Készült: 2024.03.29.00:50:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

189. ülésnap (2016.11.22.), 156. felszólalás
Felszólaló Dr. Józsa István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:42


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÓZSA ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Igazán szép dolgozatokat olvastak fel a kormányoldali képviselők, és tényleg jó érzéssel hallgattam a szakmai összefüggéseket. Ez így van. Csak az jutott eszembe, hogy néhány évvel ezelőtt, amikor a magánnyugdíjpénztár 3 ezer milliárdját elkaszálták, akkor hol maradtak ezek a szép szolidáris gondolatok, hova tüntették el és miért tüntették el az öngondoskodásra is felhasználható jelentős pénzösszegeket. (Dr. Hoppál Péter: Nulla százalék kamatot hoztak húsz év alatt! Öngondoskodás szocialista módra!)

A jelen törvényjavaslat célja ‑ amennyiben jól értjük itt a megközelítést, mert az elméleti fölvezetést értjük, az tényleg támogatható, több mint százéves hagyománya van Magyarországon is. A jelen előterjesztés célja, ahogy a szakmai kiegészítőben is szerepelt, hogy amennyiben ‑ ahogy államtitkár asszony fogalmazott ‑ kevert tevékenységű egyesület esetén egy kölcsönös biztosító és önsegélyező egyesület tekintetében a felügyelet a biztosítási tevékenységre vonatkozó engedélyt felügyeleti intézkedés keretében visszavonja, akkor a másik tevékenységi rész, az egyesület önsegélyező egyesületként sem működhet jelen szabályozás mellett még tovább, hanem azért lesz szükség erre az új szabályozásra, hogy e tevékenysége átkerüljön egy immár a felügyelet hatálya alá tartozó egészség- és önsegélyező pénztárba.

Szakmailag valószínűleg hibátlan ez az elképzelés ‑ csak mi van mögötte? Itt bizonyos sajtótudósítások alapján az előterjesztés, bár nem hivatkozik rá egyértelműen, de feltehetően a Dimenzió Kölcsönös Biztosító Egyesület tagjainak helyzetét is rendezni kívánná ezzel az előterjesztéssel. Az ismert eset szerint az egyesület biztosítási engedélyét még ez év tavasszal visszavonta a Magyar Nemzeti Bank ‑ vagy mondhatnák úgy is, hogy biztosításfelügyelet ‑ arra való hivatkozással, hogy a tőkehelyzetük nem elég stabil. Ez ellen az egyesület tiltakozott, amiatt, hogy az önsegélyező rész is ellehetetlenül egy ilyen engedély-visszavonás esetén.

A szervezet ügyfelei, helyesebben mint egyesület tagjai, egyébként főleg telekomos vagy extelekomos dolgozók, akik bérük egy részét cafetériaként a nevezett Dimenzió Egyesületnél vezetett számlájukra kapták, amelyről sokan a mai napig azt hiszik, hogy egy önkéntes nyugdíjpénztári termék. Itt értek egyet Bányai képviselő úrral, hogy javítani kell a pénzügyi tudatosságot, mert nem érzik az emberek ezeket a finom szakmai különbségeket, amelyek azért a jogi lehetőségeiket tekintve jelentős különbségeket hordoznak.

Tehát sokan úgy gondolták, hogy ez egy önkéntes nyugdíjpénztári termék, a valóság azonban ennél sokkal bonyolultabb. A Dimenzió Egyesület díjbevétele az utóbbi években, vélhetően a húzótermékével kapcsolatos kihívások és a Telekommal való kapcsolatának a romló volta miatt vagy egyszerűen a pénzügyi válság következtében folyamatosan csökkent, ám ez a tendencia a szektor egészében tapasztalható volt. Összességében mintegy 53 milliárd forint sorsa kérdéses, de a fizetésképtelenségi helyzet az információk szerint azért nem fenyeget.

A kormány még májusban jelentette be, hogy rendezni fogják a Dimenzió Egyesület, illetve a tagok helyzetét törvénymódosítással. Lehet, vagy úgy látszik, hogy november közepéig ez nem sikerült, de most talán egy ilyen törvényjavaslat van előttünk, és ezzel akarnak megoldást találni. Szeretném, ha ezt megerősítenék, mert kicsit más a hozzáállásunk, ha csak általában gondolnak egy törvényjavaslatot, vagy végignézték, hogy konkrétan a Dimenzió Egyesület tagjainak a problémáját is megnyugtatóan rendezni lehet ezzel a törvénymódosítással.

Pont erre figyelemmel, hogy az előterjesztők igazából ennek a résznek még nem adták magyarázatát, hogy mi is a pontos indoka a javaslat ilyetén előterjesztésének, az általános biztonságon túl valóban a Dimenzió Egyesületről van‑e szó, és ez ténylegesen a tagok kérésével egybeeső vagy számukra megnyugtató megoldás; egy igenlő válasz esetén, ami bizonyos fejmozdulatokból már most valószínűsíthető, szakmai alapon ez az előterjesztés, különösen ilyen szép elméleti, szakdolgozat szintű bevezetők után, részünkről támogatható is.

(17.40)

Azért jó lenne tudni, hogy az érintettek elképzelésével, az ő megnyugtató véleményükkel ez fog‑e találkozni.

Ugyanakkor a végén, a pozitív mondatok után mégiscsak visszatérnék arra, hogy jó lenne, ha a kormánytöbbség kritikát gyakorolna a 3000 milliárd forintos vagyon eltüntetését illetően, és az érintetteket kárpótolná ez ügyben. Mert amikor bejelentették, hogy megmentik a magánnyugdíjpénztári vagyont, akkor konkrét ígéretet tettek, hogy mindenki névre szólóan megkapja, hogy mennyi befizetése volt nyilvántartva, és hogy ez nem vész el, de ez valahogy azóta sem történt meg. Jogállamban egyéni magánnyugdíj-befizetések után ‑ akár csak ha erre az esetre gondolunk, hogy a Magyar Nemzeti Bank felügyelete milyen szigorúan jár el egy ilyen önsegélyező pénztár, egy ilyen egyesület esetén ‑ a jogállami biztonság megköveteli, hogy ezt utólag rendezze a kormány.

Minden megnyilatkozásuk arról szól, hogy a költségvetés helyzete stabil, akkor legyenek szívesek, vegyék elő ezt a kérdést és rendezzék korrekt, megnyugtató módon a magánnyugdíjpénztári problémát is. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai