Készült: 2024.04.26.01:18:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2007.04.02.), 8. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A húsvét ünnepe mellett egy másik ünnepre is készülünk, amely most történetesen egybe fog esni a húsvéttal, ez április 8-a. Sok mindent ünneplünk április 8-án, hiszen 1990-ben ez volt az első szabad parlamenti választások második fordulója, ahol a rendszerváltás valójában megtörtént, hiszen a végső döntést a magyar választópolgárok sokasága ekkor mondta ki, ennek alapján alakulhatott meg az első szabad magyar kormány - a Magyar Demokrata Fórum, a Kereszténydemokrata Néppárt és a Független Kisgazdapárt részvételével -, melynek miniszterelnöke Antall József volt.

(13.20)

Ünnepeljük Antall József születése napját, hiszen ez is április 8-ára esik, de ünnepeljük és emlékezhetünk Széchenyi halálának az évfordulójára vagy Csengey Dénes névnapjára, hiszen ez is erre a napra esik.

Így, 17 esztendővel az események után érdemes emlékezni arra, hogy az Antall József vezette kormány idején, az első ciklusban Magyarország a tíz rendszerváltó, illetve a rendszerváltó országok közül az élbolyban, sőt a rendszerváltó országok első szereplőjeként lett minősítve, hiszen az akkori feladatokat rendkívül jól oldotta meg. Ez nemcsak a kormány teljesítménye, hanem az akkori parlamenté is, amelyet hat parlamenti párt alkotott.

Mi volt ennek az oka? Az egyik oka az volt, hogy pontosan értette miniszterelnök úr az idők szavát. Pontosan értette, hogy mi az ő feladata, és tudta, hogy ez a rendszerváltás milyen komplikált és bonyolult feladat, jól értelmezte és jól oldotta meg. Az első Országgyűlés több mint 300 olyan törvényt fogadott el, amely megteremtette a rendszerváltás és az új intézményrendszer kiépítésének a jogi hátterét, a jogi alapjait. Aztán ez idő alatt az önkormányzati törvény elfogadásával, az önkormányzatok megalakulásával kiépült az az intézményrendszer, amely azóta kiállta az idők próbáját, hiszen alig egy-két minisztérium szűnik meg vagy egyet-egyet újat talál ki a következő kormány, de maga az intézményrendszer rendkívül stabil, és nagyon kiállta az idők próbáját, tehát azt mondhatjuk, hogy az első kormány kitűnően oldotta meg a feladatát. (Folyamatos zaj.)

Aztán elérkezett az az idő, amikor az Európai Unió teljes jogú tagjává váltunk, és kiderült, hogy az élbolyból a sereghajtók közé kerültünk, és érdemes megvizsgálni, hogy ennek mi az oka, és érdemes levonni a tanulságokat, amelyet Antall József munkássága szolgáltat nekünk. (Zaj. - Az elnök csenget.) Mi az, ami eltűnt, mi az az érték, ami eltűnt és ami megváltozott, ami semmivé lett vagy köddé lett, amely akkor segített minket, és amely most nincs, és aminek hiányát a mindennapjainkban érezzük?

Antall Józsefről azt tudni kell, és azt hiszem, mindenki tudja, aki ismerte vagy együtt dolgozott vele, hogy a párbeszéd, a szóértés, a konszenzuskeresés embere volt, a konszenzusteremtés miniszterelnöke volt. Ha kellett, mindenkivel tárgyalt, ha kellett, mindenkit meghallgatott, és döntéseit úgy hozta meg, hogy a kisebbség érdekeit pontosan úgy figyelembe vette vagy legalább súlyán figyelembe vette, hogy az a döntésekben jelenjen meg.

Ami hiányzik ebből a mostani parlamentből, és ami az elmúlt tíz esztendőben hiánycikké, tartós hiánycikké vált, az a politikai egyetértés, az a nemzet érdekében történő, pártokon vagy pártérdeken való felülemelkedés, ami Antall Józsefet jellemezte, hiszen ő nem az MDF érdekeit, nem pártérdekeket, hanem a nemzet előtt álló feladatokat tartotta elsődlegesnek. Nehéz helyzetben vagyunk, de azért erre a nehéz helyzetre is van megoldás. A megoldás pedig nem más, mint a párbeszéd, az a fajta párbeszéd, ami előkészíti a döntéseket, amely minden társadalmi réteg szempontjait igyekszik figyelembe venni, amely függetlenül attól, hogy a javaslat kormányoldalról vagy ellenzéki oldalról érkezik-e, vita tárgyát képezi, és amikor döntésre kerül sor, akkor a döntésben nemcsak az egyik oldal, hanem mind a két oldal érdekei, az egész magyar nemzet érdekei megjelennek, mert ez az elsődleges cél.

Mit rontottunk el, és hol rontottuk el? Itt rontottuk el, van jogállamunk, kivívtuk a demokráciát, visszatértünk Európába, de valami mégis hiányzik. (Zaj. - Az elnök csenget.) A nemzeti minimum hiányzik, alapvető nemzetpolitikai és stratégiai kérdésekben nincs egyetértés.

Befejezésül hadd idézzem Antall József talán legaktuálisabb üzenetét vagy mondatát számunkra, amit ajánlok mindenki figyelmébe. "Azt tartom majd igazi győzelemnek, ha a kormánykoalíció és az ellenzék képes lesz olyan együttműködésre a parlamentben, amely a nemzet előtt álló feladatok megoldását javítja és segíti." Ehhez kívánok bölcsességet ezen a napon a parlament és az Országgyűlés minden tagjának.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai