Készült: 2024.03.29.00:46:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2011.12.06.), 38. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:07


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Én a Vidékfejlesztési Minisztérium és a Belügyminisztérium fejezetéhez adtam be képviselőtársaimmal együtt módosító javaslatokat, és az elsőben mindjárt tudnék is két mondatban reagálni arra, ami itt napirend előtt elhangzott.

Pálffy Istvánnak mondanám, hogy nem tudom, csak nem vették-e észre vagy nem érdekli önöket, hogy mondjuk, a Vidékfejlesztési Minisztérium a felére csökkentette a határon túli magyar gazdaszervezetek támogatását. Ez a sor úgy indult annak idején, amikor mi átadtuk a kormányt, hogy 80 millió forintot szántunk erre a célra, ez főleg magyarországi kiállításokon, vásárokon való megjelenést segítő program, illetve bizonyos európai uniós előkészítő, felkészítő dolgokat lehetett belőle finanszírozni. Ez úgy indult, hogy 2011-ben ezt rögtön a felére csökkentették. Én akkor is adtam be módosítót, de a képviselő úr nem szavazta meg akkor sem.

Úgyhogy nem arról kell beszélgetni, hogy mit szeretnénk meg hogyan, konkrét segítséget várnak. Lehet most bizonyítani, itt van a módosító javaslat, Vidékfejlesztési Minisztérium, meg kell szavazni ezt. Nem akarok nagyobb összeget, csak legalább a tavalyi összeget kapják meg, képviselő úr! Erről ennyit, amit itt előadtak nagyon szívhez szólóan. Egyébként meg gyakorlati segítséget csak egy nagyon szűk körnek adnak, mert ezt is látjuk, akik rendszeresen kinn vagyunk a határon túl. Úgyhogy jobb lesz, ha mélyen hallgatnak, és legalább ezt a módosítót támogassák, mert akkor talán elhiszem, hogy komolyan gondolják, amiről beszélnek.

A másik ilyen téma ebben a módosító csomagban a fenntartható erdőgazdálkodás támogatása. Ez megint egy olyan ügy, amire a köztársasági elnök, a miniszterelnök-helyettes, mindenki a felsőházi teremben elmondta, hogy élete és vére az erdőgazdálkodóké. Ez a támogatási sor nagyjából 1 millió hektáron működő magánerdő-gazdálkodó szakmai segítését szolgálja.

(9.10)

Ez egy évtizedek óta működő tanácsadó rendszer, és ennek hiányában - több mint 200 főről van szó - értelmetlen lesz ez a tevékenység, és biztos, hogy szakszerűen nem lehet megcsinálni. Ráadásul épp a múlt héten mondta Fazekas miniszter úr az erdők hete megnyitóján, hogy milyen óriási jelentősége van és majd főleg lesz a 2014 utáni európai uniós programokban az erdőgazdálkodásnak. Ahhoz képest a tavalyi, közel 400 milliós támogatást kemény 50 millióra betervezték erre az évre. Ez semmire nem elég, képviselőtársaim. Azt kérem, hogy ennek a szolgálatnak a működtetését ne lehetetlenítsék el, és mindenképpen oldják meg ezt a problémát; ha nem ezzel a módosítóval, van itt még lehetőség a költségvetési bizottságon keresztül más módosító javaslatra. Ezt minden képviselőnek leírta ennek a szervezetnek az elnöke, tehát a magán-erdőgazdálkodók országos szövetségének elnöke. Nem tudom, elolvassák-e ezeket, vagy azonnal lomtárba teszik, mert a vízügyes témáknál sokan nagyon meglepődve hallották, amit fölolvastunk mint képviselők, hogy megkaptunk különböző panaszos leveleket. Időnként meg kellene hallani a szakmai szervezetek hangját, és ahhoz kellene igazítani a cselekedeteket.

Ennek a módosító javaslatnak még a többi része alapvetően a kutatás, agrárkutatás, oktatás támogatását segítené. Nem fognak működni a minisztérium alá tartozó középfokú oktatási intézmények, és ezzel az a probléma, hogy érdemi mezőgazdasági szakképzés - akár műszaki, akár egyéb ágon - csak ezekben az intézményekben van, hiszen a megyei, illetve helyi fenntartású középiskolákban ezek a viszonylag költséges képzési módok mindenhol megszűntek. Egyedül az az intézményrendszer, amit a minisztérium tart fenn, az az intézményrendszer képezi a következő időszak alapvetően szakmunkás és középszintű szakembereit. Ez az intézményrendszer nagyon kemény elvonásban részesül, tehát én nem látom, hogy például jövő év május-júniusa után a bért miből fogják fizetni, tehát mindenképpen szükséges ide további források biztosítása.

Ahogy mondtam, még egy módosító javaslatot adtam be, ez a Belügyminisztérium fejezetét érinti. Kénytelen vagyok újra elmondani, hogy a kormányzat meg akarja szüntetni a vízi társulatokat, ugyanis ezzel a vízügyi, szerintem a szakma szerint teljesen értelmetlen átszervezéssel elérték azt, hogy ez a sor, ez a költségvetési sor egyszerűen eltűnt a magyarországi költségvetésből.

A Vidékfejlesztési Minisztériumnál sem találjuk meg azt a 4,5 milliárdos összeget és a Belügyminisztériumhoz sem került ilyen finanszírozás. Ezt a kérdést tehát kezelni kell, nem lehet egy olyan rendszer... - több mint 80 vízi társulat van Magyarországon, alapvetően belvízi és árvízi megelőző védekezés a feladatuk. Ezt nem lehet ilyen galád módon megszüntetni, hogy itt van december 6-a, és nem tudják, hogy mi lesz velük január 1-je után. Sok minden elhangzott, lehet, hogy államtitkár úr majd reagál erre valamit, és azt mondja, hogy majd a közmunkaprogramokból ezt finanszírozzák, de megint el kell mondanom, hogy uniós közmunkapénzből nem lehet gázolajat meg markológép-alkatrészt venni. Ezek a szervezetek nagyon komoly műszaki technikát, szivattyútelepeket, egyebeket működtetnek.

Itt nem a személyek béréről van szó, hanem az ahhoz szükséges technikai berendezések biztosításáról. Erre nagyon-nagyon vékonyan elég csak 4,5 milliárd forint. Elmondtam már többször, hogy ha ezt így gondolják, akkor már most össze kell szedni az összes múzeumból a régi kézi tűzoltószivattyúkat, mert egyébként mással nem fognak tudni különböző víznyomások és más egyéb ellen védekezni.

Ezt még akkor is el kell hogy mondjam, ha tudom, hogy nagyon komoly aszály van, és ebben is várunk majd intézkedéseket, de azt nyilván módosító javaslattal, mert az égieket nem lehet befolyásolni. Ha megpróbálják, azt majd megköszönjük, de azt gondolom, hogy abban is kell sok mindent tenni, többek között például el kéne kötelezni magát a kormánynak már most, hogy a kötelező feltöltésen túl fel fogja tölteni az agrárkár-enyhítési rendszert. Ezt akár nem ártana a költségvetésben is valahol megjeleníteni, hogy ne csak a 2 milliárd forint szerepeljen benne, ami jelenleg erre rendelkezésre állna. Ez semmire nem lesz elég, hiszen most úgy tűnik, hogy az ország gabonatermésének fele nagy valószínűséggel tönkrement. Ez olyan iszonyatos kár lesz, ami majd nemcsak a termelőknél, hanem a lakosságnál is komoly problémákat fog okozni.

Ezt csak azért mondom, mert ezt már itt valahol meg kellene jeleníteni a költségvetésben, de ellenzéki képviselőként nekem nem tisztem, hogy ötletelgessek bizonyos tételek átcsoportosításáról, ez csak a különböző tartalékokból lehetséges. Arra pedig csak a költségvetési bizottság hivatott.

Kérem a képviselőtársakat, hogy ha tényleg komolyan gondolják a határon túli magyarokat, ha komolyan gondolják a középfokú oktatást, illetve a vízi társulatok és az erdészeti szolgálatok működését, akkor támogassák ezeket a módosító javaslatokat.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai