizonyos rendkívül megalázó IMF-paktumot, amiben rögzítették, egyben kőbe vésték a 38 650 forintnyi köztisztviselői illetményalapot, amin mind a mai napig az Orbán-kormány nem tud, nem akar változtatni. Tehát ezért életpályáról semmiképpen nem beszélhetünk, hiszen lassacskán azt kell mondjuk, hogy a minimális juttatás, amit önök garantált bérminimumként adnak, az egész életükre vonatkozóan kiterjed a köztisztviselőknek.

(A jegyzői széket Földi László foglalja el.)

Egyes ügykezelők azzal a fantasztikus perspektívával kezdhetik el a munkájukat, hogy ha középfokú végzettségűek, 18 éves korukban belépnek az állam szolgálatába, és ezt a munkát folytatják negyven éven keresztül, ugyanazt a pénzt fogják kapni, amikor nyugdíjba mennek ‑ ez az egyik.

(13.20)

A másik pedig az, nem tudom, hogy az a mondás önök felé mennyire ismert, hogy az ígéret szép szó, ha betartják, úgy jó. Az állami tisztviselőknek, amikor őket önök a járási hivataloknál kinevezték, akkor egyben azt az ígéretet is tették, hogy ez nemcsak a járási hivatalokra fog vonatkozni, de még a megyei kormányhivatalokban dolgozókra is. Ugyanis valóban, 2017. január 1-jétől most már a megyei kormányhivatalokban dolgozókat is állami tisztviselőknek hívjuk. Csak a probléma az, hogy a hozzá való bérezést önök egy salátatörvény nagyon sokadik paragrafusába ‑ ott is elrejtve ‑ beletették, hogy nem 2018. január 1-jétől fogják megkapni, hanem 2019. január 1-jétől. Ha megkapják. Mert ugye, amit eddig egyszer már el lehetett halasztani, azt el lehet akárhányszor is halasztani.

Én azt gondolom, hogy ez egy rendkívül sunyi és cinikus hozzáállás volt az Orbán-kormány részéről. Ez aztán az életpályamodell, ugye, tisztelt képviselőtársaim, hogy beígérünk valamit, és utána anélkül, hogy egyeztetnénk a szakmai fórumokkal, az érdekképviseleti szervekkel, egy tollvonással elvonjuk! Tulajdonképpen miért is? Most néztem meg a STADAT-táblákat, hány emberről beszélhetünk? Huszonpárezerről beszélhetünk. Az egész fizetésemelés, amit önöknek oda kéne adni ezeknek az embereknek, körülbelül maximum 30 milliárd forint. Lássuk csak, miből lehetne ezt megvalósítani! Jó? Na, nézzük! Hát akkor, például a propagandaminisztériumot szüntessük meg, mindjárt megvan nekik a fedezet. De ha a propagandatévének a közszolgálati hozzájárulását csökkentenénk, akkor is meglenne. Ha a Pénzügyminisztérium épületének a felújítását elhalasztanánk, akkor is meglenne, a Liget Budapest projektből is lehetne fedezetet találni. A taokedvezményekből is lehetne fedezetet találni, az Eximbank kistafírozásából is lehetne fedezetet találni. Vagy például jövőre 65 milliárd forintot fogunk stadionépítésre szánni, na, abból is át lehetne csoportosítani. Vagy, hogy a Miniszterelnökséghez visszatérjek: esetleg a Miniszterelnökség Várba költözésére nem kéne szobánként 4 milliárd forintot szánni, és mindjárt meglenne a fedezet a megyei kormányhivatalok tisztviselőinek a fizetésemelésére.

Szóval, ha valamilyen törvényt majd módosítani akarnak egyszer, akkor kérem, először ezt nyújtsák be. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai