Készült: 2024.04.26.01:07:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.),  462-465. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 9:48


Felszólalások:   460-461   462-465   466      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megkérdezem, hogy a kormány nevében kíván-e valaki reagálni. (Dr. Hende Csaba: Nem.) Nem.

Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Tímár György képviselő úr, a Független Kisgazdapárt képviselője: "A jogkövető magatartás előfeltétele a jogforrások ismerete" címmel. A képviselő urat illeti a szó.

 

DR. TÍMÁR GYÖRGY (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Mélyen tisztelt Államtitkár Úr! Igen tisztelt igazságügyi Kormányzat! Belátható időn belül hazánk csatlakozik az Európai Unióhoz. Ez értelemszerűen magával vonja azokat a konzekvenciákat, amelyek a csatlakozásból következnek, és amelyek közül most azokra a jogi tényekre szeretnék rámutatni, amelyek a magyar alkotmány szerint is feltétlenül fontosak és nagy előrelátást kívánnak meg.

Hazánkban minden polgár számára kötelező a hatályos jogszabályok betartása. Ez vonatkozik úgy a jogalkalmazókra, mint a polgárokra, de értelemszerűen erre csak akkor nyílik lehetőség, ha a polgár megismerheti, méghozzá kellő határidőn belül azokat a magatartási szabályokat, azokat a törvényeket vagy egyéb joganyagokat, amelyek meg fogják határozni az életvitelének a keretét, határait.

Tekintettel arra, hogy ismereteim szerint körülbelül 130 ezer oldalnyi joganyag adaptálása jár együtt az Európai Unióhoz való csatlakozással, az általam előzőekben vázolt két alapvető szempontot összefoglalva indítványozom, hogy az igazságügyi kormányzat fordítson figyelmet és kezdje meg ezeknek a joganyagoknak a polgárok felé való közvetítését talán olyan egyszerű formában, mint régen, több évtizeddel ezelőtt voltak ezek a népszerű jogi tájékoztató füzetek, kiadványok. Természetesen én nem a törvények jogászok számára értelmezhető formában való kolportálását, közzétételét kívánom és javasolom, hanem csak és akkor kívánhatjuk meg majd a polgártól, ha egyrészt tudja, hogy mire szavaz majd, amikor népszavazás dönti el az Európai Unióhoz való csatlakozást, másrészt akkor, amikor már megtörtént a csatlakozás. Ne várjuk el a polgártól az akkor hatályos szabályok betartását, ismeretét anélkül, hogy mi, magyar köztisztviselők, államhatalmi és államigazgatási szerv munkatársai ezt megszerveztük volna, lehetővé tettük volna.

 

(23.40)

 

Tehát összefoglalva: indítványozom, hogy az igazságügyi kormányzat megfelelő formában, megfelelő fordításokkal és megfelelő szakértők bevonásával minél előbb kezdje meg ezeknek a joganyagoknak az előkészítését és közzétételét, éppen úgy, mint ahogy hét évvel ezelőtt indítványoztam az akkori igazságügyi kormányzat vezetőjének, hogy a strasbourgi Európai Bíróság eseti döntéseit valamilyen formában - a Magyar Közlönyben vagy egyéb jogforráshoz csatoltan - tegye közzé érthető, magyar nyelven. Akkor ezt megfogadta az igazságügyi kormányzat, revanzsálta az én indítványomat, és ennek analógiájaként a legnagyobb tisztelettel fordulok most ezzel az indítvánnyal az államtitkár úron keresztül az igazságügyi kormányzat felé.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból. - Dr. Hende Csaba tapsol.)

 

ELNÖK: Hende Csaba államtitkár úrnak adom meg a szót.

 

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az Európai Unióhoz való csatlakozással a magyar jog és az európai közösségi jog sajátos szimbiózisa jön létre. Tekintettel az integráció alapvető céljaira, valamint arra, hogy a tagállamok jogrendszerének egyre jelentősebb részét határozza meg a közösségi szabályozás, az Európai Unió felismerte azt, hogy a keretei között megalkotott joganyag egyszerűsítésére, polgárközelivé tételére kell törekednie.

Magyarországon csaknem egy évtizede folyik a jogközelítés, az úgynevezett jogharmonizáció az Európai Közösségekkel, valamint tagállamaival létrehozott társult viszony keretében. Az európai közösségi joganyag így folyamatosan és fokozatosan épül be a magyar jogrendbe. A csatlakozásra való való felkészülés tehát alapvetően a harmonizált magyar jogszabályok alapján történik, illetve kell hogy történjen.

Éppen a megfelelő felkészülés érdekében teremtjük meg az Európai Közösség számos olyan jogszabályával is az összhangot, amely a csatlakozástól hazánkban közvetlenül akalmazandó lesz. Folyamatosan zajlik emellett az uniós joganyag magyarra fordítása is.

A már ellenőrzött, ám még nem hivatalos fordítások folyamatosan hozzáférhetőek az Igazságügyi Minisztérium honlapján. Tehát azt a közzétételi kötelezettséget, amelynek szükségességére a képviselő úr utalt, ilyen formában a magunk részéről folyamatosan teljesítjük. Mindezek ellenére kétségtelen, hogy az Unióhoz való csatlakozás ügye, annak következményei feltétlenül minél szélesebb körű tájékoztatást igényelnek.

A költségvetési és Phare-támogatással egyre több olyan általános és szakmai ismeretterjesztő kiadvány, műsor készül, rendezvény kerül megszervezésre, amely eligazítást nyújt az integrációra való felkészülés és a közösségi jog tárgykörében.

Az érdekképviseleti szervezetek, gazdasági és szakmai kamarák szintén már jó ideje felismerték, hogy az integrációs témák megvitatása elengedhetetlen. Emiatt számos népszerűsítő kiadványt jelentettek meg és konferenciát tartottak a témában.

Zajlik eközben a köztisztviselők és az igazságszolgáltatásban részt vevők európai integrációs képzése. Itt szeretném hangsúlyozni, hogy nyilván nem lehetnek illúzióink, nem gondolhatjuk, hogy az Európai Unió irányelvei és rendeletei a széles közvélemény, az úgynevezett "egyszerű" emberek körében a csatlakozás időpontjáig közismertté válnak. Azt hiszem, akkor is nagyon elégedettek lehetünk, ha a jogalkalmazókat sikerül felkészítenünk erre a feladatra.

Ma már az egyetemek jogi karainak tanrendjében szerepelnek az Európai Unió működésével, felépítésével, jogrendjével kapcsolatos alap-, illetve részletes ismeretek. Megemlítem, hogy a közeljövőben tervezzük a jogi szakvizsgáról szóló igazságügy-miniszteri rendelet olyan módosítását, amely szerint a jövőben a jelölteknek az uniós joganyagból is részvizsgát kell majd tenniük.

Mindezek az eredmények és folyamatok véleményünk szerint, bár nem elegendőek a képviselő úrral egyezően megállapított cél elérésére, azonban azt kell mondanom, hogy az irány jó, és az erőfeszítéseket fokozni kell.

A tekintetben, hogy valamiféle "magyarázom a mechanizmust" típusú televízióműsort indítanánk, ki kell ábrándítanom a képviselő urat, ennek sem a jogi, sem a financiális feltételei nincsenek meg a mai médiavilágban. Az igazságügyi tárca és azt hiszem, az egész kormányzat minden egyes politikusa és köztiszviselője készséggel áll rendelkezésre erre a legnemesebb értelemben vett jogpropaganda-tevékenységre. Közreadjuk az Európai Unió jogát, de a mai médiaviszonyok között nincs arra lehetőség, hogy műsoridőt vásároljunk, és mintegy közérdekű reklámként ezeket az ismereteket terjesszük.

Természetesen nem kizárólag a közigazgatás, a minisztérium felelőssége ez a jogi ismeretterjesztés, ebben a média szereplőinek, a média aktorainak legalább olyan nagy felelőssége van, és mi ebben is készek vagyunk velük együttműködni.

Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:   460-461   462-465   466      Ülésnap adatai