Készült: 2024.04.19.21:51:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2011.12.06.), 515. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:55


Felszólalások:  Előző  515  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás 3. pontjához, az 5. §-hoz kívánok hozzászólni, amit Mesterházy Attila, Lukács Zoltán, dr. Harangozó Tamás, Tóbiás József és én nyújtottunk be, az 5. § kiegészítését javasoljuk. Eredetileg úgy szólt az 5. §, hogy "A magyar állam és Esztergom Város Önkormányzata az átvételhez kapcsolódó intézkedések végrehajtása során kölcsönösen együttműködve járnak el." Ezt mi javasoljuk kiegészíteni egy 2. ponttal, ami a problémának egy generálisabb megoldását nyitja meg ennek a törvénynek a keretében. A 2. pont javaslatunk szerint úgy szól, hogy "Az együttműködési kötelezettség elmulasztása miatt a kormány a helyi önkormányzatokról szóló törvény szerint haladéktalanul köteles az Országgyűlésnél kezdeményezni a képviselő-testület feloszlatását." Ebben benne van a Magyar Szocialista Párt véleménye is, hogy ennek az áldatlan helyzetnek Esztergom városában egyetlen megoldása - ami a helyi közvélekedéssel is párosul -, ha feloszlatásra kerül a helyi önkormányzati testület. Ennek akadálya jelen helyzetben egyedül az a helyi fideszes többség, amely nem képes szembesülni azzal a tényhelyzettel, hogy a korábbi polgármesterük, Meggyes Tamás tevékenységének megítélése, én nem akarom minősíteni, hogy mennyiben botrányos, mennyiben nem, ezt döntsék el a helyben lévők; ők el is döntötték, nem választották meg a fideszes Meggyes Tamást újra polgármesternek. De úgy tűnik, hogy a testületen belül lévő fideszes képviselőkre olyan rendkívüli hatással bír továbbra is Meggyes Tamás, aminek az az eredménye, hogy blokkolják a város működését, és a teljes ellehetetlenülés irányába halad a testület is, meg a város is.

A fideszes kormánytöbbség ezzel az államosítással, amiről ez az előterjesztés szól, igyekszik egyfajta segítséget nyújtani a városnak. Nehéz eldönteni, hogy a városnak vagy a város fideszeseinek, mert végül is, ha a városnak akarna segíteni, akkor a Fidesz házon belül elrendezné ezt a kérdést. Előfordult már ez Újbudán, a XI. kerületben, amikor egy nagyfokú megosztottság volt a Fidesz különböző csoportjai között, hogy az országgyűlési választásokhoz nagyon közel feloszlatta a Fidesz-központ a helyi szervezetet, és rendet csinált a maga keresetlen eszközeivel. Nem olyan nagy probléma ez a Fideszen belüli demokratikus működésben, hogy rendet csinálnak; vagy rendet csináltak Gödöllő városában is, ahol a központ véleményétől eltérő helyi többségi vélemény volt. Tehát ez, ami Esztergomban van, a központ véleményével egyezik. Ha nem egyezne, akkor a korábbi példák alapján a Fidesz-elnökségnek, nem tudom, milyen jogi keretek között, de megvan a lehetősége arra, hogy rendet csináljon Esztergomban.

Én nem értem ezt a megközelítést. Tehát felelős kormányzati politika esetén, a legnagyobb kormánypárt felelős magatartása esetén nehezen érthető az, hogy a Fidesz mögéáll annak, ami Esztergomban történik, mert az egy áldatlan állapot. Én tudom, hogy nem esne jól most elveszíteni egy ilyen várost, mint Esztergom, egy időközi választás keretében, de azt hiszem, hogy hosszú távon ez még a Fidesznek is megtérülne, mert az országos megítélése javulna, hogy felelősen áll egy akut problémához, nem védene egy olyan szituációt, amit az előző polgármester erősen vitatott és a helyiek által elítélt magatartása okozott; illetve nem égetné bele magát abba a megítélésbe, hogy egy akarnok, csak azért is, a helyi közvélemény véleményét figyelembe nem vevő, azt elutasító, a többségi véleményt elutasító magatartást tanúsít. Nem vezet ez jóra. Ahogy látjuk, a kormány hiteltelenné vált a gazdaság területén ezzel az akarnok, nagyon hibásan meghirdetett gazdaságpolitikával, amit egy ilyen háborús retorikába ágyazott be, hogy gazdasági szabadságharc, ami egy teljesen téves megközelítés, mert egy ország gazdasága akkor virágzó, ha nem háborúban áll a partnereivel, hanem szövetségben, különösen, ha két szövetségi rendszernek is tagja, az Európai Uniónak és egy katonai szövetségnek, a NATO-nak, akkor ezekkel nem háborúzni kellene.

(20.00)

Tehát azt látom, hogy kivetül a Fidesz-központ torz, háborús retorikája erre a városi környezetre is, és ahelyett, hogy segítenének abban, hogy megoldást találjanak, és a képviseleti demokrácia lehetőségeinek megfelelően választásokat tartsanak, hogy a helyi lakosok maguk döntsék el, milyen városi irányítást akarnak, erőszakkal ott maradnak a fideszesek a város nyakán. Ott tartják a város nyakán Meggyes Tamást, akit már nem nagyon akarnak, vagy úgy is mondhatnám, hogy nagyon nem akarnak a helyiek, és ilyen pótlólagos megoldásokat keresnek, hogy az egyébként tényleg megmentendő iskolákat próbálják állami gyámság alá venni. Amit egyébként az önkormányzat biztosan el tudna működtetni, vagy ha nem tudja elműködtetni, akkor egy szabad választások után az új testület dönthetne úgy, hogy mit ajánl fel egyéb együttműködés keretében.

Mondhatnák persze azt, amit a miniszterelnökük a ma reggeli frakcióülésen mondott, hogy márpedig vegyék tudomásul, hogy az oktatás állami lesz és nem önkormányzati. Ezt lehet, hogy önök tudomásul veszik, lehet, hogy az érintettek nem olyan jókedvvel veszik ezt tudomásul, és lehet, hogy ez, ami itt Esztergomban történik, ennek az iskolaállamosítási programnak, elképzelésnek az előfutára, ezt majd az idő eldönti. Én nem tudom, majd önök elmondják, hogy hogyan lesz; mindenesetre itt ebben a konkrét szituációban úgy is fogalmaz, hogy Esztergom város által átadandó intézmények. Erről a testületnek kellene dönteni, hogy ha átadandó, akkor ők átadják-e. Ezt nem átadják, ezt önök elveszik tőlük. Vagy azt lehet még feltételezni, hogy nem olyan instrukciót kapott a Fidesz-központtól a helyi testület, hogy szabad lenne neki föloszlatnia magát, hanem szabad a helyi fideszes képviselőknek megszavazni azt az indítványt, aminek keretében Esztergom Város Önkormányzata átadja önként és dalolva ezeket az intézményeket, ahelyett, hogy önkormányzati működésben tartaná őket.

Tehát mi azt javasoljuk, hogy ha nem tudnak politikai megoldást találni erre, mert úgy néz ki, hogy a Fidesz nem akar a választók akaratával egyező politikai megoldást találni és utat nyitni Esztergom városában a szabad demokratikus választásoknak - soron kívül természetesen -, hanem egyéb jogi megoldásokat keres, úgy legyen bent a jogi megoldások lehetőségei között az is, hogy ha ebben az együttműködésben, ami természetesen szerepel az eredeti előterjesztésben is, hogy ha ebben az együttműködésben probléma adódik, akkor nyisson a kormány utat annak, hogy a helyiek véleményétől függetlenül - segítve a város problémájának a megoldását - az Országgyűlésnél kezdeményezze a képviselő-testület feloszlatását, és jusson végre arra a nem túlságosan túlzó követelményre, hogy ne akarjon rátelepedni úgy egy városra, amit a város nem akar.

Tehát tegyenek az ott élők véleménye szerint, legyenek annyira demokraták, amennyire hirdetik, és adjanak lehetőséget arra akár a helyi politikai döntés keretében, hogy ők maguk elfogadják az önfeloszlatást, akár az Országgyűlés döntése keretében, hogy egy testület feloszlatása révén, szabad választások után vehesse kezébe a város önkormányzata a problémáinak a megoldását, és ha annyira fontos önöknek ez a város, még utána is segíthetik. Tehát legyen egy szabad választás, alakuljon ki egy működőképes testület, mérettessék meg magukat bátran, és utána az eddigi jó szándékuknak megfelelően segítsék a város működését. Mi ezt javasoljuk, és ezért fogalmaztuk meg az 5. § kiegészítését az említett szöveggel.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  515  Következő    Ülésnap adatai